Benigne bolesti dojke

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Izvor: Na vidiku
6.09.2010 12:01 AM

Benigne bolesti dojke


dojke.bmp


Napipali ste neku izraslinu u jednoj dojci. Ne paničite! Može da se radi o potpuno benignom oboljenju, tipu patologije koji je, na sreću, rasprostranjeniji od raka. Ali, kako god, najpametnije je da o tome porazgovarate sa vašim lekarom.
Adenofibromi, lipomi, mastalgije, čirevi, ciste… Njihov pronalazak i dijagnoza mogu kod žena da izazovu veliku paniku i strah. Međutim, ova oboljenja ni u koliko ne povećavaju rizik za rak dojke.

Adenofibromi, najčešći tumori
Najučestaliji benigni tumori dojke su fibroadenomi ili adenofibromi. Ove žlezdaste formacije se uglavnom ustanovljuju kod devojaka i mladih žena, i prečnika su od 2 do 3 centimetra.

Ove izrasline su okrugle, mobilne pod kožom i čvrste na dodir. Mamografijom i ehografijom se može videti da imaju veoma pravilne oblike.
Suočen sa adenofibromom, vaš lekar može zahtevati da se uradi punkcija. Ova intervencija se radi iglom, bez lokalne anestezije. Veoma je neprijatna, ali ne previše bolna. Ćelije koje su pokupljene punktiranjem će za nekoliko dana potvrditi dijagnozu adenofibroma. U velikom broju slučajeva, ovi tumori ne izlažu povećanom riziku od kancera dojke. Kod mladih žena je dovoljno praćenje stanja, ukoliko tumor previše ne raste. Kod starijih žena je neophodna hirurška intervencija. Ovakva intervencija se radi pod generalnom anestezijom i zahteva odmor od nekoliko dana.

Lipomi, mastalgije i čirevi dojke
Postoje i druge vrste tumora dojke:


  • Lipomi, male potkožne kuglice, masnog tkiva;
  • Papilomi, smešteni u kanalima, tj. male tumorne formacije nastale u mlečnim kanalima u nivou bradavice. Ove papilome otklanja hirurg.
Neke žene se svakog meseca žale na pritisak u bradavicama, na bolove u grudima i na mastalgije, tokom nedelje koja prethodi mesečnici. Grudi su tada naduvene i postaju posebno su osetljive. Ova pojava se uklapa u ono što nazivamo premenstrualni sindrom (PMS), a uzrok toga su hormonske promene ženskog ciklusa. Ove mastalgije bez razloga zabrinjavaju veliki broj žena; one ne povećavaju mogućnost za rak dojke. Neki lekari će vam predložiti da ih lečite antipireticima ili venotonicima. Takođe, lekar će vam ponekad prepisati hormonalnu terapiju, posebno progestative ili će izmeniti već postojeću hormonalnu terapiju (pilulu), da bi ih smanjio.
Konačno, infekcije ili čirevi dojke mogu da se pojave nakon perioda dojenja. Bakterije mogu da prodru u unutrašnjost žlezde kroz šupljine na bradavicama. Ova oboljenja se ispoljavaju groznicom, povećanjem pazušnih ganglija, bolna i crvena zona na koži, a u slučaju čira, pojavljuju se zadebljanja ili izrasline. Infekcije se leče antibioticima, a čir se mora isušiti.

Ciste, aktuelna patologija

dojke222222222222-300x225.jpg


Ciste su još jedno benigno oboljenje dojki, veoma često, pogotovo u periodu između 40 i 50 godina. Ciste mogu da ostanu pritajene (bez kliničkog znaka), ali često izazivaju bolove. Dešava se da se inznenadno pojave kod anksioznih žena, posle nekog velikog stresa. Ciste se mogu pojaviti kao jedna formacija ili u grupaciji, i uglavnom su dobro vidljive ehografijom jer ova metoda iznosi na videlo prisutnost tečnosti unutar ciste.

Punktiranje ciste ponekad služi za dijagnostički test, a ponekad za terapiju, jer omogućava:


  • da se izvadi tečnost, čiji će se sadržaj analizirati u laboratoriji :
  • da se eliminiše cista.
Može biti preduzeti i hirurški zahvat ako se cista posle aspiracije ponovo pojavi.



 
Natrag
Top