Beli lavići napreduju u zoovrtu

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Beograd 07. 05. 2010
PRESS

Beli lavići napreduju u zoovrtu


Lavica Šumba, stara pet godina, nakon osmočasovnog porođaja u zoološkom vrtu na svet je donela mužjaka i ženku koji vreme između obroka provode u igri i snu. Mladunci jedu svaka tri sata, a već su se ugojili po 250 grama.


beli-lavovi.jpg



Beli lavići koje je u beogradskom zoološkom vrtu na svet donela lavica Šumba - krupni su i snažni, a od rođenja su napredovali čitavih 250 grama! Mladunci, smešteni u posebnu prostoriju, piju specijalno francusko mleko za mačke na svaka tri sata i vreme između obroka provode u igri i snu.

Sa Šumbinim prinovama, koje još nisu dobile ime, beogradski "Vrt dobre nade" sada broji pet belih lavova - dva lavića, njihove roditelje Šumbu i Vamba, kao i lavicu Mašu.

Piju francusko mleko

Lavica, stara pet godina, u sredu, nakon osmočasovnog porođaja, na svet je donela mužjaka i ženku. Da je vreme za porođaj prvi je primetio Dragan Đuričić, volonter u beogradskom "Vrtu dobre nade", koji je odgajio sve bele lavove u tom vrtu.
- Ja sam "mama" lavića - pruživši ruku predstavio nam se Đuričić, dok je drugom spremao "ručak" za njih.
Kako je objasnio, svaka tri sata, lavići dobijaju flašicu specijalnog francuskog mleka za mačke. Posao lavice - da lavići budu siti, čisti, zdravi i bezbedni, osim Đuričića radi i volonterka Nađa.

Beloglavi sup sa Dorćola
U inkubatoru u zoološkom vrtu, pod budnim okom zaposlenih juče se odmarala još jedna retka prinova - beloglavi sup Đorđe. Da bi došao na svet, ptić se "namučio" pokušavajući da probije debelu ljusku jajeta. Kako bi mu pomogli, zaposleni su isturpijali jaje, a nakon toga - ljuska je savladana! Ptić Đorđe, star šest dana, na svaka tri sata dobija specijalni obrok. Njegov "ručak" priprema se posebno - teleće iznutrice pomešane sa sintetičkim enzimima odstoje jedan dan na temperaturi od 37 stepeni, jer se mladunče hrani već svarenom hranom. Beloglavi sup je retka vrsta orla lešinara, koja je zaštićena zakonom. Raspon krila te ptice je do tri metra, prosečna težina iznosi između osam i devet kilograma, a pojedini beli supovi mogu dostići težinu od 11 kilograma. Ženka, krajem januara ili početkom februara, nosi samo jedno jaje.

Lavici Šumbi je ovo drugi put da na svet donosi dva lava. Prvi porođaj je bio komplikovan i urađen je carskim rezom, ali su oba lavića uginula još u materici. Ovog puta, mladunci su došli na svet prirodnim putem.
- Prvi lavić je na svet došao u devet uveče, a drugi oko tri sata kasnije. Sve vreme je ona bila pod budnim okom zaposlenih i stručnog tima - navodi Đuričić.
Majka Šumba juče se bezbrižno odmarala u svom kutku u zoovrtu, ničim ne pokazujući znatiželjnim posetiocioma da je iza nje višečasovni porađaj.

Kritičan period

- Ove prinove su krupnije nego prethodni beli lavovi koji su ovde rođeni. Nakon rođenja jedan je težio 1.510 grama, dok je drugi bio lakši 20 grama. Predstoji nam da mesecima pazimo na njih, jer je prvih šest meseci života svakog belog lava uvek kritičan period - objašnjava Đuričić.
U svetu ne postoje tačni podaci o tome koliko ima belih lavova. Veruje se da ih je ostalo svega stotinak i većina njih živi u nekom od zooloških vrtova i rezervata. Njihov opstanak u prirodi je veoma težak jer su zbog boje lako uočljivi.

I. BOGOJEV





 
Natrag
Top