Beba rođena sa zubom

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Beba rođena sa zubom

Ema Ernoić, beba iz Vuglovca kod Ivanca u Hrvatskoj, postala je pravo medicinsko čudo jer joj je nakon rođenja kao nedonoščetu u inkubatoru izrastao zub, piše "Jutarnji list".

v167611p0.jpg


Foto: Jutarnji list


Varadžinski oralni hirurg dr Damir Roki, koji je neočekivano izrasli zub izvadio bez velikih poteškoća,kaže za "Jutarnji list" da mu je to prvi takav slučaj u 20-godišnjoj karijeri.

"Nikad nisam doživeo ništa slično. Na dve do tri hiljade rođenih beba jednoj se može dogoditi nešto tako, ali na ovom području to dosad nije zabeleženo", tumači dr Roki i dodaje kako je zadovoljan što je zahvat prošao bez problema.

Posebno mu je drago što bebica Ema tokom hirurškog postupka nije ni zaplakala. Predmlečni zub kod deteta ove starosti izuzetno je retka pojava.

Roko kaže kako zub imitira krunu mlečnog zuba i utisnut je u zubno meso. Ipak, uprkos retkosti slučaja, Ema nije mogla zadržati zub.

"Morali smo ga izvaditi jer je bio pomičan i postojala je opasnost od gušenja u slučaju da ispadne", objašnjava.

Maja i Miro Ernoić, ponosni roditelji male Eme, bili su iznenađeni zubom koji je preko noći njihovu tek rođenu ćerkicu proslavio kao medicinsko čudo.

"Čitala sam da je moguće rođenje beba sa zubima, ali nikad nisam čula da se nešto tako dogodilo. Najmanje od svega sam očekivala da će Ema biti prva takva devojčica kod nas", rekla je Maja Ernoić, koja napominje kako ju je bilo strah da joj se ćerka ne uguši zubom pa je sretna što je sve prošlo u redu.

Izvor: Jutarnji list
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Čudo u Velikoj Britaniji


Beba rođena sa zubima




Izvor: Blic | 06. 12. 2010. - 14:48h

Dojenje ponekad može da bude veoma neprijatno, ali za jednu Britanku je to iskustvo bilo posebno bolno. Nije ni čudo, s obzirom da se njena beba rodila s dva prednja zuba.
Patriša Kolfild (25) iz Liverpula kaže da kod svoje ćerke Fione primetila bele zubiće jedan dan nakon porođaja u bolnici u Ormskirku.

article-1336055-0C5DD3C6000005DC-543_468x637.jpg


“Kada se rodila, ugledala sam dva bela proreza na njenoj donjoj vilici, a sestre su mi rekle da su to zubi. Sledećeg jutra, dok sam je dojila, osetila sam oštar bol i videla da su zubići izbili do kraja”, kaže Patriša.

Babica joj je rekla da je ovo retka pojava i da se deca ponekad rađaju sa zamecima zubića, ali im zubi retko izbiju tako rano. Kod većine beba zubi počinju da se pojavljuju tek negde oko šestog meseca života, a obično su to donji sekutići.
Patriša, koja ima i trogodišnjeg sina Alfija, trenutno se nalazi na porodiljskom bolovanju. Ona kaže da je i njen partner Endru Armstrong (26) bio iznenađen kada je video da beba ima zube.


“I on je bio šokiran, ali on bar ne mora da je hrani, pa mu to ne smeta”, kaže ona i dodaje da su joj savetovali da pazi na zubiće. Ukoliko bi se rasklimali i ispali, beba bi mogla da ih proguta.
 
Natrag
Top