Baterija u spreju

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Baterija u spreju










Izvor:
Blic.rs








Kako tvrde istraživači sa američkog Univerziteta Rajs, uskoro ćete svaku površinu moći da pretvorite u litijum-jonsku bateriju uz pomoć njihovog novog izuma, baterije u spreju.


256062_21-vek-baterija5_f.jpg



Ovakve baterije prodavaće se u prodavnicama boja i lakova, a punjiva baterija dolazi u formi boje koja se doslovce može prskati iz limenki poput auto-lakova.

Baterija u spreju, tačnije boja, sastoji se iz pet slojeva, koji predstavljaju sve komponente standardnih baterija, i svaki se nanosi zasebno.

Oni tvrde da svaka površina može da se pretvori u bateriju, čak i zid u sobi, dovoljno je samo da ga premažete sprejom u pet slojeva.


- Ovo nam omogućuje izradu baterija na potpuno nov način, koji predstavlja fleksibilan pristup u dizajnu i integraciji uređaja za čuvanje energije - rekao je doktor Ajajan, inače profesor mehaničkog inženjerstva i hemijskih nauka sa Univerziteta Rajs.

On je dodao kako se u poslednje vreme pojačava znatiželja ljudi za kreiranjem energije u raznim novim formama. On smatra da će njihov izum biti „veliki iskorak u tom smeru”.

Njegova koleginica Nilam Sing i njen tim proveli su sate i sate u istraživanju, stvaranju formula i testiranju svakih pet slojeva boje. Slojevi predstavljaju komponente nove baterije i sastoje se od dva kolektora struje, jedne katode, anode i polimerskog separatora u sredini.

Istraživači su boju u spreju testirali na različitim površinama, poput keramičkih pločica, stakla, nerđajućeg čelika, i pokazalo se da baterija može da nastane na svemu.

U jednom eksperimentu spojili su devet keramičkih pločica i jednu od njih opremili solarnom ćelijom. Kada je baterija bila napunjena solarnom energijom i strujom napajala je LED diode i omogućila stabilni napon od 2,4 volti. To je omogućilo da LED diode svetle čak šest sati.

Dobra vest je da su baterije konzistentne u svojim kapacitetima, koji pada tek posle 60 uzastopnih punjenja, ali je pad kapaciteta zanemarljiv, pa se oni nadaju da će ovaj izum pomoći i u zaštiti životne sredine.

Svaki od pet slojeva baterije je zasebna celina, a profesorka Nilam Sing kaže da su one vrlo lako punjive. Baterije mogu da se pune malim solarnim ćelijama, ali i iz nekoliko izvora energije istovremeno.

Singova je napomenula da su tokom eksperimenta površine bojene ručno, baterijom u spreju ili farbom, istom procedurom u pet slojeva, ali da bi industrijski automatizovani proces ovu tehnologiju mogao ne samo da olakša, već i da ubrza i unapredi.

Istraživači sa Rajsa su za ovaj izum podneli zahtev za patentiranje, a trenutno istražuju kako da olakšaju bojenje i isprobavaju mogućnosti kombinovanja izvora punjenja.

 
Natrag
Top