Banke treba da štite prava svojih klijenata

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Za i protiv bankarskog ombudsmana


Banke treba da štite prava svojih klijenata





Izvor: Blic IVAN JOVANOVIĆ | 17. 01. 2011. - 00:02h | Foto: M.Jošida

BEOGRAD - U Narodnoj banci Srbije (NBS) i Udruženju banaka Srbije (UBS) za „Blic“ kažu da Srbiji, za razliku od Crne Gore, nije potreban bankarski ombudsman, jer tu funkciju već obavlja NBS. Nacionalni ombudsman Saša Janković i poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić slažu se da nam ne treba još jedan ombudsman, ali da država i banke moraju da ustanove nove institucije kako bi prava građana u finansijskom sektoru više bila zaštićena.
108072_0880-banka-salter-foto--masanori-josida_f.jpg

Prošle godine je bilo manje od 1.000 prigovora na rad banaka


Od 10. decembra i Crna Gora ima bankarskog ombdusmana koji će štititi finansijska prava klijenata banaka i mikrokreditnih finansijskih institucija. Zaštita je besplatna, a cilj je da se zaštite svi subjekti u ovoj oblasti.

Nacionalni ombudsman kaže za „Blic“ da Srbiji ne treba još 60 ombudsmana od kojih će svaki ponaosob biti zadužen za privredu, banke, zdravstvo ili obrazovanje, jer njihovo dejstvo neće imati dometa.

- Ipak, trebaju nam takozvani kvaziombudsmani, tj. unutrašnje kontrole koje će postaviti u ovom slučaju banke. Te kontrole bi trebale da budu nezavisne od onoga ko ih postavlja i njihov rad ne bi trebalo da zavisi od toga da li će reći nešto protiv tih banaka. Nama je potrebna unutrašnja kontrola u svakom zaokruženom sistemu, ali te kontrole se ne zovu ombudsmani - kaže Janković.

S njim se slaže i poverenik Rodoljub Šabić, koji napominje da nam trebaju dodatne institucije koje će štititi prava građana.

- Pravo banaka da naplate svoja potraživanja niko ne može da spori, ali treba anticipirati neke buduće događaje. Vidimo da su građani sve siromašniji i za očekivati je da upadaju u problem otplate kredita koje su uzimali u nekim optimističnim vremenima. Sa rastom problema u otplati kredita rašće nesporazumi na relaciji bankaklijent. Prirodno je da se stvaraju institucije i mehanizmi koji će pomoći građanima u tim trenucima - kaže Šabić.

Međutim, u bankama kažu da pritužbe građana nisu toliko česte koliko se to predstavlja u medijima, a većina tih prigovora nije opravdana. Veroljub Dugalić iz Udruženja banaka Srbije kaže da je u Srbiji aktivno oko 12 miliona ugovora, a da je u prvih devet meseci 2010. bilo 750 prigovora od kojih je samo 35 odsto opravdano.

- Pokušajte da sračunate koliko je to u promilima. Mi smo pre nekoliko godina pripremili kodeks ponašanja zaposlenih u bankama i predložili NBS da se uvede institucija bankarskog ombudsmana. Ali NBS je odlučila da otvori Centar za zaštitu korisnika i ta je priča tu potpuno završena - zaključuje Dugalić.

NBS: Novi zakon će zaštititi sve korisnike

- Suština je da centralna banka u okviru svoje supervizorske funkcije finansijskog sektora obezbedi visok nivo zaštite korisnika finansijskih usluga. NBS je krajem 2006. propisala uslove i način postupanja po prigovoru klijenata svih finansijskih institucija koje su u njenoj ingerenciji i integrisala te poslove u Centru za zaštitu korisnika finansijskih usluga. Sada se s novim zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga ide i korak dalje, pošto će ovaj zakon regulisati ne samo pitanje potrošačkih kredita, već i svih ostalih finansijskih usluga - zaključuju u NBS.
 
Natrag
Top