Banke kriju kamatu dok stigne račun

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Banke kriju kamatu dok stigne račun

Izvor: Novosti

Beograd -- Pojedine banke naplaćuju visoke kamate za kupovinu kreditnom karticom na rate. Sa prvim računom stiže i nalog za naplatu od pet odsto ili minimum 500 dinara.

15244510734e6fe013866a6915451444_640x360.jpg


I pored toga što su po zakonu u obavezi da ono što nude u oglasu moraju i da primene u praksi, neke banke su spremne da rizikuju visoke kazne i da potencijalnim klijentima ne ponude baš ono što su reklamom najavile.
Kreditne kartice su, inače, preuzele ulogu čekova, jer se otplata obavlja na tri, šest, devet ili 12 meseci. Kamate, zvanično, nema. Ipak, građani kažu da, sa korišćenjem ovakvih kartica, često imaju neprijatna iskustva. Na preporuku bankara, recimo, uzmu karticu, a već pri prvom plaćanju od banke pristigne nalog za plaćanje kamate.

"Nagovarali su me da uzmem kreditnu karticu, jer sa njom mogu da otplaćujem sve što pazarim na rate, bez kamate, a kada mi je stigao račun, sa prvom ratom su mi skinuli 500 dinara kamate", kaže jedan od korisnika kreditne kartice.

On navodi da je "kupio robe u vrednosti od 3.000 dinara na tri rate, jer ne može kraći period, niti manji iznos, a banka mi je uzela 500 dinara. Kada sam ih pozvao rekli su mi da je kamata pet odsto na prvu ratu, ili minimum 500 dinara. To je kamata od oko 17 odsto!"


I većina drugih banaka se reklamira sa istim kreditnim karticama, ali i one tek na šalteru saopšte klijentu da imaju kamatu, koja se kreće od osam odsto na godišnjem nivou.

PRITUŽBE
Građani mogu da se žale Centru za zaštitu korisnika Narodne banke Srbije. Za učinjeni prekršaj, banka snosi kaznu i nadoknađuje štetu korisniku. Prema poslednjim podacima ovog centra, zbog obračuna kamate na dug za kreditne kartice u prva tri meseca ove godine bila je 41 pritužba.


 
Natrag
Top