Bande pljačkaju policije nigde

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Bande pljačkaju policije nigde












Izvor:
Novosti.rs









U selima posavskotamnavske opštine Vladimirci vlada strah pa meštani hoće da organizuju straže. Razbojnici peglom pekli "deviznog" penzionera. Starici oteli 2.500 evra za sahranu.


hro-vladimirci_620x0.jpg



Teror i strah vladaju u Jaloviku i okolnim mestima, gde su građani na korak do odluke da organizuju naoružane seoske straže, da bi se odbranili od sve učestalijih razbojništava po kućama. Kap je prelila čašu nakon najnovijeg prebijanja deviznog penzionera čiji život visi o koncu, i upada u parohovu kuću iz koje su lopovi odneli svo zlato i novac.

Jalovičani sa kojima smo razgovarali, potvrdili su da je policija i te kako upoznata sa njihovim problemima, ali prava reakcija, nažalost, izostaje. U međuvremenu, poznata lokalna banda kriminalaca, kažu, toliko se osilila da starci koji žive sami, već sa prvim mrakom zakatanče kuće, a pod bravu poturaju stolice i navlače nameštaj na vrata.

- Počelo je krađama akumulatora, ovce ili jagnjeta, istakanjima goriva iz rezervoara, a eskaliralo nedavno u susednom Zvezdu, kada su lopovi upali u kuću i vezali domaćina. Tukli su ga palicom preko mokrog ćebeta i pekli peglom da im preda novac. Čuli smo da je u komi i teško da će se izvući - uvodi nas u priču predsednik Mesne zajednice Dragan Stekić.

Za poslednje tri godine, samo u njegovom selu nestalo je više od 80 ovaca. Starica Živka Dimitrijević ostala je i bez 2.500 evra koje je spremila za svoju sahranu, a Sašu Mihailovića lopovi su presreli na putu, tukli ga i polomili mu ruku jer je prijavio krađu jagnjeta. Sa lokalnog groblja odneta je bronzana bista sa spomenika, nestale su ograde, iskopane su ruže...

- Nemaju poštovanja ni prema mrtvima. U vladimiračkim selima je kao u doba Turaka - tvrdi sveštenik sa 36-godišnjim stažom Branislav Brana Ilić, čija se kuća u ponedeljak takođe našla na meti lopova. - Rekli smo u policiji da, ako od njih nema pomoći, mi u selu sa 600 kuća svakako imamo 200 lovačkih pušaka. Bićemo prinuđeni da se branimo. Policajcima ćemo zabraniti pristup i rešiti probleme. Trećeg nema.

Sveštenička kuća nalazi se na brežuljku odmah pored seoske crkve. Preko puta je mlin sa stražarom, koji ga čuva danonoćno, ali ni ta okolnost nije zasmetala razbojnicima. Pomoću pajsera, obili su vrata i za samo 20 minuta, koliko je pop bio odsutan, napravili premetačinu ravnu elementarnoj nepogodi.

- Sigurni smo da smo "tipovani", jer su upali čim smo okrenuli leđa. Suprug me je odvezao do puta da uhvatim autobus za Beograd i odem kod lekara na kontrolu. Sva je sreća da Brana nije na njih naišao kada se sam vraćao. Moglo je svašta da se desi. Ovako, odneli su ćerkin i moj nakit i crkveni novac, ali je živa glava na ramenu - priča još vidno potresena popadija Biljana.

Prestrašena je jer se napad na njenu kuću dogodio i pre tri i po godine, kada su razbojnici pod okriljem noći lupali na vrata. Srećom da imaju kapke sa spoljašnje strane, pa je Biljana uspela da pozove policiju na vreme, ali se i danas seća da je Brana sa nožem istrčao u mrak i jurio ih preko groblja. Svedok događaja u Jaloviku je i njihov prijatelj Vukota Đukovac.

- Kao i mnogi, našao sam se na meti razbojnika. Pre samo mesec dana pokušali su da me nateraju da im platim 50 evra. Uredno sam prijavio policiji i uspeli smo nekako da ih uhvatimo na delu. Podneta je prijava za krivično delo iznude. Ali, iznuđivač se posle petnaestak dana obreo na slobodi, još silniji i sigurniji da mu niko ništa ne može - priča Đukovac za "Novosti".

Meštani su posebno kivni na rad policije, jer se na svakih šest meseci ovde menjaju komandiri policijske stanice. Svi obećavaju isto - obračun sa kriminalcima! Ali realnost ih demantuje. Čak i kada kriminal uspeju nekako da procesuiraju, prepreke navodno dolaze od pravosuđa. Nikako da osudi silnike koji vršljaju po selu.

- Svi mi znamo ko su ti ljudi. Znaju ih i policajci, ali niko ništa ne preduzima godinama. Mene jure za "ćelavu" gumu i 1.000 dinara. Ujutro u šest sati pokupe domaćine iz kreveta i drže ih u pritvoru, dok ne plate zbog prekršaja u saobraćaju. A kada prebijaju ljude, nikom ništa - kaže Saša Mihailović.


 
Natrag
Top