Bajford bez penzije i ikakvih prava

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Sramotan odnos države prema poznatom TV reditelju

Bajford bez penzije i ikakvih prava


Aleksandar Nikolić| 30. 01. 2011. - 00:02h| Foto: D.Danilović| Blic Online


BEOGRAD - Timoti Džon Bajford, legendarni televizijski reditelj, u pola veka dugoj karijeri stigao je da bude profesor, prevodilac, pisac, glumac, fotograf... Našu kulturu svojevremeno je zadužio izvanrednim televizijskim serijama za decu: „Neven”, „Babino unuče”, „Poletarac”, „Nedeljni zabavnik”, „Metla bez drške”. Ni pre ni kasnije nije bilo sličnog sadržaja u produkciji naših televizija. Danas je Timoti u sedamdesetoj godini života. Zdravlje mu je ozbiljno narušeno, ali je prinuđen da radi kako bi preživeo. Sa suprugom živi na Zvezdari s osećanjem da nije zaslužio tako surovo ignorisanje društva čiju je kulturu mnogo zadužio.


112043_kubajford-foto-d-danilovic_f.jpg


- Pre nekoliko nedelja službenici opštine Vračar u Beogradu doveli su u pitanje moje pravo na zdravstvenu zaštitu u Srbiji jer nisu dobro poznavali Konvenciju između Engleske i Srbije o zbrinjavanju pacijenata. Uostalom, već pet godina sam državljanin Srbije, a i to se dogodilo jer je lično predsednik Tadić intervenisao - počinje priču za „Blic” Timoti Džon Bajford.


Razočaran je odnosom države prema njemu.
- Zbir administrativnih zavrzlama me je ostavio bez mogućnosti da kao slobodan umetnik uplaćujem sebi staž i time jednog dana steknem pravo na penziju. Kada sam počeo da snimam televizijske serije za decu u Beogradu, predao sam zahtev da postanem član Udruženja dramskih umetnika SFRJ. Rekli su mi da je to nemoguće jer sam strani državljanin. Bez članstva u Udruženju, kao slobodan umetnik nisam mogao za sebe da uplaćujem staž i tako sam ostao bez penzije. Do pre šest godina nisam imao državljanstvo Republike Srbije. Čim sam ga stekao otišao sam u Penzioni fond gde su mi objasnili da bih pravo na redovnu penziju stekao tek ako bih svakog meseca narednih petnaest godina uplaćivao staž. Sve do svoje 80. godine života, što je potpuno neizvesna stvar. Ko mi garantuje da ću živeti do tada. Imam ozbiljne probleme sa zdravljem i sav novac koji supruga i ja zaradimo ide na moje lečenje. Neki siguran novac bi mi dobrodošao jer mislim da sam svojim autorskim radom u Srbiji zaslužio da dostojanstveno proživim koliko mi je još ostalo - objašnjava Bajford.

Mnoge ugledne ličnosti sa javne scene u Srbiji među kojima je najviše umetnika i televizijskih profesionalaca predlagale su dva puta Timotija Džona Bajforda za nacionalno priznanje koji mnogi krste nacionalnom penzijom.

- Džabe kada nemam redovnu penziju, a to je prvi uslov za dobijanje nacionalnog priznanja. Nemaju ni sportisti redovnu penziju, pa ostvarivanjem značajnih rezultata na velikim takmičenjima stiču pravo na nacionalno priznanje. Neka serija „Neven” bude moj najveći sportski uspeh u životu. Nisam siguran da je administracija u Srbiji spremna da u mom slučaju napravi presedan. Bio bih unikatan jer nijedan stranac nije toliko dugo radio i živeo u Beogradu poput mene a ostao bez radnog staža i penzije i tek u 65. godini života stekao pravo na državljanstvo - zabrinut je Bajford.

U poslednjih nekoliko godina izdavačka kuća PGP-RTS prodavala je kompletnu seriju „Neven” na DVD formatu. Nekoliko puta je doštampavan tiraž, ali Timoti Džon Bajford nije dobio ni jedan jedini dinar autorskog honorara.

- Oni čekaju da ih tužim pa da mi plate, a znaju da ja to neću nikad uraditi, nemam živaca za to, više volim da radim nego da idem po sudovima - kaže Bajford, i napominje da ima spremljen scenario za snimanje televizijske serije za decu.

- Nekoliko puta sam pokušavao preko različitih službi u RTS da se najavim za razgovor sa Aleksandrom Tijanićem, generalnim direktorom, ali nisam imao uspeha u toj nameri.

Tijanić: Poziv Bajfordu važi
Aleksandar Tijanić napominje da nikada nije čuo da je Timoti Džon Bajford tražio sastanak s njim.
- U momentu kada sam preuzeo odgovornost za programe Javnog servisa Srbije, odmah sam pozvao Bajforda na saradnju sa potpunom autorskom autonomijom i produkcijskom podrškom. On mi se zahvalio uz opasku da ne želi da njegovo ime bude vezano za RTS koji sam nasledio od mojih prethodnika. Moj poziv Bajfordu važi i danas. Neka dođe u Javni servis, dogovorićemo se o svemu. Napominjem da je sramota za srpsku kulturu što jedan od najvažnijih televizijskih autora u njenoj istoriji nema nacionalno priznanje, pa makar ono bilo i penzija. Tu mora nešto da se promeni.


Lik i delo reditelja
Timoti Džon Bajford je rođen 1941. godine na jugu Engleske. Detinjstvo je proveo na farmi i hteo je da bude učitelj sve dok se nakon jedne predstave nije zaljubio u pozorište. Završio je londonsku Akademiju dramskih umetnosti, i u sedmoj godini rediteljske karijere na BBC-ju dobio zadatak da u koprodukciji sa Televizijom Beograd napravi dečju emisiju. Od kada je upoznao Beograd, više se nije se vratio na Ostrvo na duži vremenski period. Poslednjih nekoliko godina radi u Dečjem kulturnom centru, gde klince podučava engleskom jeziku.



 
Natrag
Top