Bajec: Prve operacije ekstremno gojaznih protekle uspešno

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Prve operacije gojaznih


Smanjuju želudac za četiri petine




Izvor: Blic V. Marić Brajković | 09. 06. 2011. - 00:02h

BEOGRAD - Od detinjstva sam najviše volela da jedem slatkiše i pijem „koka-kolu“, a omiljeni su mi bili večernji obroci. Nije čudo što sam dogurala do 147 kilograma sa 34 godine - priča Dragana Sabobljević, jedna od prvih pacijenata kojima će danas biti urađen bajpas želuca, operativni zahvat za lečenje gojaznosti koji se prvi put izvodi u Srbiji u Kliničkom centru Srbije.
149091_0810-operacija-foto-ap_f.jpg


Dragani će lekari Kliničkog centra hirurškim zahvatom smanjiti želudac za četiri petine. Ona kaže da je za operativni zahvat saznala iz medija, otišla u Centar za lečenje gojaznosti gde je dobila uput od lekara i počela sa dijetom pod stručnim nadzorom.

Sada imam 131 kilogram i kandidat sam za operaciju kojom će mi biti odstranjene četiri petine želuca. Inače nemam problem sa holesterolom i šećerom, zdrava sam, ali moram da smršam - kaže Dragana.


Druga pacijentkinja, Ana, kaže da je nije strah pred operaciju kojom želi da se reši svojih 140 kilograma.


Od stotinak pacijenata koliko čeka operaciju u lečenju gojaznosti, od danas do ponedeljka biće operisano prvih 15, a posle toga još 15 osoba narednih dana. Za prvih 30 pacijenata obezbeđen je i potrošni materijal za operacije, a većini će biti urađen gastroenteralni bajpas želuca.


- To je najkomplikovanija, ali i najefikasnija hirurška intervencija. Želudac se preseca, ostaje samo patrljak koji se spaja s tankim crevom, a sve se izvodi laparoskopski. Pacijent manje oseća glad, unošenje velike količine hrane je onemogućeno, a samim tim sprečava se i gojenje. Kod nas u centru će se obavljati još dve laparoskopske operacije u lečenju gojaznosti. Jedna je postavljanje prstena oko gornjeg pola želuca koja daje najslabije rezultate. Druga je sužavanje želuca celom dužinom, čime se sprečava unošenje veće količine hrane, a svetska iskustva pokazuju da su njeni efekti bolji - objašnjava za „Blic“ dr Đorđe Bajec, direktor Kliničkog centra Srbije.


Prema rečima dr Bajeca, lečenje gojaznih osoba je veoma kompleksno i zahteva rad čitavog tima stručnjaka i veliko vreme jer nije lako oslabiti 60, 80 pa i više kilograma. Da bi neko bio uopšte kandidat za operaciju, mora da ima indeks telesne mase (BMI) između 35 i 45, da prođe čitav niz pregleda, i da se njegovo stanje prati pre i posle zahvata. Hirurgija je samo jedan segment lečenja.


Dijeta posle operacije


Posle operacije pacijent polako počinje da pije vodu i čaj bez šećera. Posle 24 do 48 sati operisani polako uzima tečnu hranu čime počinje dijeta sastavljena iz četiri faze. U prvoj pacijent nedelju dana uzima proteinske napitke, supu, kompot. U drugoj fazi koja traje do četiri nedelje pacijent jede pasiranu hranu, potom slede obroci koji se mogu izgnječiti, a u četvrtoj fazi, posle osam nedelja od operacije, u ishranu se uvode i čvrste namirnice.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Klinički centar Srbije


Bajec: Prve operacije ekstremno gojaznih protekle uspešno




Tanjug | 09. 06. 2011. - 15:17h

U Multidisciplinarnom centru za lečenje gojaznosti Kliničkog centra Srbije (KCS), danas su obavljene tri operacije ekstremno gojaznih pacijenata koje su urađene timski, zajedno sa kolegama iz Norveške, rekao je danas direktor KCS dr Đorđe Bajec.
Doktor Bajec, koji je predvodio tim naših stručnjaka, kazao je Tanjugu da je operativni tok bio vrhunski.

On je dodao da su norveški hirurzi izrazili oduševljenje uslovima koje su imali u operacionoj sali i zadovoljstvo pripremljenošću celokupnog zdravstvenog tima KCS.

U KCS planiraju obavljanje tri vrste laparoskopskih operacija u lečenju gojaznosti
- prva je postavljanje prstena oko želuca, druga je njegovo sužavanje celom dužinom, čime se sprečava unošenje veće količine hrane, a treća je takozvani gastroenteralni bajpas.
 
Natrag
Top