Bajec: Nemojte očekivati čuda

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Bajec: Nemojte očekivati čuda[/h] Izvor: Tanjug

Beograd -- Skroman privredni rast projektovan za sledeću godinu mogao bi da obezbedi minimalna poboljšanja životnog standarda, kaže ekonomista Jurij Bajec.

682530054edcc76ccea90091839506_orig.jpg
On napiminje i da građani treba da budu realni i da ne očekuju čuda.
"U tom smislu najvažnije je da država pokuša da održi makroekonomsku stabilnost - kako Narodna banka Srbije svojom monetarnom politikom, tako i vlada svojom fiskalnom politikom i mislim da je u ovim teškim vremenima važno da se održi stabilnost, pa makar ona bila i na niskom nivou", izjavio je Bajec.
Posle predstavljanja "Izveštaja o tranziciji" Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), savetnik predsednika Srbije je ponovio da su glavni nalazi EBRD-a za ovu godinu, kada je reč o Srbiji, da je ostvarila značajan napredak u oblasti evropskih integracija, da ima rezultata u nastavku modernizacije u izgradnji infrastrukture i da je ostvarena makroekonomska stabilnost, "što je za njih najvažniji nalaz i ja se sa time slažem".

"Kada se radi o izazovima za iduću godinu, ja mislim da prvi i najvažniji jeste dobijanje kandidature, nadam se još ove godine, u svakom slucaju početak pregovora u idućoj godini i posle toga pitanja koja se tiču većeg naglaska na upotrebu dinara u našem finansijskom sistemu, što je povezano i sa projekcijama da će inflacija u Srbiji da bude smanjena sledeće godine", dodao je on.

Bajec je ocenio da su to dve veoma važne stvari koje bi trebalo da se dese kratkoročno, dok dugoročno treba nastaviti fiskalne reforme i sprovesti krupne i često veoma bolne reforme, pre svega u velikim sektorima kao što su penzioni sistem, zdravstvo, obrazovanje i druge oblasti javne potrošnje, kako bi javni sektor mogao bolje da funkcioniše na dug rok.

 
Natrag
Top