Azotara lider propale privatizacije

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Azotara lider propale privatizacije
[/h] Izvor: Blic

Pančevo -- Iako je najavljivano da će pančevačka Azotara postati lider u proizvodnji veštačkih đubriva novi vlasnici su nakon godinu dana prodali naj vredniji deo fabrike.

3996509624ed88f431be4c067173979_orig.jpg
Azotara je prodata 2006. za 13,1 milion evra konzorcijumu koji čine litvanske firme „Arvi“ i „Saniteks“ i beogradski „Univerzal holding“.
Već naredne godine razmontiran je pogon “Karbamid 2”, koji čini 10 odsto vrednosti celokupne fabrike i prodat je ruskoj firmi za 32,5 miliona evra. Pogon se rasklapao i prevozio za Rusiju od sredine 2007. do aprila 2008. godine.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Koliko je pogon „Karbamid 2” bio značajan za Azotaru, govori podatak da je posle prodaje pogona Azotara izgubila oko pet miliona evra. Pogon „Karbamid 2” služio je da bi uposlio pogon „Amonijak 3”, odnosno da se nikad ne bi gasio pogon za proizvodnju amonijaka. Svako gašenje i paljenje pogona „Amonijak 3” Azotaru košta od 700.000 do milion evra, a samo od prodaje „Karbamida 2” gasio se i palio najmanje pet puta.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Međutim, prethodno se ugovorom o kupovini preduzeća, novi vlasnik obavezao da ne sme prodati više od pet odsto Azotare. Sve se odigralo bez saglasnosti Agencije za privatizaciju.

Iako je grubo prekršen ugovor, prevarena država i izigrani radnici koji mesecima nisu primali plate, Agencija za privatizaciju nalaže prodavcu da uplati razliku od 5,88 odsto (10.086.840,47 evra) na račun subjekta privatizacije.

To je značilo da vlasnici Azotare sami sebi uplate novac. Međutim, oni ni to nisu uradili, pa je Agencija tek dve godine kasnije, u januaru 2009, raskinula ugovor.

Litvanac Paulius Martinenas, nekadašnji direktor privatizovane Azotare, jedini je odgovorni protiv koga se vodi krivična istraga zbog zloupotrebe službenog položaja.

“Mi smo čak i apelovali na sve državne institucije da nam dostave neki dokaz koji bi nam koristio da pokrenemo krivične procese protiv odgovornih osoba. Međutim, dosad ništa nismo dobili, već imamo tu jednu krivičnu istragu protiv Litvanca, a pitanje je da li će naša država i pravosudni organi ikad moći da ga procesuiraju. Jedino čemu možemo da se nadamo jeste da ćemo dobiti još neki dokazni materijal “ , kažu u tužilaštvu.

Firme „Arvi“ i „Saniteks“ u Litvaniji poseduju jednu azotaru, a u Srbiju ih je doveo Dušan Stupar, vlasnik „Univerzal holdinga“, firme koja je godinama najveći trgovac veštačkim đubrivom, a u kojoj je radio i nekadašnji direktor Azotare Vujadin Janković.

Stupar je srpskoj javnosti poznat kao bivši načelnik resora Državne bezbednosti Beograda u vreme Osme sednice CK SK Srbije nakon koje je Slobodan Milošević došao na vlast.

Sedam godina je bio direktor „Univerzalovog“ predstavništva u Moskvi, a od 1997. nalazi se na funkciji generalnog direktora „Univerzal holdinga“. Član je kluba „Privrednik“ iz Šekspirove ulice, a njegov kapital često je dovođen u vezu s kapitalom porodice Milošević.

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Azotara od zlatne koke do crne ovce











Izvor:
B92.net









Marta 2008. je novo i nezavršeno postrojenje Azotare u Pančevu "Karbamid 2” već bilo razmontirano i prodato jednoj ruskoj kompaniji za 32,5 miliona evra.

Tada je Simonas Kašis, mladi Litvanac koji je tek bio zaseo u direktorsku fotelju Azotare, rekao da će ta fabrika uskoro biti „zlatna koka pančevačke privrede”.


287903884f98b52223fb7496916374_640x360.jpg



Ispostaviće se da je od svega onoga što je tada rekao bilo tačno jedino to da je on u 30. godini bio najmlađi direktor u tada četiri i po decenije dugoj istoriji naše najveće fabrike veštačkog đubriva.Tvrdio je tada i da će Azotara do 2012. proizvoditi milion tona đubriva godišnje, što je bilo više nego dvostruko od tadašnje proizvodnje. Rekao je i da će litvansko-srpski konzorcijum za pet godina uložiti znatno više od obaveznih 30 miliona evra.

Azotara je prodata litvansko-srpskom konzorcijumu 2006. godine, a za kupovinu fabriku bile su zainteresovane i po jedna kompanija iz Mađarske i Češke. Demantovao je samouvereni Kašis tada priče da iz Azotare izlazi đubrivo iz Ukrajine sa etiketom pančevačke fabrike.Kašis se sada tereti za razne zloupotrebe i status mu je "u bekstvu”.

Nažalost, već 16. juna te 2008. počeo je u Azotari štrajk skoro 1.200 zaposlenih, uz potpuno saglasje tri fabrička sindikata. Na direktorsko mesto zaseo je je Vujadin Janković, koji se "proslavio” po tome što je odbio da razgovara sa predstavnicima radnika koji su tvrdili da vlasnici Azotare, litvanske firme Saniteks i Arvi i beogradski Univerzal, niti investiraju onoliko na koliko su se obavezali niti fabrika radi deset meseci godišnje, kako je obećano.

U vreme otpočinjanja štrajka račun Azotare bio je blokiran, pre svega zbog ogromnih dugova Srbijagasu i Elektroprivredi Srbije, aradnicima je dugovana tromesečna zarada.

Janković, koji je takođe na listi osumnjičenih za zloupotrebe u vreme direktorovanja, imao je bar jedan važan razlog da ne primi predstavnike radnika – oni su mu poručili da žele da čuju odgovor na pitanje gde su pare od prodaje "Karbamida 2”, koji je pola godine pre toga prodat za 32,5 miliona evra. U to vreme već se uveliko po Pančevu šuškalo da će se Litvanci povući iz Azotare i da je Univerzalov udeo već povećan sa 20 na 50 odsto.

Novembra 2008, predstavnik Saniteksa, firme koja je imala najveći udeo među članovima tročlanog konzorcijuma, Vadmantis Kučinkas, koji danas takođe ima status "osumnjičenog u bekstvu” i čeka odluku tužioca hoće li protiv njega biti podneta optužnica, tvrdio je da je proizvodnja amonijaka u Pančevu nerentabilna, što je samo pojačalo strepnje radnika.

Tada se uveliko pronosio glas da su nove gazde Azotare spremne da prodaju i jedino postrojenje za proizvodnju amonijaka u Srbiji. Ko zna šta bi se desilo da dva meseca kasnije, posle mnogih intervencija, kupoprodajni ugovor sa litvansko-srpskim konzorcijumom ipak nije raskinut.
 
Natrag
Top