Avganistanci preko BiH žele u EU

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Avganistanci preko BiH žele u EU




Izvor: Nezavisne novine 24.11.2010 09:00
D. Muminović

slitunain.php



SARAJEVO - Bosna i Hercegovina jedna je od država preko koje državljani Afganistana iz Grčke pokušavaju da ilegalno uđu u zemlje zapadne Evrope.
Potvrdio je ovo Dragan Mektić, direktor Službe za poslove sa strancima BiH, istakavši da je u posljednjih nekoliko mjeseci čak 80 odsto pritvorenika u Imigracionom centru otpada na državljane Afganistana.
"Ovo nije samo problem BiH. Preko nas ide samo manji dio Afganistanaca koji na sve moguće načine žele da se dokopaju EU. Postoje rute preko Italije, preko Srbije u Hrvatsku i preko Bugarske. Iz Crne Gore u BiH pa dalje na zapad ide samo manja ruta ali i to je dovoljno da nam pravi probleme", kazao je Mektić.
Prema informacijama iz Granične policije BiH, u Grčkoj se nalazi oko 5.000 ilegalnih migranata iz Afganistana.
"Od početka krize u Grčkoj svi oni žele da se prebace u druge zemlje EU, a dio njih na svom putu prema EU idu preko BiH. Mi na svakodnevnoj bazi dobijamo informacije od sigurnosnih službi u regionu i znamo za ovaj problem", kazao je Radiša Samardžija, šef Kabineta direktora Granične policije BiH.
Istakao je da je međudržavna saradnja na ilegalnim migracijama izuzetno dobra.
O problemu ilegalnih migranata, koji preko zemalja bivše Jugoslavije ilegalno žele da uđu u Evropu, u Sarajevu će 15. decembra biti održana konferencija na kojoj će učestvovati svi relevantni faktori iz zemalja jugoistočne Evrope.
"BiH ima kapacitet da se bori sa ovim problemom. Imamo mehanizme i nije prvi put da talas migranata ide preko naše zemlje. Ranije su bili Kurdi, Palestinci ili neko drugi a sada Afganistanci. Međutim, najveći problem je što ove imigrante, kada ih mi uhvatimo, niko ne želi da prihvati", kazao je Mektić.
Sporazum o readmisiji obavezuje svaku državu koja na svojoj teritoriji pronađe imigranta da ga vrati u zemlju iz koje je ušao na njen teritorij.
Tako Hrvatska imigrante koji uđu iz BiH izručuje našoj zemlji a u slučaju Afganistanaca mi bismo ih trebali izručiti Crnoj Gori.
"To je samo u teoriji tako. Imigrante niko ne želi i svi žele da ih se riješe. Mi imamo mnogo problema sa Crnom Gorom. Oni traže dokaze materijalne prirode poput računa u hotelu da bi ih mogli vratiti u Crnu Goru. Također, veliki je problem utvrđivanje identiteta imigranata. Ti su ljudi očajni i spremni su na sve samo da se ne vrate u svoje matične zemlje", kazao je Mektić, istakavši da će jedan od ciljeva konferencije o migracijama u Sarajevu biti rješavanje problema readmisije.
Iz Granične policije i Službe za strance smatraju da problem migranata iz Afganistana neće imati uticaj na bezvizni režim za građane BiH.
"Mi se protiv ovog problema borimo i ova situacija se neće povezivati sa ukidanjem viza. Ilegalni migraniti su problem cijele Evrope a ne samo BiH. Uostalom, treba postaviti pitanje odakle u Grčkoj, koja je odavno zemlja EU, 5.000 Avganistanaca koji tamo ilegalno borave", kazao je Samardžija.
 
Natrag
Top