Austrija ćuti o rezervama zlata

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Austrija ćuti o rezervama zlata
[/h] Izvor: Tanjug


Berlin -- Nacionalna banka Austrije od javnosti krije gde joj se nalaze rezerve zlata, od kojih bi većina, kako spekulišu mediji, mogli biti u inostranstvu.

4615721864efb264a9742f403577164_orig.jpg


Guverneri narodnih banaka širom sveta rado govore o deflaciji, inflaciji, ali ne i o rezervama zlata, koje su glavni deo monetarnih rezervi, koji se ne sastoji od „papira“, odnosno ne može biti umnožavan i ne može mu tako biti umanjivana vrednost.
Što se tiče austrijskih rezervi zlata, javnost nije upućena gde se one tačno nalaze, ni koliko uopšte, fizički, postoje, tvrdi bečki dnevnik „Prese“.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"] Danas rezerve zlata nisu dostupne samo stranim državama, već se koriste i u poslovima lizinga. Zlato se pozajmljuje bankama, koje mogu da ga prodaju, banke plaćaju kamate, a centralne banke u svojim bilansima ne prave razliku izmedju zlata i prihoda od zlata, objašnjava „Prese“. To znači da je potpuno nepoznato koliko u stvari u fizičkom obliku poseduje zlata OeNB, koja ne želi da odgovori na takva pitanja. U prošlosti je bilo i više upita poslanika na tu temu, ali Ministarstvo finansija nije moglo da da konkretne podatke, jer je OeNB nezavisna ustanova. Takođe je tajna koliko detaljno OeNB proverava austrijske rezerve zlata, dodaje „Prese“, ukazujući da nije ni poznato kada je poslednji put sprovedena ova „fizička“ provera.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Zvanično je samo poznato da OeNB drži 280 tona zlata sa aktuelnom tržišnom vrednošću od oko 11 milijardi evra, što je oko 60 odsto ukupnih monetarnih rezervi.

Zapadne centralne banke od 2009.nisu prodale nijednu uncu svojih zvaničnih rezervi, dok zemlje poput Rusije, Indije i Kine trenutno kupuju sve što nađu na tržištu.Kinezi čak tu svoju politiku otkupa zlata ne kriju.

„Jedina šansa da se obezbedite od rizika je kupovina zlata“, rekao je kineski guverner Džang Djianhua krajem prošle godine.

Pored Austrijanaca, i Nemci i Švajcarci kriju, dodaje „Prese“, gde se nalaze njihove rezerve zlata. Jedan veći deo zlatnih rezervi je u inostranstvu, dodaje list, ukazujući da se one nalaze pre svega u trezorima u Njujorku, kao i Cirihu, Londonu, centralnim tržištima zlata.

Zbog krize u evrozoni i opšte nesigurnosti u finansijskom sistemu sve su glasniji zahtevi za povratkom zlatnih rezervi u zemlju.

„Rezerve zlata su imovina građana, a njihova imovina bi trebalo da se nalazi u okviru granica zemlje. Živimo u monetarnoj uniji koja nije stabilna, i zbog toga bi trebalo biti obazriv“, rekao je bečki ekonomista Gregor Hohrajter.

Bivši francuski predsednik Šarl de Gol je, još 1960-tih, iz Njujorka vratio francusko zlato u zemlju, jer je smatrao da je neprihvatljivo da rezerve te zemlje budu dostupne jednoj stranoj sili.

 
Natrag
Top