Australija, raj za mlade Makedonce

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Australija, raj za mlade Makedonce










Izvor:
B92.net






Skoplje -- Rad u Kanadi, Australiji, ili na nekom od luksuznih brodova san je armije nezaposlenih u Makedoniji.



13023026954f48f1eb0576d144583379_orig.jpg



Na odlazak u inostranstvo sve češće se odlučuju visokoobrazovani ljudi različitog profila. Za radno mesto i iseljeničku vizu ne apliciraju samo mladi već i oni stariji, u najproduktivnijim godinama.Toni koji je u Skoplju radio u jednoj računarskoj firmi, danas u Švedskoj vozi kamion. Diplomirani filozof Petar posle više poslova, sada radi na brodu. Dejan, sociolog, napustio je radno mesto u jednoj školi i sa suprugom i jednogodišnjom ćerkom otišao u Kanadu.„To nije jednostavan korak. To je jedna od najtežih odluka koju smo doneli supruga i ja. Odlučili smo da pokušamo, da isprobamo sreću i da tamo živimo. Ako u jednoj reči treba da objasnim koji je naš motiv, onda je to bezbednost“, objašnjava Dejan.

Petar kaže: "U Makedoniji mi diploma fakulteta nije pomogla da nađem odgovarajući posao. Radio sam više stvari – u biblioteci, u novinarstvu, u uslužnom sektoru, ali najveća plata koju sam dobijao bila je 300 evra. Na brodu se zarađuje od 1.500 do 2.000 dolara, u zavisnosti od pozicije. Kontraargument za odlazak jeste rastanak od porodice, ali to je samo privremeno,“ kaže Petar.

Dejan i Petar bili su spremni da sve ostave iza sebe – diplome, karijere koje su započeli, iskustvo koje su stekli – i da počnu od nule da grade novi dom, tamo negde preko okeana.

„Nikad nisam mislio da je raditi sramota. Finansijski motiv mi je najvažniji i zato biram put da na častan način za najkraće moguće vreme zaradim najviše moguće para“, kaže Petar.

Dejan se nadovezuje: „U Makedoniji je lepo živeti, ali ako si prodoran, određeni tip karaktera – stvoren da uspeš. Ja nisam takav čovek i nadam se da će odlazak u Kanadu probuditi u meni takav instinkt – da sam sebi stvaram šanse.“

Prema podacima kanadskog Biroa za državljanstvo i imigraciju, prošle godine je u toj zemlji 186 makedonskih državljana dobilo iseljeničku vizu. Tokom poslednje decenije nekoliko stotina građana svake godine dobija status koji im omogućava legalan, stalni boravak u Kanadi. Najviše ih je bilo 2003. godine – 635 makedonskih građana tada je dobilo pravo na iseljenje u Kanadu.

Slične su brojke i na drugom kraju sveta. Za samo šest meseci, od juna prošle godine do danas, 256 Makedonaca preselilo se u Australiju, pokazuju podaci australijskog Ministarstva za imigraciju.

Više od 1500 makedonskih državljana u turističke, ali i profesionalne svrhe posetilo je Australiju, a oko 120 studenata iz Makedonije, sa studentskim vizama, produžilo je svoje obrazovanje tamo. Prilično aktuelan je poslednjih godina i rad na brodu. Nijedna institucija ne vodi evidenciju o tome koliko ljudi iz Makedonije radi na brodovima, ali pretpostavlja se da je reč o više stotina, uglavnom mladih ljudi.
 
Natrag
Top