Australian Open

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Australian Open ili Otvoreno prvenstvo Australije je teniski Grand Slam turnir koji se održava svake godine i traje dvije nedjelje u januaru. Hronološki je prvi Grand Slam turnir u godini. Turnir se održava u Melbournu. Otvoreno prvenstvo Australije je osvojilo najviše tenisera od svih ostalih Grand Slam turnira.
Turnir je prvi put održan 1905. godine. Kao i ostali Grand Slam turniri, bio je jedan od najuglednijih turnira za amaterske tenisere i zvao se "Australijski šampionat" dok nije dobio sadašnje ime 1968. godine. U početku se igralo na travi u predgrađu Melbourna, dok nije 1980. godine preseljen u Melbourn park u centru grada. Na turniru se igra singl za muškarce i žene, kao i u parovima i u mešovitim parovima, a postoji i juniorsko takmičenje. Svake godine turnir posjeti oko 550.000 gledalaca.
Najviše naslova u muškoj konkurenciji (6) ima Australac Roy Emerson (1961., 1963.-1967.), a u ženskoj konkurenciji (11) Australka Margaret Smith Court
(1960.-1966., 1969.-1971., 1973.).


http://www.australianopen.com/en_AU/index.html



Rod Laver Arena, Melbourne
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Nalbandijan otkazao učešće na AO

12787392274b4d98751f077296231812_big.jpg
Argentinski teniser David Nalbandijan rekao je da neće učestvovati na Otvorenom prvenstvu Australije zbog povrede.

Nalbandijan je u utorak istegao stomačni mišić dok se zagrevao za meč protiv Filipa Kolšrajbera na turniru u Ouklendu. Bivši treći igrač sveta nije igrao od maja prošle godine, kada je bio podvrgnut operaciji desnog kuka.
Argentinac je rekao da je veoma razočaran zbog povrede.

"Nisam mnogo trenirao u proteklih osam meseci i normalno je da doživim poneku povredu. Razočaran sam, ali uveren sam da ću se uskoro vratiti turnirima", rekao je Nalbandijan.

Nalbandijan je prošlu godinu završio na 64. mestu na ATP listi i to je prvi put od 2000. godine da nije medju 50 najboljih.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Neizvestan nastup Ferera na AO

13851104414b4dbdaabfe75932486866_big.jpg
Španski teniser Huan Karlos Ferero mogao bi zbog povrede da propusti prvi gren slem turniru u sezoni, Otvoreno prvenstvo Australije.

"Razočaran sam zbog povrede na prvom turniru u sezoni. Nisam siguran da li ću igrati na Australijan Openu, pokušaću da se oporavim, ali nisam siguran. Lekari su rekli da povreda nije ozbiljna, ali ću morati da sačekam nekoliko dana", rekao je Ferero.
Ferero je povredio zglob u meču protiv Mihaela Lemera na turniru u Ouklendu, posle samo 20 minuta igre. On je posle ukazane pomoći nastavio je meč, ali je ubrzo predao duel Švajcarcu, pošto nije uspevao da vrati servis.

"Želim da igram na AO i učiniću sve kako bih se oporavio, ali za sada još ništa ne znam", dodao je Ferero.

Argentinac David Nalbandijan u sredu je, takođe, saopštio da zbog povrede neće učestvovati na Australijan Openu, koji se igra od 18. do 31. januara.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
AO dan I: Jelena i Viktor na terenu

20367994604b531b0bacaee453750887_big.jpg
U noći između nedelje i ponedeljka počinje Australijan Open, a od srpskih predstavnika nastupiće Viktor Troicki i Jelena Janković.

Program počinje u jedan sat ujutru po srednjeevropskom vremenu, a Troicki sa Ekvadorcem Nikolasom Lapentijem igra prvi na terenu broj 19. Jankovićeva meč sa Monikom Nikulesku igra četvrta po redu na Margaret Kort areni, posle okršaja Vikmajer – Dulgeru, Rufin – Tomić i Dementijeva – Duševina. Prvog dana nastupaju i Šarapova, Klajsters, Mari, Nadal...
Monika Nikulesku, rivalka Jelene Janković u prvoj rundi, ima 22 godine i trenutno je 102. na WTA listi. Gaji atipičan stil igre jer dosta polaže na slajs, a pogotovo na ’drop-šot’. Upravo je drugačijom taktikom od većin drugih igračica namučila Jelenu u prvom kolu Rolan Garosa 2008. godine, kada je srpska teniserka slavila sa 7:6, 6:2.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.685
Kiša prekinula Troickog, odložila meč Jankovićeve

BEOGRAD - Kiša u Melburnu omela je prvi dan takmičenja na Otvorenom prvenstvu Australije i prekinula i prvi meč srpskog tenisera Viktora Troickog, 29. nosioca turnira, koji se u prvom kolu sastao se sa 94. igračem sveta Nikolasom Lapentijem.
Početak duela Troickog i Ekvadorca na terenu broj 19 zbog kiše je kasnio 45 minuta, a potom je ponovo prekinut posle dva sata i 22 minuta pri vođstvu srpskog predstavnika od 2:1 (4:6, 6:3, 6:1). Posle više od dva sata pauze meč je ponovo nastavljen.
Kiša je odložila i nastup Jelene Janković, osmog nosioca u ženskom singlu. Jankovićeva će sa 101. teniserkom sveta Monikom Nikulesku iz Rumunije igrati četvrti meč na terenu "Margaret Kort" na kome je za sada završen samo jedan susret.

*****

ELIMINACIJA ŠARAPOVE PRVO VELIKO IZNENAĐENJE
Ruska teniserka Marija Šarapova eliminisana je rano jutros sa Otvorenog prvenstva Australije, pošto je izgubila svoj prvi meč na tom turniru od osvajanja titule prvaka na istom takmičenju u 2008. godini.
Šarapovu, koja je postavljena za 14. nosioca u Melburnu, već na startu prvog grend slema sezone porazila je zemljakinja Marija Kirilenko - 2:1 (7:6, 3:6, 6:4).
Prošle sezone Šarapova nije igrala u Melburnu zbog operacije desnog ramena zbog koje je morala da pauzira skoro 10 meseci. Na preostala tri grend slema u 2009. godini nije prošla dalje od četvrtfinala.
Poraz od Kirilenkove, 58. teniserke sveta, Šarapovoj je najraniji na grend slem turnirima još od Rolan Garosa 2003. godine.
Plasman u drugo kolo Otvorenog prvenstva Australije rano jutros izborile su još dve Ruskinje.
Finalistkinja iz prošle sezone Dinara Safina, drugi nosilac, pobedila je 47. igračicu na WTA listi Magdalenu Ribarikovu iz Slovačke sa 2:0 (6:4, 6:4).
Sigurna na startu bila je i treća teniserka sveta i šampionka Rolan Garosa Svetlana Kuznjecova, koja je deklasirala domaću takmičarku Anastasiju Rodionovu sa 2:0 (6:1, 6:2). Kuznjecova će u narednom kolu imati mnogo težu protivnicu,
18- godišnju zemljakinju Alisu Pavljučenkovu.
Prvakinja Otvorenog prvenstva SAD i nekada najbolja teniserka sveta Kim Klejsters iz Belgije savladala je Kanađanku Valeri Tetro sa 2:0 (6:0, 6:4).
Iznenađenja do sada nije bilo u muškom singlu gde su sigurne pobede ostvarili peti nosilac Endi Mari i sedmi kosturaš Endi Rodik.
Mari, koji pokušava da postane prvi Britanac sa grend slem titulom još od 30-ih godina prošlog veka, ubedljivo je porazio Kevina Andersona iz Južne Afrike sa 3:0 (6:1, 6:1, 6:2). Rodik je, takođe sa 3:0, savladao Holanđanina Tima de Bekera (6:1, 6:4, 6:4).
Prvi dan takmičenja bio je i poslednji za najmlađeg učesnika turnira, 16-godišnjeg Džejsona Kablera, koji je do glavnog žreba došao zahvaljujući specijalnom pozivu organizatora.
Kablera je eliminisao Hrvat Ivan Ljubičić, koji se u Melburnu takmiči i 11. godinu uzastopce - 3:0 (6:1, 6:2, 6:2).

*****

PONOVO PROBLEMI SA NASILNIM NAVIJAČIMA
Grupa od 11 osoba izbačena je sa Otvorenog prvenstva Australije u tenisu, pošto je ometala duel Hrvata Iva Karlovića i Čeha Radeka Štepaneka i pokušala da u Melburn park unese baklje.
Nepristojni posetioci prvog grend slema sezone stojali su na stolicama i uznemiravali ostale prisutne u sportskom objektu u kome se održava Otvoreno prvenstvo Australije.
"Oni su uklonjeni sa stadiona i nisu dobrodošli da se vrate", kazao je načelnik policije Jok Mencel, koji je rekao i da nema saznanja kog tenisera su izbačeni došli da bodre.
Mediji u Australiji, ipak, izvestili su da su probleme pravili hrvatski huligani. Jednoj drugoj njihovoj grupi policija nije dozvolila ulazak na stadion, takođe zbog baklji, koje su upaljene van objekta.
Dnevnik "Herald san" naveo je da je oko 60 hrvatskih huligana pretilo prolaznicima, a da su fotografa tog lista i udarili i pljunuli.
Prvi dan Otvorenog prvenstva Australije nije prošao bez problema i prošle godine kada su se potukli hrvatski i srpski huligani.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.685
Endi Mari: "Odgovara mi tvrda podloga"

Škotski teniser Endi Mari odgovarao je na pitanja novinara u Melburnu pred Australijan open, a između ostalog je rekao da je poboljšao igru na mreži. “Nisam toliko radio konkretno na volejima koliko na tajmingu, tj. pravom trenutku kada da izađem na mrežu. Treba izabrati pravi udarac pre juriša napred, posle prave loptice jer momci su danas tako brzi i dobro igraju ‘pasing’ i ritern, tako da ne možeš tek tako da kreneš napred i očekuješ da ćeš se provući”.


Potencijalni Marijev protivnik u četvrtfinalu je Rafael Nadal.

“Pre toga moram da se postaram da pobedim u mečevima pre tog i siguran sam da i on razimšlja na isti način. Ako budem igrao protiv Rafe, to će biti verlo težak meč, ali mislim da bih mogao da ga dobijem”.

Britanac kaže da mu podloga u Melburnu odgovara i poredi uslove na Australijan i US openu.

“Oduvek sam voleo tvrdu podlogu, odrastao sam igrajući na njoj. Ovde je odskok loptice drugačiji, odskaču nešto više nego na US openu. Takođe, loptice što se više troše postaju sve sporije, dok je u Njujorku obrnuto – upotrebom postaju brže. Još treba reći i da uslovi ovde mogu drastično da se promene u toku meča jer temperatura može da naraste za 10-15 stepeni u roku od 20 minuta, što menja celu situaciju na terenu”.

Endija Marija pretežno opisuju kao “counterpunchera”, tj. tenisera koji se uglavnom brani i napada samo iz kontre ili kada se ukaže baš izgledna prilika.

“Sviđa mi se što sam ‘counterpuncher’, nikada nisam rekao suprotno, samo mi svi govore da ne bi trebalo da igram na taj način. Oduvek sam tako igrao, mada je to malo drugačije od ostalih iz vrha. Taj stil mi je doneo dosta uspeha, ali ima još stvari na kojima radim i koje dodajem svojoj igri”.

Škot se ne usuđuje da proceni ko je trenutno u najboljoj formi od Top 10 tenisera.

“Nikada se ne zna, pošto je ovo prvi veliki turnir u godini. Ne znamo da li je neko imao problema sa treningom ili slično, ali siguran sam da će svi biti u prilično dobroj formi kada turnir počne. Ipak, moram da naglasim da je ovo turnir na kojem uvek bude nekoliko iznenađenja, pa nikada ne znaš šta da očekuješ”.

Na pitanje šta je naučio iz prošlogodišnjeg učešća u Melburnu, kada je u četvrtoj rundi ispao od Verdaska, Mari odgovara:

“Osećao sam da igram dobro, počeo sam kako treba u Dohi i u prva tri kola nisam izgubio ni set. I protiv Verdaska sam imao dosta prilika, ali ih nisam iskoristio. Pre, kada bih igrao sa njim, uvek je bio talentovan, ali je pravio dosta oscilacija. Sada je veoma konstantan i odlično udara sa obe strane. Mnogo je radio na fizičkoj spremi, što te čini stabilnijim. Iz tog meča sam izvukao nekoliko pouka. Osećam da sam dosta naučio i da ću sada igrati bolje, te da ću bar proći osminu finala. To mi je prvi cilj”.

Neizbežno pitanje ticalo se činjenice da Velika Britanija 74 godine čeka na Gren slem titulu, što stavlja pritisak na Marija.

“Tako nešto me pitaju pred svaki Gren slem turnir, ali to nije bitno za moj stil igre ili pristup mečevima. To je poslednja stvar o kojoj mislim kada sam na terenu, koncentrišem se na to kako da dobijem sledeći poen i meč. Naravno, želeo bih taj post da prekinem što ranije, ali neće pomoći mnogo ako sebi namećem taj imperativ”.

Škot kaže da mu ne predstavlja problem ukoliko ga smatraju favoritom za titulu.

“To je dobra stvar i ja se osećam kao da igram dovoljno dobro da bih osvojio turnir. Drukčije bi bilo da osećam da igram loše, a da svi nešto veliko očekuju od mene. Ali, mislim da sam dobro počeo godinu i fizički se osećam kako treba. Ako budem igrao najbolje što mogu, mislim da imam šansi”.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.685
Iza trojice najbolji srpskih tenisera Novaka Đokovića, Viktora Troickog i Janka Tipsarevića nalazi se veoma uspešna godina i oni imaju sva prava da optimistički gledaju na 2010. godinu. Đoković je osvojio šest titula i samo dva puta ispao pre četvrtfinala, Troicki je igrao finale u Bangkoku, zabeležio rekordni rang na ATP listi (24. mesto) i ostvario ukupno 32 pobede, dok je Tipsarević odličnom završnicom sezone drugu godinu u nizu završio u Top 50, a sada je 35. teniser planete.



Novak Đoković



Detaljnu analizu igre i rezultata Novaka Đokovića pročitajte u zasebnom tekstu napisanom pred kraj prošle sezone.

Osim svega napisanog o njegovoj igri u pređašnjem tekstu, imam utisak da Novak u novu godinu ulazi kao potpuno zreo teniser, igrački i mentalno. Prošle sezone je u kontinuitetu pružao dobre partije, a jedine pehove imao je na Gren slemovima, pošto je samo jednom igrao polufinale. Mišljenja sam da je sada Đoković došao u fazu razvoja kada čistim kvalitetom svog tenisa može da se nosi sa najboljima na planeti, kojima nesumnjivo i sam pripada, i da osvaja najveće trofeje. Znači, inspiracija, posebno nadahnuće i ogromna motivacija mogu i trebalo bi da predstavljaju dodatak dobrim igrama, ali više neće uzimati tako značajan udeo kao npr. u Australiji 2008. godine, kada je Novak došao do prvog Gren slem trofeja. To može biti od velike važnosti jer automatski znači da će se Đoković manje emocionalno i fizički trošiti, te da će konstantno imati koncentracije i snage onda kada mu je najpotrebnija.





Viktor Troicki



Pre Australijan opena prošle godine Viktor Troicki odigrao je dva pripremna turnira – u Dohi je ispao već u prvoj rundi od Viktora Haneskua, dok je u Oklendu savladao Kunjicina i Monaka, pre nego što je u četvrtfinalu ispao od Huana Martina del Potra.

Na Ozi openu je u prvoj rundi u četiri seta savladao Alberta Martina, ali je očajnu partiju pružio u drugom kolu i izgubio od Tomija Robreda sa 6:1, 6:3, 6:0.

Narednog meseca Viktor je igrao polufinale u Zagrebu – eliminisao je trociju solidnih rivala Bolelija, Ljubičića i Stahovskog, a u borbi za finale bolji je bio Marin Čilić. Nakon toga je osvojio ’čelendžer’ u Beogradu, a na turnirima iz Masters serije u martu prvi put je na tom nivou vezao nekoliko pobeda.

U Indijan Velsu je igrao treće kolo – Južni mu je predao meč u prvom, izbacio je Berdiha u drugom, a bolji je bio David Nalbandijan. Troicki se Argentincu revanširao u Majamiju, kada ga je dobio u drugoj rundi, zatim je nadigrao i Bjorna Faua i plasmanom u osminu finala ostvario plasman karijere na turnirima iz Masters serije.

Nažalost, do kraja sezone Troicki se u toj kategoriji takmičenja još samo dva puta plasirao u drugu rundu, a neslavno je prošao i u Majamiju jer ga je Endi Mari u osmini finala pobedio sa 6:1, 6:0.

Usledio je nešto lošiji period sezone, a Viktor se iz krize izvukao plasmanom u četvrtfinale na Srbija openu i osvanjem timskog šampionata sveta u Dizeldorfu, gde je savladao Maksima Gonsalesa, Karaljova, Sepija i Šutlera.

Na Rolan Garosu je ispao u drugoj rundi od Del Potra, a na startu turnira je u 3 časa i 58 minuta dugom meču eliminisao Lukaša Kubota.

Dobri rezultati u prvom delu godine omogućili su Troickom poziciju nosioca i lakše rivala u početnim rundama Vimbldona. U prvom kolu pobedio je Brajana Dabula, a onda je u meču sa Danijelom Himeno-Traverom gubio sa 1-0 i 2-1 u setovima, kao i 4:1 u petom, ali je uspeo da slavi nakon nešto više od tri časa igre. U trećoj rundi čekao ga je Endi Mari i ponovo nije bilo ozbiljnijeg otpora – 6:2, 6:3, 6:4 za Škota. Na terenima Ol Ingland Klaba Viktor je izjednačio svoje najveće ostvarenje na GS turnirima, pošto je prethodno do treće runde dogurao na US openu 2008.

Period od Vimbldona do US opena bio je vrlo loš za Troickog, koji je predao četvrtfinale u Hamburgu Polu Anri-Matjeu, a naredna dva meseca mučio se sa povredom stopala.

Na četiri naredna turnira eliminisan je već u prvom meču, a na US openu je pobedio Luščaka u prvom kolu, da bi već u narednoj rundi ispao od Žulijena Benetoa.

Najbolji turnir u sezoni Troicki je odigrao u Bangkoku (Serija 250), kada je pobedio Belučija, Iznera i Congu i ušao u svoje drugo ATP finale u karijeri. Izostala je prva titula jer je Francuz Žil Simon bio bolji u finalu. Do kraja sezone Troicki je četiri puta igrao u drugom kolu i godinu je završio kao 29. teniser na planeti.

Troicki je prošle sezone izrastao u solidnog tenisera, ali još je daleko od samog vrha. Viktor retko kada deluje kao ravnopravan rival u duelima sa najboljima – 2008. je dobio Rodika u Vašingtonu, uz sedam poraza protiv Top 10 igrača, a prošle sezone je savladao Congu u Bangkoku, uz devet poraza. Nije problem u tim brojkama, već u činjenici da je Troicki samo u nekoliko navrata pružio respektabilan otpor, a često je trpeo vrlo ubedljive poraze.

Razloga za gorenavedeno ima nekoliko. Pre svega, Troicki isuviše oscilira tokom mečeva, čak i protiv slabijih tenisera. Ne desi mu se retko da osvoji nekoliko dobrih poena, da deluje sasvim sigurno i da mirno gradi poene, uz ipak pravu dozu agresije, a da onda postepeno krene sa greškama i za 10-15 minuta upadne u totalnu anarhiju. I tako ispočetka.

Najsvežiji primer je meč sa Lukašom Kubotom u Brizbejnu. Viktor jeste taj meč dobio i za svaku pohvalu je njegova upornost, ali siguran sam da bi bio poražen da je preko puta mreže stajao za nijansu kvalitetniji teniser. Jednostavno, Troicki je Poljaku davao previše šansi, a periode kada je sam bio u naletu nije do kraja materijalizovao rezultatski. Bolji teniseri, pogotovo oni iz samog vrha, uvek osete kada se ’lomi’, malo pojačaju ritam, a posle jednostavno puste da meč plovi u pravcu u kojem su oni usmerili kormilo. Uz to, kada igra sa najboljima Troicki kao da nema dovoljno vere u sebe i čini se da je unapred potpisao kapitulaciju. Otuda i mnogo ubedljivih poraza.

Servis mu je najveće oružje, tako treba i da ostane, ali čini se da Viktor ponekad izgubi sve konce igre ukoliko ga ne krene početni udarac. To ne bi trebalo da se dešava jer Troicki poseduje pristojnu igru sa osnovne linije i sasvim solidno se kreće za svojih 193cm visine.

Viktor je trenutno 29. teniser na svetu, što je odličan rezultat. Za nešto više, kao i za ozbiljniji proboj na Gren slem turnirima, moraće još mnogo da radi i da dobije na samopouzdanju. Raduje to što Troicki ima potencijala i prostora da se dodatno razvije. Viktorov napredak do sada je išao postepeno, ali celovito. Nema razloga da se ne nadamo da će tako biti i u 2010. godini, pa da nas Troicki, posle dva finala, obraduje ATP titulom ili plasmanom među 16 ili u četvrtfinale nekog Gren slema.





Janko Tipsarević




Janko Tipsarević je do završnice prošle sezone imao prosečan učinak, ali je sjajnim partijama u finišu pretvorio 2009. godinu u jednu od najuspešnijih u karijeri – zabeležio je rekordni broj pobeda na ATP turu (30), igrao svoje prvo ATP finale i zaradio 661 hiljadu dolara, najviše u karijeri na godišnjem nivou. Trenutno je 35. teniser na svetu, dva mesta niže od svog rekordnog ranga.

Kod Janka nam je prošle godine najviše nedostajalo pravih triler-mečeva na Gren slem turnirima zbog kojih je svojevremeno na Vimbldonu dobio nadimke „Triler Janko i „Janko the Marathon Man“. Recimo, 2008. je sa Federerom odigrao spektakularan meč u trećem kolu Australijan opena, bio na ivici pobede, ali je izgubio sa 10-8 u petom setu. Iste godine je izbacio Rodika sa Vimbldona, a 2007. je na istom turniru u nizu od tri meča koje je dobio posle pet setova bio i šesti teniser planete Fernando Gonsales.

U 2009. slična uzbuđenja su izostala, Prvo je na Ozi openu dobio prvo kolo protiv Oskara Ernandesa, ali je u durgoj rundi ispao od Hrvata Marina Čilića, koji je u tom periodu bio koban za njega jer ga je po jednom savladao pre i posle toga, u Čenaju i Dubaiju. Na Rolan Garosu je, doduše, eliminisao dvojicu igrača bolje rangiranih od sebe – Alberta Montanjesa i Felisijana Lopesa. U ta dva okršaja dobio je tri od četiri taj brejka, što je bio znak da je psihološki spreman za turnir.

U trećoj rundi protiv Endija Marija prognoze su bile umereno optimistične jer je Janko poznat kao ’ubica divova’, a šljaka je daleko od Britančeve omiljene podloge. Srpski teniser je odlično počeo i, posle izjednačene igre u prva četiri gema, uz dva brejka i osvojen svoj servis došao do prednosti 5:2 i servisa za set. Usledio je povratak Marija i izjednačenje 5:5. Tipsarević je u sledećem gemu došao do brejka, ali se ni Škot nije predavao pa je meč ušao u taj brejk u kome je Mari bio ubedljiv.

Previše je dobrih šansi propustio u prvom setu Janko, a i milimetri su ga delili od vođstva u setovima. Početkom drugog dela igre Tipsarević je zatražio medicinski tajm-aut zbog povrede prepona, ostao je u igri dok nije izgubio i drugi set (6:3), a potom je predao meč.

Na Vimbldonu prvi put posle dve godine nije uspeo da se probije do osmine finala. U prvoj rundi savladao je Jana Herniha u tri seta, ali je u drugom izgubio od Mardija Fiša sa 6:4, 3:6, 6:1, 6:4. Tipsarević je imao intervale odlične igre u duelu sa Amerikancem, ali često su jedan briljantan pratila dva loša poteza, a takve oscilacije nisu karakteristika Jankove igre kada je na vrhuncu forme. U nekim momentima izostala je i prava borbenost, pa je poraz bio logičan epilog.

Na US openu Janko je zabeležio najslabiji rezultat jer je u prvoj rundi ispao od Fracnuza Florana Sere posle tri odigrana taj brejka. Malo šta je tada nagoveštavalo da će se Tipsarević izboriti za dobru startnu poziciju pred početak naredne sezone. Neredovno je igrao, mučile su ga sitne povrede, a dobri rezultati u glavnom delu godine su izostali.

Ipak, najava snažnog finiša sezone bio je plasman u četvrtfinale u Mecu, gde je zbog povrede predao meč Gaelu Monfisu. Posle toga je trijumfovao na ’ćelendžeru’ u Monsu, koji je ranije već jednom osvojio, a na putu do trofeja izbacio je Bubku, Falju, Malisa, Darsisa i u finalu Sergeja Stahovskog.

Do trofeja je došao bez izgubljenog seta, a zatim je u Sankt Peterburug ušao u finale, što mu je najbolji rezultat na ATP nivou u karijeri. Često je Janko govorio, i bio potpuno u pravu, da mu je žao kada vidi koliko ima tenisera lošijih od njega koji su dolazili do završnica ATP turnira, čak ih i osvajali. Tu ’nepravdu’ delimično je ispravio u Sankt Peterburgu, pošto je dobio Kelerera, K.Rohusa, Džineprija i i Ilju Marčenka, pre nego što je u neizvesnom finalnom dvoboju izgubio od Mihaila Južnog sa 6:7, 6:0, 6:4. Nakon tesno osvojenog prvog seta, Jankova igra se totalno raspala, pošto je Rus osvojio osam gemova u nizu. Dok se gemovi na Tipsarevićev servis bili neizvesni sve do samog kraja, Južni je sa lakoćom, uz fantastičan servis, osvajao svoje gemove i bez većih poteškoća sačuvao brejk viška steknut na početku odlučujućeg seta.

Niz odličnih rezultata okončan je u Beču, kada je Janko eliminisao Iznera, Devildea i Monfisa, a u polufinalu je u tri seta poražen od Jirgena Melcera. Sezonu je završio ulaskom u 40 najboljih i plasmanom u drugu rundu u Valensiji.

Janko Tipsarević ima dovoljan kvalitet igre da se nađe u Top 20, to možemo tvrditi bez ikakve sumnje. Najveću nedoumicu, kao i pred svaku godinu, predstavlja njegova sposobnost da igra dobro u kontinuitetu. Tipsarević ima 25 godina, sazreo je kao čovek i možda će baš ovo biti sezona kada će prilježnim radom na treninzima, uz uslov da ga izbegnu povrede, podići samopouzdanje na viši nivo, što bi mu konačno omogućilo da konstatno pravi dobre rezultate. Tu je i pitanje voljnog momenta – koliko je Janko spreman da se žrtvuje jer je često izjavljivao da mu manjka motivacije protiv slabijih tenisera. Uz to, previše brzo prelazi put od ogromne motivisanosti do potpune ravnodušnosti, što je za najviši nivo tenisa nedopustivo.

Tokom pauze između sezona Janko je naporno radio u Keniji kako bi se privikao na visoke temeperature koje ga čekaju u Okeanji, prevashodno na prvom Gren slem turniru sezone u Melburnu. Tipsarević u godini koja je već počela treba da pronađe način da njegove vrline što više dođu do izražaja – brze noge i odlična kretnja, stabilni forhend i bekhend, kao i dobar taktički plan. Valjalo bi da se malo češće koristi slajs bekhendom ili spin forhendom kada mu napadi ne idu od ruke, ali u principu bi, po mom mišljenju, trebalo da igra za nijansu ofanzivnije. Za napredak nikada nije kasno (videti pod „Endi Rodik“), tako da Jankova budućnost u tenisu umnogome zavisi od njega samog. Potencijal svakako poseduje, a zašto ne bismo ove godine očekivali bar jednu titulu i neki ’ršum’ na Gren slemu
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
AO: Srbi stoprocentni, 5/5

Srpski teniseri Novak Đoković, Jelena Janković, Ana Ivanović, Viktor Troicki i Janko Tipsarević plasirali su se u drugo kolo Australijen opena.


Jankovićeva je sa 6:4, 6:0 nadigrala Rumunku Moniku Nikulesku, dok je Ivanovićeva sa 6:2, 6:3 bila bolja od Šenaj Peri iz SAD. Troicki je uspešno okončao meč sa Nikolasom Lapentijem i dobio ga sa 3:1, dok je Tipsarević dobio Rajana Herisona sa 3:0. Poslednji na teren izašao je Đoković koji je sa 3:0 pobedio Španca Himeno-Travera.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Treći dan AO: Polovičan učinak Srba


Trećeg dana Otvorenog prvenstva Australije u tenisu u Melburnu, srpski igrači imali su polovičan učinak.


Plasman u dalji tok takmičenja ostvarili su Jelena Janković u singlu i Nenad Zimonjić u dublu, dok su poraze doživeli Viktor Troicki u pojedinačnoj, odnosno Janko Tipsarević u konkurenciji parova.

Jankovićeva je prošla u treće kolo laganom pobedom nad Britankom Kejti O’Brajan sa 6:2, 6:2, Nenad Zimonjić je u paru sa Danijelom Nestorom savladao domaće igrače Grota i Kablera sa 7:6, 6:3.

Takmičenje u dublu nije najbolje počeo Tipsarević koji je izgubio u paru sa Jen Hsun Luom od Britanaca Fleminga i Skapskog sa 7:5, 6:4. Takmičenje u singlu u drugom kolu završio je Troicki, koji je poražen od Nemca Florijana Majera, trenutno 60. igrača na ATP listi sa 3:1 u setovima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top