Australian Open 2015 (Heroj dana)

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Heroj dana XI: Povratak Endija Marija
Kada je Endi Mari u julu 2013. postao prvi Britanac posle 77 godina koji je osvojio Vimbldon, činilo se da njegova karijera može da ide samo uzlaznom putanjom.


128086635754ca714b68721781796106_w640.jpg

Beta/AP
Igrao je u četiri od pet poslednjih finala na Gren slem turnirima, osvojio dve titule, a o njegovoj saradnji sa Ivanom Lendlom pisani su hvalospevi.

Međutim, podmukla povreda leđa, koja je mučila Marija tokom cele karijere, došla je do neizdrživog stadijuma, pa je posle poraza u četvrtfinalu US opena Škot morao na operaciju.

Cela prošle sezona protekla je u pronalaženju igre i samopouzdanja, umesto Lendla došla je Ameli Morezmo, ali rezultata nije bilo – do US opena nije imao nijednu pobedu nad Top 10 igračima, na Rolan Garosu je stigao do polufinala, a na ostala tri Gren slema zaustavljen je u četvrtfinalu.

U Njujorku je savladao desetog igrača sveta Žo-Vilfreda Congu i odigrao dva fantastična seta sa Đokovićem, što mu je poslužilo kao zamajac za briljantan finiš sezone – osvojio je tri titule i savladao još dvojicu igrača iz Top 10, Ferera i Čilića.

Tu je Mari uhvatio zalet, zatim je odradio naporan trening-blok u Majamiju i u novu sezonu ušao je potpuno fizički spreman, a to je osnovni preduslov za sve ostalo, pogotovo za tenisera sa Škotovim stilom igre.

118374650754ca714c1768f809015616_w640.jpg

Beta/AP


U Melburnu je eliminisao Bambrija, Matoševića, Sousu, potom je prošao ozbiljan ispit sa Dimitrovom, pao je i Kirjos, a sada je u četvrtfinalu pobedio Tomaša Berdiha sa 6:7 (5-7), 6:0, 6:3, 7:5.

Upravo u meču sa Čehom video se najveći pomak u Marijevoj igri – njegov stav je pozitivan, nije ga demoralisao gubitak servisa na 4:3, a posle ni gubitak taj brejka, već je na lošu situaciju reagovao tako što je dodatno dao gas, kao što veliki igrači i treba da čine.

Škot i dalje često komunicira sa sobom, ali u Melburnu nije bio autodestruktivan kao što mu se neretko događalo u karijeri.

U najavi meča rekli smo da će dosta zavisiti od agresivnosti Marijevog forhenda. U najvećem delu duela on ga je služio kako treba – sa dva uzastopna vinera forhendom napravio je brejk u trećem setu, a sjajnim ’pasingom’ istim udarcem spasao je brejk šansu u četvrtom.

Čeh je počeo na pravi način, ali od trenutka kad mu je Mari vratio brejk u prvom setu, prestao je da preuzima rizike koje je do tada preuzimao, a nije ni do kraja koristio kratke druge servise Škota. U dugim razmenama i trčanju sa Marijem Berdih nema nikakve šanse, što se lepo i videlo u drugom i trećem setu.

148230136154ca714e0594e217138238_w640.jpg

Beta/AP


U četvrtom setu Tomaš je ponovo pokušao da zaigra agresivnije i da gađa bliže linijama, ali samopouzdanje mu je bilo u padu, pa nije više bilo tako lako prizvati onog Berdiha iz meča sa Nadalom. I Marijev nivo igre malo je pao, napravio je nekoliko grešaka, ali Čeh je u svakom važnom poenu uspevao da propusti šansu.

Još u trećem setu Berdih je dozvolio brejk tako što je od 40:0 odservirao dve duple greške i promašio forhend, ali kulminacija njegove nemogućnosti da se nosi sa pritiskom dogodila se u 11. gemu četvrtog seta, kada je za metar i po poslao drugi servis u aut i poklonio Mariju dve vezane brejk lopte.

Škot je realizovao prvu, a onda je bez izgubljenog poena došao do pobede i svog četvrtog finala u Melburnu. U prethodna tri izgubio je dva puta od Đokovića i jednom od Federera, uz samo jedan osvojeni set – protiv Novaka 2013. godine.

Ako bude igrao kao do sada, Mari će biti ozbiljan protivnik u finalu, ko god da bude sa druge strane mreže.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Heroj dana XII: Trofej na premijernom nastupu
Okruglo tri i po sata oči teniskog sveta u petak su bile uprte u Rod Lejver Arenu i novi epski duel između Novaka Đokovića i Stana Vavrinke.


158294014654cbfc032f0d5270590442_w640.jpg

Beta/AP Photo/Bernat Armangue
Đoković je još jednom pobedio na neverovatan način, pošto je uspeo da prevaziđe periode veoma loše igre i posle pet setova ode u finale.

Srpski teniser, koji će se u borbi za titulu sastati sa Endijem Marijem, svakako je najveći heroj dana, ali ćemo tu titulu zvanično dodeliti nekom drugom.

Osim Đokovića, u uži izbor ušao je maestralni Leander Paes – međutim, odlučili smo se za Betani Matek-Sends i Lucie Šafarovu, nove šampionke Australijan opena u dublu. Njih dve su u finalu savladale kinesko-tajvansku kombinacija Đije Ženg/Jung-Jan Čan rezultatom 6:4, 7:6.

132887700754cbfc05352e4681212089_w640.jpg

Beta/AP Photo/Rob Griffith


To je bila prva titula za Čehinju i Amerikanku, a interesantna činjenica je da su njih dve prvi put igrale zajedno u konkurenciji parova.

“Ne znam koliko se često desilo da par koji se prvi put skupio osvoji trofej. Ali, dobili ste dve sjajne igračice koje igraju zajedno, a veliku ulogu igralo je to što smo Lucie i ja dobre prijateljice. Komunikacija između nas je sjajna – bilo da vodimo ili gubimo, sjajno se zabavljamo na terenu. To je ovom timu mnogo pomoglo”, izjavila je Matek-Sends.

Betani i Lucie trenirale su zajedno samo jednom pre početka turnira, ali pokazale da je u dublu pored dobrog razumevanja važno imati odličnu atmosferu.

“Moj trener je dobar prijatelj sa Džastinom, njenim suprugom, ali i Betani poznajem dugo vremena. Poslali su mi poruku u predsezoni i ja sam bila u fazonu: ‘Što da ne’. Zadovoljstvo je bilo igrati sa njom, ona je odličan dubl partner i uvek je zabavno”, dodala je Šafarova.

33645132054cbfc06b0da6066268398_w640.jpg

Beta/AP Photo/Bernat Armangue


Počele su maksimalnim trijumfom nad Marijom i Olaru, da bi prvi skalp skinule Katarini Mladenović i Timei Baboš, koje su bile desete nositeljke na turniru. Pre nego što su im Grenefeld i Gerges predale susret polufinala, napravile su još dva velika iznenađenja.

Treće kolo donelo je sedme favorikinje Karolin Garsiju i Katarinu Srebotnik, i novu pobedu u tri seta. Još veće iznenađenje usledilo dva dana kasnije – Jekatarina Makarova i Jelena Vesnina morale su da završe svoj nastup, iako su postavljene za treće nositeljke.

Finalni susret sa Ženg i Čan obilovao je brejkovima, bilo ih je čak devet, ali su Matek-Sends i Šafarova posao završile u dva seta. Posle osvajanja prvog, dva puta su pravile brejk za opstanak u drugom setu, a onda u 13. gemu iskoristile jedinu meč loptu.

“Ovo je injekcija samopouzdanja i za dublove i za singlove. Mislim da smo igrale neverovatne mečeve ovde i jedva čekam sledeći turnir. Osećaj je poseban, teško je opisati emocije. Sreća je ogromna jer biti Gren slem šampion je nešto najbolje što postoji”, istakla je Čehinja.

137498754354cbfc0757ffb026623763_w640.jpg

Beta/AP Photo/Lee Jin-man


Šafarova je u karijeri osvojila pet titula u singlu, dok joj je četvrftinale Gren slema bio najbolji rezultat do sada. Njena partnerka u miksu je dizala pehar na Otvorenom prvenstvu Australije pre tri godine, u paru sa Horija Tekauom. Do sada nije imala uspeha u singlu, ali će 30. januar 2015. godine pamtiti do kraja života.

“Naše ime urezano je na pehar, to je prilično kul. Pehar se dodeljuje od 1922. i mi smo sada dodale naša imena. Gledale smo listu na postolju i sada su i naša tu. Mnogo je sjajnih igrača koji su osvajali turnir, sjajno je što smo ispisale istoriju, preplavljena sam emocijama”, rekla je Amerikanka.

Ona je za svoju partnerku rekla da je divna osoba i izrazila nadu da će joj ovaj uspeh doneti više sreće u pojedinačnoj konkurenciji.

“Mnogo toga možete izvući iz singlova, prvenstveno radite na riternu. Taktika je drugačija, to je očigledno, a u obrnutom slučaju možete mnogo stvari raditi koje će doprineti singlu. Mislim da jedno pomaže drugom”, zaključila je Matek-Sends.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Heroj dana XIII: Trofejna servis mašina
Prilikom servisa Serene Vilijams kod rezultata 3:2 u drugom setu, na 0:30 mislili smo da Šarapova ima šansu da se rezultatski vrati – grdno smo se prevarili.

201883346954cd351a45c00950879374_w640.jpg

Beta/AP Photo/Andy Brownbill
Amerikanka je vezala četiri as udarca i za nepun minut izjednačila u gemovima, a Rod Lejver Arenom još jednom se pronelo glasno „C'mon“.

U sledećem gemu ponovila je maltene isto – pogodila je tri sjajna servisa (dva asa i jedan viner), i već tada je bilo jasno da će Maša teško dobiti bilo kakvu priliku.

Dvadesetak minuta kasnije novi početni udarac doneo joj je direktan poen, onaj koji je označio da je Serena Vilijams nova šampionka Australijan opena.

1276855854cd351ae775c492274437_w640.jpg

Beta/AP Photo/Bernat Armangue


Ona je tako došla do 19. Gren slem titule, prve u Melburnu od 2010. godine, i sada je njen niz pobeda nad Šarapovom produžen na 16. Nastavila je potpunu dominaciju u mečevima sa Ruskinjom protiv koje nije izgubila set pune dve godine.

„Jedna od najvećih njenih prednosti jeste servis. Možda je baš servis spasao u mnogim mečevima, u situacijama u kojima jednostavno ne možete reketom da dohvatite lopticu. To morate prihvatiti. Čak i kada nekako uspete da uđete u poen, ne možete mnogo olakšati sebi. Nisam osećala da imam mnogo šansi da uđem u poen. U njenim gemovima bilo je 30:30, 40:30, ili 15:30 u više navrata, ali je onda ona nekoliko puta ubacila odličan početni udarac“, opisala je Šarapova servis protivnice.

Statistika ovog segmenta Serenine igre dovoljan je pokazatelj – u finalnom meču odservirala je čak 18 asova (skoro dva po gemu), uz odlične procente prvog i nešto slabije drugog servisa. Međutim, pogađala ga je u najbitnijim trenucima, a najbrži je išao preko 200 kilometara na čas.

„Definitivno je mnogo brži od svih ostalih u ženskom tenisu. Postoji veoma mali broj igračica koje serviraju brzinom koju ona dostiže konstantno. Ekstremno dobro pronalazi uglove“,dodala je Ruskinja priznavši da bi volela da može dostići istu brzinu servisa.

75420992254cd351d07fd7718091492_w640.jpg

Beta/AP Photo/Lee Jin-man


Jasno je bilo da prva teniserka sveta sa osnovne linije nije prikazala dovoljnu sigurnost, a veliki uticaj u tome imala je prehlada sa kojom se borila čitave nedelje. Imala je sreće da kiša prekine duel na 3:2 i da se on nastavi u dvoranskim uslovima. I sama je priznala da je prokockala mnogo lakih poena, pa je samo zahvaljujući servisu izbegla veće probleme.

Stekao sam utisak da bi neka druga protivnica više namučila Amerikanku iz jednog prostog razloga – velikog kompleksa koji Šarapova ima, iako je drugi set odigrala na poprilično visokom nivou. To nije bilo dovoljno da se barem izbori odlučujući, a decenijska agonija na trenutak zaboravi.

„U drugom setu je bilo mnogo teže – Marija je počela da igra bolje, bila je mnogo agresivnija, a ja malo pasivnija. Samo sam pokušavala da vratim lopticu u teren. Međutim, krenula sam bolje da serviram u drugom setu jer sam znala da moji osnovni udarci ne idu tamo gde želim. Znala sam da mogu da se izbavim servisom“, navela je Serena.

109655203354cd351e82f33264043256_w640.jpg

Beta/AP Photo/Andy Brownbill


Vilijamsova je sa 19 trofeja prestigla Kris Evert i Martinu Navratilovu, a ispred nje je još samo Štefi Graf sa 22 najveće titule. Na konferenciji za medije posle finala izjavila je da bi želela da obori rekord legendarne Nemice, što sa ovakvom Serenom nije daleko od ostvarivog.

„Osećaj je veoma dobar sedeti ovde kao šampion. Definitivno nisam očekivala da će biti tako na početku ove ili prošle nedelje, ali je osećaj fantastičan. Prošla sam mnogo u prethodne dve sedmice i nisam očekivala da ću trijumfovati. Bila sam veoma ushićena što sam imala priliku da igram u finalu“, zaključila je šestostruka prvakinja Australijan opena.

Godinama smo svedoci surove dominacije devojke sa Floride, koja kada je potpuno zdrava i motivisana, nema apsolutno nikakvu konkurenciju na WTA turu. Dokaz tome je i turnir za nama na kojem je čitav teniski svet ponovo ostao bez daha pred velikom šampionkom.

Akcenat je sada bačen na servis, sledeći put izdvojiću neki drugi segment jer sam gotovo ubeđen da će povoda biti.

Do istorijskog rekorda ostala su samo tri koraka...
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top