Atletika (prvenstvo sveta)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.688
Pitanje je glupa,ali,ipak,da li pratite BERLIN?


Novi rekord "vanzemaljca" Bolta

15831790274a8d9a0cdf7dd069382476_big.jpg

Beta​
Jamajčanin Usein Bolt je samo četiri dana pošto je postavio novi rekord na 100 metara, oborio i rekord u trci na 200 metara na Svetskom prvenstvu u Berlinu.

Bolt je, posle uspešnog drugog starta, dominirao do samog cilja i 200 metara je pretrčao u vremenu od 19.19 čime je za 11 stotinki nadmašio rekord koji je upravo on postavio na Olimpijskim igrama u Pekingu na isti dan prošle godine. Drugo mesto zauzeo je panamski sprinter Alonso Edvard, dok je bronza pripala Amerikancu Volasu Spirmonu.
"Nisam imao ništa da izgubim. Izašao sam na stazu i dao sam sve od sebe", rekao je Bolt, "Bio sam malo umoran od jučerašnjeg polufinala, ali sam se na zagrevanju osetio odlično pa sam odličio da pokušam da postavim novi svetski rekord. Bilo je teško, ali sam uspeo i ponosan sam na sebe. Sve je ovo zbog navijača, znao sam da će videti nešto posebno".

Slučajnost, ili ne, Bolt je i četiri dana ranije svoj rekord popravio za 11 stotinki, a mogao je da bude još brži da nije malo usporio u cilju. Takođe, Jamajčanin je rekord šampionata nadmašio za čak 57 stotinki.

Najbržeg čoveka na svetu u Berlinu očekuje još jedna disciplina, štafeta 4x100 metara. Polufinale je na programu u petak od 19.30 časova, a finale u subotu u 20.50.

Rezultati finalne trke na 200 metara:
1. Usein Bolt (Jamajka) 19.19 (WR)
2. Alonso Edvard (Panama) 19.81
3. Volas Spirmon (SAD) 19.85 (SB)
4. Šon Kraford (SAD) 19.89 (SB)
5. Stiv Malings (Jamajka) 19.98
6. Čarls Klark (SAD) 20.39
7. Ramil Gulijev (Azeberbejdžan) 20.61
8. David Alert (Francuska) 20.68

*WR - svetski rekord, NR - nacionalni rekord, SB - najbolji rezultat sezone

Hronološki pregled razvoja svetskog rekorda na 200 metara izgleda ovako (posle postignutog rezultata, navedeni su ime atletičara i zemlja za koju se takmičio, a potom mesto i država u kojoj je rekord postignut i datum njegovog postavljanja):

20.6 sekundi Endru Stenfild (SAD), Filadelfija, SAD, 26. maj 1951.
20.5 Stoun Džonson (SAD) Stenford, SAD, 2. jul 1960.
20.3 Henri Kar (SAD) Tempi, SAD, 23. mart 1963.
20.2 Henri Kar (SAD) Tempi, SAD; 4. april 1964.
20.0 Tomi Smit (SAD) Sakramento, SAD, 11. jun 1968
19.83 Tomi Smit (SAD) Meksiko Siti, Meksiko, 16. oktobar 1968.
19.72 Pjetro Menea (Italija) Meksiko Siti, Meksiko, 12. septembar 1979.
19.66 Majk Džonson (SAD) Atlanta, SAD 23. jun 1996.
19.32 Majk Džonson (SAD) Atlanta, SAD 1. avgust 1996.
19.30 Usein Bolt (Jamajka) Peking, Kina 20. avgust 2008.
19.19 Usein Bolt (Jamajka) Berlin, Nemačka 20. avgust 2009.




Izvor: B92 - Internet, Radio i TV stanica; najnovije vesti iz Srbije


Isimbajeva ostala bez medalje,Blanka Vlašić opet svetski prvak,i to uzeli Švabici ispred nosa,usred njenog "dvorišta".Za kenijce i ostale Afrikance treba posebna rubrika,DUUUGAAA(priča)staza....
A Naši,jedino Topićka...u troskoku...četvrta,a njen Dragutin ni blizu,što kažu moji klinci,što je išao,kad je bio svestan da ne može ništa da uradi,našta ćerka odgovori "pa,išo sa ženom na put oko sveta,pa svratio",sad gledamo HODAČE,mučenike,ali vredni pažnje i divljenja.Hoda naš mislim da je Filipović,ja kažem samo da stigne na cilj,makar poslednji,i to je nešto.GENIJALCI!!!!Toliko za sad,a koga interesuje išta,pa i iz same istorije prethodni prvenstava,može naći na sajtu:

12th IAAF World Championships in Athletics - Berlin 2009 - International Association of Athletics Federations


Hodači konačno završiše svoje "hodanje" na 50 kilometra,pobedio rus,posle tri sata i četrdeset minuta,oni su....ma nemam reči...rus,koji je stigao prvi,pa ni deset minuta posle nije ničeg svestan,a kako uđu u cilj,samo ih nose....
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.688
SP, Berlin: Het-trik Bolta

Pre otprilike sat vremena "vanzemaljci" iz Jamajke uzeše zlato u disciplini 4x100,štafeta,tek sam sa napisao nešto gledali smo tenis,sad ću da "prošetam"netom da vidim ima li negde komentara,osim na IAAF sajtu,pa ću dodati

Nađeno:

Izvor: Sportal.rs - sportske vesti, fudbal, kosarka, tenis, rezultati, video, foto, forum

00008400.jpg
Jamajčanski atletičar Jusein Bolt osvojio je treću zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u Berlinu, pošto je štafeta njegove zemlje bila najbolja u disciplini 4x100 metara. Štafeta Jamajke je do prve titule svetskog prvaka stigla pretrčavši stazu za 37,31 sekundu, što je za 21 stotinke sporije vreme od svetskog rekorda koji je ista ekipa postavila na prošlogodišnjim Olimpijskim igrama u Pekingu.

Srebrnu medalju osvojila je štafeta Trinidada i Tobaga, dok su treći kroz cilj prošli Britanci. Štafeta SAD, koja je branila titulu šampiona, nije trčala u finalu, pošto je u kvalifikacijama diskvalifikovana zbog predaje palice van svoje staze.


1 7 Jamaica
(Steve Mullings; Michael Frater; Usain Bolt; Asafa Powell)
JAM.gif
JAM 37.31 (CR)
2 6 Trinidad and Tobago
(Darrel Brown; Marc Burns; Emmanuel Callander; Richard Thompson)
TRI.gif
TRI 37.62 (NR)
3 3 Great Britain & N.I.
(Simeon Williamson; Tyrone Edgar; Marlon Devonish; Harry Aikines-Aryeetey)
GBR.gif
GBR 38.02 (SB)
4 5 Japan
(Masashi Eriguchi; Naoki Tsukahara; Shinji Takahira; Kenji Fujimitsu)
JPN.gif
JPN 38.30 (SB)
5 8 Canada
(Sam Effah; Oluseyi Smith; Jared Connaughton; Bryan Barnett)
CAN.gif
CAN 38.39 (SB)
6 4 Italy
(Roberto Donati; Simone Collio; Emanuele Di Gregorio; Fabio Cerutti)
ITA.gif
ITA 38.54
7 2 Brazil
(Vicente de Lima; Sandro Viana; Basílio de Moraes; José Carlos Moreira)
BRA.gif
BRA 38.56 (SB)
8 1 France
(Ronald Pognon; Martial Mbandjock; Eddy De Lepine; Christophe Lemaître)
FRA.gif
FRA 39.21
Prvi Broj je mesto koje su zauzeli, a drugi je stsza u kojoj su trčali,na primer,Italija,stigli su šesti,a trčali su u stazi četiri




m_4x1_f_1.jpg




FOTOFINIŠ
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Usein Bolt (eng. Usain Bolt, rođen 21. avgusta 1986) je sprinter sa Jamajke. Trenutno drži svetski rekord u trci na 100 metara koji iznosi 9,58 sekundi i svetski rekord u trci na 200 metara sa vremenom 19,19 sekundi. Prvi je sprinter u istoriji kojem je pošlo za rukom da obori svetski rekord u obe ove discipline na istom takmičenju.

Zanimljivo je da je Bolt svetski prvak na 200 metara, a da mu je ovo bilo tek peto takmičenje u trci na 100 metara.

2008 Reebok Grand Prix

100m Final: 9.72

2008 Beijing Olympics

100m Final: 9.69
200m Final: 19.30
4x100m Relay Final: 37.10

2009 IAAF World Championships

100m Final: 9.58
200m Final: 19.19




wikipedia
 
Poslednja izmena od urednika:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top