"Atlantida je postojala i nalazila se na kopnu"

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.544
"Atlantida je postojala i nalazila se na kopnu"
B92
Mnogi ljudi su vekovima verovali da je Atlantida potonula u more, zbog čega su je istraživači uglavnom tražili u okolini sredozemnih ostrva. Međutim, sada je Platonova ideja o drevnom gradu pod znakom pitanja jer jedan stručnjak za računare tvrdi da ju je našao na kopnu i to u Maroku.


6802311235507d77d3b7d1768198443_orig.jpg

Mapa Atlantide Atanasijusa Kiršera iz 1669. (Foto: Wikipedia Commons)



Majkl Habner tvrdi da je Atlantidu pgodio cunami, zbog čega njeni ostaci u blizini obale Marakeša nikad nisu pronađeni.
Ovaj Nemac došao je na ideju koristeći se matematičkim proračunima da dobije precizne GPS koordinate izgubljenog grada.
Besprekorno je uračunao sve detalje iz Platonovih „Timeja“ i „Kritije“ u kojima se opisuje Atlantida i koji daju ukupno 51 trag o misterioznom gradu.
Atlantida je prema tome bila u blizini mora i imala strukturu sličnu prstenu oko centra. Nalazila se gotovo 5.000 kilometara od Atine.
Prema drugim tragovima, drevni grad nije mogao da se nalazi ni u Evropi, ni na Bliskom istoku, što je suzilo lokaciju na sever Afrike. Platon piše i o visokim planinama, što se poklapa sa Atlasom u Maroku, a pominje se i da se nalazi „zapadno od Egipta i Etrurije“.
Koristeći te detalje Habner je uneo mere u kompjuterski program i primenio ga na mapi podeljenoj na 400 kvadrata.
Najviše tragova poklapalo se sa lokacijom Sus Mase u Maroku, oko 150 km južno od Marakeša.
Zatim je zabeležio GPS koordinate i otišao da sam istraži to mesto. Otkrio je iznenađujuće mnogo detalja koji su opisani u Platonovim delima pre 2.600 godina.
Mesto je smešteno u pustinjskom basenu, nedaleko od mora. U središtu je brdašce, slično onim koja su se obično pravila u centru drevnih gradova. Brdo je okruženo koncentričnim krugovima.
Habner smatra da svi ti tragovi koji navode da se Atlantida zapravo nalazila na kopnu, nikako ne mogu biti stvar slučajnosti.
Štaviše, merenja prečnika spoljnjeg prstena i udaljenost od Atlantika u odnosu na Platonove spise varira za svega 10 procenata.
Pisac Mark Adams u knjizi „Meet me in Atlantis“ smatra da je Habner u pravu i da Atlantida nije potonula, nego da ju je prekrio džinovski talas.
Inače, oblast Sus Mase sklona je zemljotresima, koji mogu izazvati i razorne cunamije.
Habner tvrdi je opisani nestanak Atlantide u moru samo izmenjena verzija stvarne priče, koja je izgubljena usled godina usmenog prenošenja.
Habner je formulisao svoju teoriju 2008. Pre nego što je umro 2013. upoznao se s Adamsom i dao mu precizne koordinate navodnih ostataka grada. Pisac je nedavno objavio knjigu na osnovu njegovih zapažanja.

Još nema reakcija relevantnih arheologa na ovu teoriju.
 
Natrag
Top