Asovi ‘divljeg istoka’ prestigli Europu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
na starom kontinentu napredak je očit u postkomunističkim zemljama članiCAmA EU-a

Asovi ‘divljeg istoka’ prestigli Europu




Izvor: Slobodna Dalmacija 24.12.2010. | 10:39

Istočnoeuropski dopisnik uglednoga britanskog tjednika Economist Edward Lucas predložio je da nove, postkomunističke zemlje članice EU-a dobiju novu skraćenicu s engleskog - ACES od “napredujuće zemlje Europe” (“advancing countries of Europe”) - u kontekstu nove perspektive s kojom, po njemu, treba gledati na ove zemlje doskorašnjega takozvanog divljeg istoka, koje se brzo razvijaju, sustižu, a neke od njih u nekim stvarima i prestižu zemlje “stare Europe”. Evo nekih primjera za to...

ImageHandler.ashx

Slovenija, Estonija i Poljska neprestano napreduju na listama borbe protiv korupcije i već sada bolje stoje od dviju starih članica Unije - Italije i Portugala.
U Poljskoj i Slovačkoj nedavno su na izborima izgubili nacionalisti i populisti koji su bili na vlasti, a u Poljskoj su prestale postojati ekstremne političke snage kao relevantni politički faktor.
U Slovačkoj u parlament nije uspjela ući stranka Vladimira Mečiara (pobjeđivala na svim izborima do 2006.) koji je bio neka vrsta slovačkog Miloševića. Slovački Mađari su na izborima glasali većinom za mješovitu stranku Most koja promovira slovačko-mađarsko zajedništvo, i tako odbili biti marionete nacionalista i u Budimpešti i Bratislavi.
Letonski premijer Valdis Dumbrovski, koji je izvukao zemlju s ruba provalije bankrota, uspio je nedavno pobijediti na izborima bez demagoških obećanja - najavio je biračima samo daljnju štednju i stezanje remena...
Birači tamo nisu ‘pali’ na obećanja populista, kao što im se događa u nizu krizom teško pogođenih zemalja stare Europe.
Odolijevanje krizi

Estonija, poslije Luksemburga i Španjolske, ima najstarijeg po stažu premijera u Europi. Andrus Ansip je na tome mjestu od 2005., a od Nove godine uvodi zemlju u euro-zonu usprkos najtežoj krizi u kojoj se zemlja nalazi posljednjih 20 godina.
Poljska se lani mogla pohvaliti kao jedina europska zemlja koja nije pala u recesiju i koja je imala rast BDP-a. I ove godine, sada zajedno sa Slovačkom (i Njemačkom) ova zemlja je na vrhu u EU-u i ostvarit će stopu rasta od skoro četiri posto.
Češka se jedina od postkomunističkih zemalja našla na nedavno objavljenoj listi 26 razvijenih demokracija svijeta, koju redovno sačinjava Economist Unit Intelligence. Nalazi se na 16. mjestu, ispred nekoliko zemalja stare Europe, čak malo prije SAD-a!
milan kamatović
 
Natrag
Top