ASK.fm - Dokle ide ljudska glupost

Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
11
Odavno nisam ovde ništa napisao, ali je definitivno vreme da kažem po koju o ovom fenomenu...
Ukoliko ste korisnik društvene mreže Fejsbuk verovatno ste na svojim početnim stranama mogli da primetite linkove sa sajta ASK.fm u kojima vas vaši prijatelji pozivaju da izh pitate bilo šta i da će vam odgovoriti. Sada ih ima brdo (linkova). Čak više i od pesama Elitnih Odreda. Hteli to ili ne, verovatno ste ušli nekada da vidite o čemu je reč, pošto jednostavno bodu oči. Koja je bila vaša reakcija?
Mislim da nalog na ovoj novoj "društvenoj mreži", ako je tako mogu nazvati, prave osobe koje su željne pažnje. Svako od nas se može osećati kao neka poznata ličnost sa kojom se rade intervjui, upravo pravljenjem naloga na pomenutom sajtu. Ljudi vam masovno postavljaju pitanja, vi odgovarate. Ako vas neko uvredi ili kaže nešto loše, izbrišete pitanje ili jednostavno, poručite mu nešto u fazonu "Pali mali, odjebi, nebitan si, pokaži se ako smeš" i slično.
Problem je u tome što ovo rade klinci koji imaju 10 godina i više. Problem je u tome što su klinci otuđeni, ne podnose se, spletkare, odovaraju, vređaju na najstrašniji način, ne znaju da se igraju i druže, pa onda na ASK.fm-u leče svoje frustracije. Vređaju jedni druge masovno, imaju priliku da ispljuju nekog pošteno jer je ovo skroz anonimno, a posle mu se smeju u lice. Pitanja su krajnje debilna. I to je po meni blaga reč. Pitanje: "Da li si nevina?/Sa koliko godina si izgubila nevinost?" je NEZAOBILAZNO. Takođe, imamo i ono kada im kažu "Nafuran/a si", i onda korisnik ASK-a odgovara kao da iza sebe ima dugogodišnji staž u emisiji Exkluziv, u stilu velike selebriti srpske zvezde.
Da li je normalno da DECA koriste ovo? Dokle ovo ide? Počeli su svoje odgovore da daju i putem web kamere. To je tek šou. Sedim i gledam. Da li da se smejem, da lupim monitor ili da plačem, ne znam. Zaista. Klinci se toliko "uživljavaju u ulogu" da to prosto ide iz krajnosti u krajnost. Lepo je neko rekao da ljudska glupost nema granica.
Poslednja izjava jedne učenice šestog razreda osnovne škole me je krajnje fascinirala. Na pitanje "Koje su najbolje vesti koje si ikada primila?" ona je odgovorila krajnje jednostavno:"Da sam rođena". Ja opet moram da citiram onog simpatičnog čoveka sa Ju Tjuba:"Šta reći?! Koju posluku porati? Kome?!?!" A da, tu je i lik koji je poturio svoju babu pred kameru da odgovara na pitanja da bi on ispao sjajan, mega kul šmeker, lik, legenda. Baba odgovara na pitanja KLINCIMA, osnovcima, i pritom psuje, krevelji se, koristi najprostije reči i ponaša se krajnje neprimereno za svoje godine. I da, peva pesmu "Nisam kriva što sam kao vatra živa", i priča deci koliko je puta "vodila ljubav" u životu (za ovo: "vodila ljubav" je, naravno, upotrebljen onaj vulgarni sinonim). Ne zna se ko je gluplji i jadniji.

Treba da se priča o ovome. Mora! Roditelji nemaju pojma šta im deca rade na netu. Na koje gluposti troše vreme i šta sve ovo može da prouzrokuje. Deca su nasilna, otuđena, puna nekog besa i mržnje. Izrastaju u debile. Grubo zvuči, ne sviđa mi se nimalo, ali brate, mora ovako da se kaže.
Šta reći za kraj? Ljudi, pazite na svoju decu. A vi, drugi, ne pravite majmune od sebe. Mir u svetu.

Napisao: Darketanni
Izvor: S media.rs/blog
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top