Artur Šopenhauer

Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Da bi se priznala tuđa vrednost, treba imati sopstvenu.




Čovek okrutan prema životinjama ne može biti dobar čovek.




Retko kada pomišljamo na ono što imamo,
a pogotovo uvek na ono što nam nedostaje.




Budala ima veliku prednost pred pametnim čovekom,
uvek je zadovoljan samim sobom.




Sudbina meša karte, a mi igramo.




Čovek pun duha, i u potpunoj samoći se izvanredno zabavlja svojim mislima.


Artur Šopenhauer
 
Član
Učlanjen(a)
03.11.2010
Poruka
30
Šopenhauer je smatrao da je bit čoveka u intuiciji koja se ispoljava kao volja. Volja je srz sveta i ona je organske i neorganske prirode. Volja sve pokreće, ona je gospodar, a intelekt sluga, a to je Šopenhauer obrazložio time što je rekao da ono što protivreči srcu ne ulazi u glavu. Pojavne stvari su zakonite, volja ne podleže zakonu, ona je slepi nagon. Volja nastaje iz nedostatka i ona nikada ne može biti potpuno zadovoljena, pa je bol neminovan.
Ovaj njemački filozof je tvrdio da kada ostvarimo neku težnju osjećamo dosadu. Tako je čovekov život samo smena boli i dosade. Historija čovječanstva je besciljno lutanje i nema napretka. Šopenhauer vidi jedini izlaz u askezi, odricanju od života i utapanjem u nirvanu (ovdje je vidljiv uticaj filozofije Indije). Još jedan način oslobađanja od boli je u bezinteresnom doživljaju umetnosti.
Obozavam Sopenhauera mnoge njegove misli su me dotakle i pogodile.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Preporuka za sve ljubitelje Šopenhauerove misli. Knjiga američkog psihoterapeuta Irvina D. Jaloma : " Liječenje Šopenhauerom " je izvanredna i prepuna je Šopenhaurovih misli i slikama iz njegovog života. Malo je reći da ga obožavam. To mi je stvarno omiljeni filozof. I nije on pesimista kao što se misli. On je realista, a nedostajalo mu je samo roditeljske ljubavi, pogotovo majčine. Iz toga se rodio njegov naizgled pesimizam.
 
Natrag
Top