Apoteke još nisu nabavile kontejnere

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=2]ŠTA SA LEKOM KOME JE ISTEKAO ROK TRAJANJA
[/h] [h=1]Apoteke još nisu nabavile kontejnere[/h] Prodavci lekova imaju obavezu da u poslovnom prostoru obezbede prostor za i posebnu kantu za besplatno sakupljanje otpada od građana, kažu u Ministarstvu za zaštitu životne sredine


lekovi-foto.jpg


Sve apoteke, i privatne i državne, imaju obavezu da prikupljaju neupotrebljive lekove kojima je istekao rok trajanja, ali koliko je poznato to ne radi nijedna apoteka u Beogradu.

Lekovi sa isteklim rokom trajanja tretiraju se jednako kao opasni otpad i to je glavni razlog zašto stare lekove ne bi trabalo čuvati kod kuće i mešati sa drugim kućnim otpadom.

– Nekontrolisano odlaganje farmaceutskog otpada negativno utiče na životnu sredinu i zdravlje ljudi, a u skladu s postojećom zakonskom regulativom u Republici Srbiji nije dozvoljeno odlaganje otpada u životnu sredinu – kažu u Ministarstvu životne sredine. U Srbiji se po nekim istraživanjima godišnje baci oko 460.000 tona medicinskog i farmaceutskog otpada, od čega 90 odsto farmaceutskog otpora čine lekovi sa isteklim rokom trajanja koji potiču iz domaćinstava.

Zbog čega ostale apoteke i ustanove još nisu obezbedile kontejnere? Razlog je kako se pominje u medijima finansijske prirode i organizacije skladištenja, transporta i izvoza lekova, koje je skupo. Zakonski okvir je uspostavljen, a kako država namerava da ovaj problem reši u praksi?

U odgovoru Ministarstva za zaštitu životne sredine, upućenom redakciji „Potrošača” navodi se da Pravilnik o upravljanju medicinskim otpadom (iz novembra 2010. godine) decidno kaže da neupotrebljive lekove građani vraćaju apotekama sa liste apoteka koje su dužne da preuzimaju neupotrebljive lekove od građana, a listu apoteka čine sve apoteke osnovane kao zdravstvena ustanova kao i apoteke osnovane kao privatna praksa.

– Apoteke imaju obavezu da u poslovnom prostoru obezbede prostor za kontejner za besplatno sakupljanje otpada od građana. Takođe je neophodno da se kontejner za sakupljanje neupotrebljivih lekova postavi na vidljivo označeno mesto, dostupno za odlaganje i označi u skladu sa ovim pravilnikom– kažu u Ministarstvu za zaštitu životne sredine. Apoteke bi trebalo da na vidnom mestu istaknu obaveštenje da prikupljaju neupotrebljive lekove od građana, kao i da se za vraćanje neupotrebljivih lekova ne plaća naknada.

Pravilnikom je propisanotakođe da kontejner treba da bude izrađen od tvrde plastike, da ima obezbeđenu odgovarajuću bravu za zaključavanje, kako bi se onemogućilo neovlašćeno otuđivanje vraćenih lekova, ističe se u saopštenju. Kako objašnjavaju, ovlašćeni operater koji je dobio dozvolu za sakupljanje, transport i skladištenje farmaceutskog otpada preuzima lekove sa isteklim rokom trajanja iz apoteka i u skladu sa potpisanim ugovorom, vrši transport do skladišta, gde se vrši privremeno skladištenje, razdvajanje farmaceutskog otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom i posebnim pravilnicima.

– Naš cilj je da stvorimo uslove za implementaciju zakonodavstva u oblasti upravljanja otpadom kroz uključivanje privatnog sektora, jačanje socijalnih aspekata, razvijanje javne svesti, profesionalnu obuku kadrova i obrazovanje – navode u ministarstvu, dodajući da se

putem akcije „Očistimo Srbiju” planiranabavka i distribucija kontejnera za sakupljanje lekova sa isteklim rokom trajanja od građana, po apotekama u Beogradu i Srbiji. Planirano je takođe da se projekat zaokruži uz podršku apotekarskih ustanova, a pomoć u uspostavljanju, kažu, nude i farmaceutske kompanije.

------------------------------------------------------------------------------

Novi Sad „pokrio” 32 apoteke

Za sada jedino Apoteke Novi Sad imaju zakonom propisane i obeležene crvene kontejnere i to od juna prošle godine u sva 32 objekta gradskih i prigradskih apoteka.

– Apelujem kada god imam priliku da je ovo projekat trajnog karaktera i da građani ne bacaju stare lekove u ve-ce šolje ili kante za smeće jer na taj način ugrožavaju životnu sredinu, rekao je Dušan Milošević, direktor Apoteke Novi Sad. Lekovi sa isteklim rokom se mere i klasifikuju po farmakološkim grupama pod nadzorom kvalifikovanih osoba, i transportuju u posebno označenom vozilu.

-------------------------------------------------

Apoteka Beograd: potrebno jasnije definisati transport otpada

U Apotekama Beograd kažu da ovaj projekat nije zaživeo, kao i da je ova ustanova dopisom još prošlog leta tražila od Ministarstva za zaštitu životne sredine i Ministarstva zdravlja da im dostave odgovor kada će biti završen pravilnik koji će jasnije definisati ko će odnositi otpad.

– Odgovor od početka godine je da se na tom pravilniku još radi. On jeste donesen ali ne reguliše transport, što je bitno jer je vlasnik bilo kog otpada, pa i farmaceutskog proizvođač. Tu će se pojaviti gomile lekova čiji proizvođači uopšte ne postoje. Dakle treba preciznije regulisati ko će otpad odvoziti, uništavati – kaže Dejana Popović, direktor sektora za kvalitet „Apoteke Beograd”, dodajući da problem nije u apotekama.

– Lako je preuzeti neupotrebljive lekove, to je najmanji problem ali šta će biti sa njima, ko će ga izneti iz objekata, posebno istorijski otpad. Nadležni to vrlo dobro znaju – kaže Popović.


Politika
 
Natrag
Top