Apgarov broj - prva bebina ocena

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1] Apgarov broj - prva bebina ocena
[/h]
Prvi pregled novorođenčeta počinje procenom vitalnosti, odnosno davanjem ocene, koja se zove Apgarov broj. Da bi se stvorila kompletna slika o stanju tek rođene bebe, neonatolozi u obzir uzimaju i perinatalnu anamnezu, odnosno sve podatke koji se odnose na trudnoću i porođaj.


v247989p0.jpg



Neposredno posle rođenja beba se pregleda u porođajnoj sali, a zatim i vrlo detaljno od strane neonatologa. Da bi se stvorila kompletna slika o stanju i zdravlju tek rođene bebe, neonatolozi u obzir uzimaju i perinatalnu anamnezu, odnosno sve podatke koji se odnose na trudnoću i porođaj.

Prvi pregled novorođenčeta počinje procenom vitalnosti, odnosno davanjem ocene, koja se zove Apgarov broj. Ovim postupkom, ocenama 0,1 ili 2, ocenjuju se boja bebine kože, disanje, srčana akcija, tonus mišića i refleksni odgovor na aspiraciju disajnih puteva. To je ocena koju beba dobije na rođenju i ona može biti od 1 do 10, a ocenjivanje se obavlja posle prvog i pet minuta od rođenja. U slučaju kada dete nije vitalno i dobro, ocenjivanje se ponavlja i posle 10 ili 15 minuta. Neonatolozi smatraju da su sve bebe koje dobiju ocenu od 8 do 10 vitalne i zdrave, da im nije potrebna posebna nega, tako da se premeštaju na fiziologiju, odeljenje za zdarvu decu, ili, ukoliko postoji bejbi-frendli sistem, uz majku, pišu "Novosti".

Bebe koje dobiju ocenu od 4 do 7 smatraju se blago do umereno asfiktičnim, što znači da nisu imale dovoljne količine kiseonika tokom porođaja. U zavisnosti od stanja smeštaju se na odeljenja intenzivne ili poluintenzivne nege i zahtevaju pažljiv lekarski nadzor, najčešće dobijaju kiseonik putem maske. Na sreću, najveći procenat beba vrlo brzo prodiše samo i nema posledica po njihovo zdravlje.

Bebe čija je ocena od 0 do 3 imaju tešku asfiksiju i zahtevaju reanimaciju. Kada bebe ne mogu same spontano da uspostave disanje, priključuju se na respirator, mašinu koja to radi umesto njih. Ocena, ili Apgarov broj, upisuju se i u bebinu i u majčinu otpusnu listu.

Kada je sve u redu i kada je beba vitalna, prvo joj se aspiracijom nežno uklanja sluz ili krv iz usne šupljine i nosnih hodnika, zatim joj se toplom i sterilnom pelenom suši koža, kako bi se sprečilo gubljenje telesne toplote. Kada je temperatura u redu, beba se kupa, skida se sirasti maz sa kože i nosi se majci. Pre toga seče se pupčana vrpca i obrađuje se patrljak. Obavezno je i merenje mase, dužine i obima glave. Sledi nega kože i lica i ukapavanje antibiotksih kapi u oči koje sprečavaju eventualnu infekciju.

Prvu vakcinu, protiv hepatitisa B i tiberkulote (BCG) beba dobija u bolnici, dok se kasnije doze dobijaju u domu zdravlja. Kada beba stigne na odeljenje, ponovo je detljano pregleda neonatolog i proverava kako je dete razvijeno, kako se adaptiralo na spoljaššnju sredinu, kakve su mu aktivnosti, kao mu izgleda koža, mokraća stolica. Jednom rečju, proverava se opšte stanje deteta. Dete se detaljno pregleda, što podrazumeva pregled glave, grudnog koša, ekstremiteta, genitalija, kukova, kičme i, naravno, neurološki pregled. Ti pregledi obavljaju se kako bi se utvrdile eventualne porođajne traume ili urođene anomalije.

Pedijatri kažu da su bebe jako umorne posle porođaja, jer i one podnose veliki teret, guraju i potiskuju grlić kako bi se rodile, pa je zbog toga važno da se u prvim satima i danima po rođenju dobro odmore.

Dok je beba u bolnici pregleda se svakog dana, dok se bebe na intenzivnoj i poluintenzivnoj nezi pregledaju i nekoliko puta u toku dana, a obavezan je pregled i pre otpuštanja. Zdrave bebe kući idu uglavnom posle pet dana, iz nekih bolnica i posle tri, dok se porodilje koje su imale carski rez zadržavaju nešto duže. Bebe se sa detaljnom otpusnom listom i preporukama za dalju negu i ishranu otpuštaju kući, a prvi pregled zakazuje se već posle prvog meseca, kao bi se pratilo kako beba napreduje.

Zdrave bebe često imaju tortikolis ili neku blagu deformaciju, najčešće zbog položaja u stomaku, pa se majke jako zabrinu kada na otpusnoj listi pročitaju dijagnozu. To ne treba da vas brine, lako se rešava uz pomoć fizijatra i jednostavnih vežbica koje možete raditi i sami kod kuće.

(MONDO)
 
Natrag
Top