Apel osnivača Wikipedije

Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Apel osnivača Wikipedije


Izvor:Novosti


Osnivač Wikipedije Jimmy Wales apelirao je na korisnike da razmotre da prilože, koliko mogu, pet dolara, deset eura ili tisuću jena, kako bi pomogli u zaštiti i održanju Wikipedije

it-vikipedija_620x0.jpg


SENT PITERSBURG - Osnivač Wikipedije Jimmy Wales apelirao je na korisnike ove internetske stranice da razmotre da prilože, koliko mogu, pet dolara, deset eura ili tisuću jena, kako bi pomogli u zaštiti i održanju Wikipedije.


Wales je u apelu objavljenom na poćetnoj stranici Wikipedije naveo da je Wikipedija peta najposjećenija internet stranica i da opslužuje 450 milijuna ljudi svakog mjeseca - s milijardama pregleda stranica.


Gugl ima blizu milijun poslužitelja, Jahu oko 13.000 zaposlenih, mi imamo 679 servera i 95 zaposlena, naveo je Wales.




On je, kako je naveo, prilikom osnivanja Vikupedije odlučio za neprofitni stranica: Trgovina je u redu. Oglašavanje nije zlo. Ali ne pripada ovdje. Ne na Wikipediji.


Wikipedija je, smatra njen osnivač, nešto posebno. "Ona je kao biblioteka ili javni park. Ona je kao hram za um. Ona je mjesto gdje svi možemo otići da razmišljamo, učimo i dijelimo naše znanje s drugima".


"Kada sam osnovao Wikipediju, mogao sam od nje da napravim profitno poduzeće s oglasima, ali sam odlučio učiniti nešto drugačije. Vrijedno smo radili godinama da održimo našu organizaciju malom i kompaktnom. Ispunjavamo našu misiju", ocijenio je Wales.


"Kada bi svatko tko ovo čita priložio pet dolara, bilo bi dovoljno da prikupljamo priloge samo tijekom jednog dana godišnje. Ali ne može ili neće svatko dati prilog. I to je u redu. Svake godine taman onoliko koliko je potrebno ljudi odlučiti se ovaj dobrovoljni potez ", zaključio je osnivač Wikipedije Jimmy Wales.
 
Natrag
Top