Apatin: Dugovi veći od cene

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Prodaja apatinskog brodogradilišta


Dugovi veći od cene





Izvor: Blic Sofija Pualić-Špero | 04. 05. 2011. - 00:02h

APATIN - Posle stečaja i proglašenja bankrota, Brodogradilište „Apatin“ biće ponuđeno na prodaju javnim nadmetanjem 25. maja. Depozit za učešće u javnom nadmetanju za prodaju je 1.200.000 evra.
139219_brodgradiliste-prekookeanski-brodap_f.jpg
Donedavno su građeni i prekookeanski brodovi

- Nezavisna proceniteljska kuća „Eukons“ iz Beograda je utvrdila početnu cenu brodogradilišta. Početna cena je manja od dugovanja. Poverioci potražuju 1.185.000.000, a početna cena firme je 584.279.000 dinara. Zavisno od toga po kojoj ceni će se prodati brodogradilište namirivaće se poverioci po utvrđenim prioritetima na osnovu Zakona o stečaju. Radnici koji su ostali u firmi više nisu radnici brodogradilišta već zakupca PIM-a iz Sremske Mitrovice koji će dalje

odlučivati o njihovoj sudbini, rekao je stečajni upravnik Predrag Ljubović. Prema njegovim rečima još nisu poznati eventualni kupci. Brodogradilište sa dugovima prema Vojvođanskoj banci je 2003. godine kao većinski vlasnik kupio biznismen Vojin Lazarević za 20 miliona dinara, a u gradu se nagađa da su sada eventualni kupci Miodrag Kostić ili holandski brodograditeljski magnat koji se ranije interesovao za brodogradilište. Firma TIM iz Sremske Mitrovice, kao jedan od tri najveća poverioca, prošle godine je nakon proglašenja stečaja zakupila brodogradilište, 180 radnika je tada proglašeno tehnološkim viškom, a oko četrdesetak brodograditelja ostaje do 31. maja, kada ističe zakup. TIM iz kruga preduzeća povlači svoju opremu, pa se pretpostavlja oni nisu zainteresovani kupac.

Čuju se i nagađanja da bi potencijalni kupac bio pre svega zainteresovan za lokaciju, a s obzirom na to da je reč o najvećem placu na obali Dunava, isplatilo bi mu se i da kupi brodogradilište.

Šezdesetih godina u brodogradilištu je radilo oko 700 radnika, a pre privatizacije bilo je zaposleno 400. Brodograditelji koji su donedavno gradili prekookenaske brodove za strane partnere i imali pune ruke posla na remontu rečnih brodova, tvrde da posla i dalje ima ali je nečiji interes bio da firma okonča na ovaj način.


- Strani partneri su nudili ugovore za remonte brodova sve do juče, ali poslovi nisu prihvaćeni - tvrdi jedan od nekadašnjih radnika brodogradilišta.


Jedinstvena oprema

Za upućene u brodogradnju najveća vrednost brodogradilišta u Apatinu jeste sinhrolift za izvlačenje i spuštanje brodova velikih gabarita koji nema nijedno brodogradilište u zemlji, pokrivene velike hale, kao i položaj u rukavcu Dunava, koji je u rangu međunarodnog zimovnika. Preostala oprema je dotrajala i gotovo nema vrednosti. Prednost je i što susedna Hrvatska i Mađarska nemaju objekte na Dunavu za remonte velikih brodova.

Duga tradicija

Apatinac Josip Kramer je 1920. godine osnovao brodogradilište. To je prvih godina bila remontna radionica, da bi 1929. godine već proizvodila kompletne rečne brodove sa mašinskom vučom i gvozdenim koritom. Brodovi izgrađeni između dva rata i posle Drugog svetskog rata i danas plove Dunavom.
 
Natrag
Top