Antena za radio stanicu

Član
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruka
4
Potrebna mi je antena za radio stanicu da je mogu ja napravit,po mogucnosti nesto jednostavnija,ali i da je funkcionalna,da ima opseg oko 1km.Hvala unapred
 
Učlanjen(a)
11.03.2010
Poruka
1
Nisi dao nikakve podatke. Za koju frekvenciju ti treba antena, koja vrsta, mislim da li neka produžena za ručni uređaj, da li za mobil ili kućna za krov. Generalno dipol uvek završava posao, a sastoji se od dve žice čija se dužina računa po formuli [300/f]/4*k što je četvrt lambda. f je u MHz, a k je konstanta koja zvisi od debljine žice i kreće se ugčlavnom između 0,82-0,95, nećeš mnogo pogrešiti ako odabereš 0,95 jer kasnije se podešava skraćivanjem. U praksi ima tu još mnogo stvari, a najvažnija je usmerenje i podešavanje impedanse antene.
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
Pogledaj u knjigama "Mala škola elektronike" od Krstića, može se skinuti na forumu, ima dosta oko antena, i proračuni za pojedine vrste antena i način izvedbe!

pozz!
 
Član
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruka
4
Za fm 88-108 MHz,pravljena radio stanica,koristim je pomocu racunara,napravljena od Mp3 Radio Transmitter-a,radi mi sve ok,ali imam problem sa opsegom slab mi opseg...
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
care moj taj opseg je za difuzne radio stanice, a ne amaterski opseg. bojim se da bi mogao imati problema ako budeš emitovao u tom opsegu!

pozz!
 
Član
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruka
4
Znam to druze,hvala ipak na upozorenju,nece biti tu emitovanja,samo zelim da dovrsim posao do kraja,napravio sam radio stanicu,ali ima slab opseg,pa bih volio da to prosirim,jer ne volim da nesto pocnem a da ne dovedem do kraja,citao sam ovakve pravljene radio stanice imaju opseg do 2km,ali ja nemam toliki.Poz
 
Natrag
Top