Analitičari brže dobijaju posao

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Na Novosadskom univerzitetu otvoren novi masters smer


Analitičari brže dobijaju posao





Izvor: Blic V. Đurić | 05. 06. 2011. - 00:02h

NOVI SAD - Novosadski diplomci će od naredne školske godine prvi put moći da konkurišu i za interdisciplinarne master studije primenjene statistike, a u okviru Univerzitetskog centra za primenjenu statistiku.

148082_master-novi-sad_f.jpg
Smerovi na interdisciplinarnim studijama malo su poznati

Rukovodioci programa očekuju veliko interesovanje studenata jer su, prema istraživanjima statističari i analitičari najtraženiji na evropskom i domaćem tržištu rada. Pored ovog, na Univerzitetu u Novom Sadu postoji ukupno sedam interdisciplinarnih programa master studija od kojih studente najviše interesuje menadžment u sportu, dok o ostalim programima uglavnom malo znaju.

- Za ove master studije mogu da konkurišu studenti sa svih fakulteta, koji su završili bar trogodišnje osnovne studije. Budući da se radi o oblasti u kojoj mogu da se pronađu studenti sa skoro svih fakulteta, prijemni će nositi 90 bodova, a postignuti uspeh tokom osnovnih studija deset - kaže prof. dr Zorana Lužanin, koja će rukovoditi programom.


Ona očekuje veliko interesovanje studenata jer nam na tržištu rada nedostaje analitičari.

148083_master-2-marijana-ramic_hs.jpg

Marijana Ramić


- Sledeće godne bi u Vojvodini trebalo da se radi popis u oblasti poljoprivrede koji nije rađen već 50 godina. Ko će to da radi, kada nemamo stručnjake? Potreba za statističarima kod nas uopšte nije prepoznata - upozorava ona. Program je jednak onom koji se radi na evropskim univerzitetima, zbog čega je i literatura strana. Za studije iz budžeta biće mesta za 20 akademaca, a samo pet za samofinansiranje jer je u planu da budući mladi stručnjaci rade u državnim institucijama.

U formiranju dvogodišnjeg master programa primenjene statistike učestvovalo je šest evropskih univerziteta iz Italije, Španije, Austrije, Mađarske, Slovačke i Slovenije. Program čine četiri modula - biomedicina, ekonomija, društvene nauke i inženjerstvo.


- O starijim master programima univerzitetske jedinice ACIMSI (Asocijacija centara za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije i istraživanja) koji se realizuju već godinama, studenti uglavnom nisu dovoljno informisani. To što studenti uglavnom ne znaju za njih, takođe je i naša krivica jer mi nismo dovoljno prisutni u javnosti - kaže zamenica koordinatora asocijacije prof. dr Ivana Teodorović i dodaje da studenti treba da imaju u vidu da će na ovim studijama dobiti dragocena znanja za njihov dalji profesionalni razvoj.

Ipak, može se izdvojiti program koji je zbog uspeha sportista, pre svega Novaka Đokovića, postao popularan. Rukovodilac Centra za menadžment u sportu prof. dr Dragan Koković kaže da upravo to utiče i privlači studente da upišu baš ovaj smer.

148084_master-1_hs.jpg

Norbert Šinković


- Iako im nudimo interesantne teme i mnogo prostora za zapošljavanje, skrenemo im pažnju na to da ne mogu svi odjednom biti menadžeri u sportu i da nije ista situacija kod nas i u razvijenim zemljama - upozorava profesor Koković.
Studentkinja Marijana Ramić prošle godine upisala je rodne studije zato što su postojala budžetska mesta.


- Drago mi je što sam tako odlučila jer sam kokurisala i na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Rodne studije potpuno su ispunile moja očekivanja, dobila sam teorijska i praktična znanja - ističe Ramićeva.


Norbert Šinković, diplomirani novinar, upisao je master program evropske studije za koje kažu da su izuzetno interesantne, aktuelne i da će uz pomoć njih moći da konkuriše za posao i na evropskom tržištu rada.


- Ovde je zastupljen onaj tržišni, preduzetnički pristup životu i ja sam shvatio da ću morati ili da menjam struku ili da uložim još više znanja i truda kako bi se bolje pozicionirao na tržištu rada, to sam dobio zahvaljujući evropskim studijama - zadovoljan je Šinković.


Još jedan novi smer

U školskoj 2011/2012. godini diplomirani studenti će moći da konkurišu i za program prava evropskih integracija, jedini akreditovani program, kao i za studije menadžmenta u sportu, obrazovanju, sportsku medicinu sa fizikoterapijom, rodne sudije, evropske studije i na preduzetništvo u okviru Uneskove katedre za studije peduzetništva. Ukupno će biti 54 budžetska mesta.
 
Natrag
Top