Amir-agin han u vlasništvu grada

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Kakva je sudbina jedne od najlepših zgrada u Novom Pazaru


Amir-agin han u vlasništvu grada





Izvor: Blic Amela Bajrović | 08. 04. 2011. - 00:02h

NOVI PAZAR - Amir-agin han, kulturno-istorijski spomenik iz 18. veka koji se nalazi u centru Novog Pazara, presudom Apelacionog suda u Kragujevcu predat je u vlasništvo Gradskoj upravi Novog Pazara. Porodica Murtezić, naslednici Amir-aginog hana, koja već dve godine živi u ovoj zgradi, ne odustaje od namere da im njihova dedovina bude vraćena i najavljuju da će početi preuređenje Hana.
132245_srbija-reghan1_f.jpg

Iako zaštićen, han je od pedesetih godina više puta menjao vlasnika

Amir-agin han je nacionalizovan 1959. godine “kao poslovni prostor veći od 70 kvadratnih metara”, posle Drugog svetskog rata stavljen pod zaštitu države, a polovinom prošlog veka trampom je od opštine predat na korišćenje tadašnjem Društvenom preduzeću “Lipa” i kao takav pre dve godine prešao u većinsko vlasništvo Ćerima Šemsovića, koji je od Agencije za privatizaciju kupio ovo preduzeće. Preduzeće “Lipa” je privatizovano uprkos mnogobrojnim upozorenjima lokalne vlasti da se od njega izuzmu objekti od izuzetnog kulturnog značaja.

Porodica Murtezić više od 10 godina traži sudski povraćaj ovog objekta, koji je njihova dedovina, i već skoro dve godine boravi u jednoj od soba Amir-aginog hana i na taj način pokušava da odbrani svoje nasledstvo.

132250_srbija-reghan2_f.jpg

Murtezići su se uselili u han pre dve godine, iako im nije vraćen

Azem Hajdarević, načelnik Odeljenja za informisanje Novog Pazara, kaže da će predstavnici gradskog pravobranilaštva i lokalne samouprave razgovarati ovih dana sa članovima porodice Murtezić, verujući da će se sve rešiti na najbolji mogući način.

- Moramo naći neko rešenje sa porodicom Murtezić, a druga je stvar šta će posle biti nakon usvajanja Zakona o denacionalizaciji imovine. Mi zasada ne znamo kako će izgledati ovaj zakon i ne treba prejudicirati neke stvari. Prema trenutnim zakonskim propisima, Amir-agin han je gradsko vlasništvo - kaže Hajdarević.

Ovom presudom Apelacionog suda naloženo da AD “Lipa” porodici Murtezić isplati troškove parničnog postupka u iznosu od oko 93.000 dinara.

Adem Murtezić, jedan od članova ove porodice, tvrdi da Gradska uprava nema ništa sa Amir-aginim hanom i da će narednih dana početi sa njegovim preuređenjem.

- Lokalna samouprava nije želela svih ovih godina da mi pomogne, čak gradonačelnik nije hteo da me primi na razgovor, a kamoli šta drugo. Ceo grad zna da je ovaj objekat napravio moj pradeda Amir, ovo je nekada bila kuća u kojoj sam se i rodio. Imamo podršku u većini naših sugrađana koji nas ohrabruju da istrajemo u našoj borbi za pravdu. Svašta smo preživeli prethodnih godina, pre svega teške traume zbog kojih su mu na klinici u Turskoj ugrađena tri bajpasa, a moja sestra Indira imala je dva teška infarkta. Naši planovi su da preuredimo ovaj objekat, da ga najpre pokrijemo jer prokišnjava na nekoliko mesta, pa da otvorimo neki etnorestoran. Voleli bismo da svi turisti svraćaju ovde, da vide ovaj objekat iz 18. veka jer je on na neki način muzej grada i oličenje jedne kulture. Han je nekada bio svratište karavana i odmorište putnika - kaže Murtezić.


Istorija hana

Amir-agin ham sagrađen je u 18. veku na mestu za koje se smatra da je sam centar nastanka Novog Pazara tri veka ranije. Kako je zabeležio putopisac Evlija Čelebi, početkom druge polovine 18. veka to je bio jedan od šest novopazarskih hanova. Služio je kao konačište trgovaca koji su karavanima putovali i nosili robu između Carigrada i Dubrovnika. Pod zaštitom je države kao jedan od najlepših i najstarijih arhitektonskih spomenika ovog kraja, ali i jedan od retkih očuvanih delova stare novopazarske čaršije. U blizini Amir-aginog hana je i Isa-begov hamam sagrađen u drugoj polovini 15. veka kao zadužbina Isa-bega Ishakovića, koji su trgovci, gosti Amir-aginog hana, koristili za relaksaciju.
 
Natrag
Top