Alternativne terapije - da ili ne?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
Alternativne terapije - da ili ne?

Krstarica 29.05.2010 14:07



Sve veći broj lekara u svetu uz konvencionalne terapije lečenja pacijenata često uključuje i neke od principa alternativne medicine.

Ipak, prilikom pribegavanja nekim od alternativnih načina lečenja, treba biti jako dobro upućen i oprezan, kako to na kraju ne bi izazvalo neželjene posledice.

Oprez

Ukoliko ste uzeli neki od vidova alternativnih terapija u obzir, najpre se detaljno informišite o dobrobitima i mogućim rizicima. Takođe, otkrijte u kojim slučajevima taj poseban vid alternativne terapije najviše pomaže i koja stanja može učiniti težim. Primera radi, terapeutski metod manipulacije kičmenim stubom najefikasniji je u slučaju akutnog i ne tako ozbiljnog bola koji se javlja u donjem delu kičme, ali se nikako ne preporučuje ukoliko patite od osteoporoze ili tumora kostiju.

Biljke i dodaci na biljnoj bazi

Uvek treba biti upućen kada je reč o mogućoj interakciji: biljaka, dodataka na biljnoj bazi i "klasičnih" lekova. Navodi se da je čak 15 miliona odraslih osoba uporedo uzimalo propisane lekove i neke od biljnih preparata ili vitamina.
Primera radi, biljka poznata pod imenom trava "St. Johan" deluje kao blagi antidepresiv. Brojna istraživanja su pokazala da ova biljka sprečava ponovno unošenje seratonina, čime doprinosi popravljanju opšteg raspoloženja pacijenta. Isti ovaj efekat dobija se i nakon uzimanja mnogih lekova koje lekari propisuju za lečenja depresije, tako da nikako nije preporučljivo uzimati lekove ovog tipa u kombinaciji sa pomenutom biljkom. Podjednako može biti opasno ako i biljka i lek imaju isto dejstvo pa se ono udvostruči, ili ako su lek i biljka kontraindikovani, pa dođe do komplikacija.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
Alternativne metode lečenja - tačke koje znače zdravlje

Alternativne metode lečenja - tačke koje znače zdravlje

Večernje novosti 15.07.2010 19:15



Centar dlana ukazuje na psihičko stanje, a zona šake prema korenu palca projekcija je rada pluća

Uprkos činjenici da je medicina sve savremenija i naprednija, čini se da ljudi nikada nisu bili okrenutiji altrenativnim vidovima lečenja. Statistike govore da više od 45 odsto pacijenata na svetu izlečenje traži u različitim vidovima alternativne medicine, a da čak 35 odsto ni ne pokušava “standardnim” metodama, odnosno da ne veruje zvaničnoj medicini.
Koji vid lečenja je uspešniji i bolji bespredmetno je raspravljati, jer svaki čovek ima svoj stav po tom pitanju, ali fitoterapija, akupunktura, homeopatija i razni drugi oblici alternativne medicine sve više zadobijaju poverenje savremenog čoveka.
Koliko su netradicionalne medicinske metode postale popularne najbolje svedoči činjenica da se one mogu izučavati na mnogim evropskim i svetskim univerzitetima i da je veliki broj njih i naučno priznat.
Ipak, treba se dobro informisati, kako ne biste postali žrtve laika i marketinških trikova. U tu svrhu i Ministarstvo zdravlja Republike Srbije objavilo je Pravilnik kojim su regulisani položaj i uslovi za primenu alternativne medicine. Predviđeno je da se ovim vidom medicine mogu baviti samo zdravstveni radnici, a prihvaćene su metode tradicionalne medicine, kao što su akupunktura, homeopatija, informoterapija kao vid kvantne medicine, kiropraktika, radioestezija i mnoge druge.
U poslednje vreme sve više se govori o dijagnozi na osnovu izgleda lica, jezika, ruku... Ovaj metod izlečenja temelji se na saznanjima ruskog naučnika G. A. Zaharijina, koji je 1889. godine uočio povezanost između stanja unutrašnjih organa i izgleda nekih delova kože. To je, sedam godina kasnije, dopunio njegov kolega iz Engleske, Ged, pa su zone na telu na osnovu kojih se dijagnostikuje oboljenje nazvane “Zaharijin-Geda zonama”. One se koriste u dijagnostici i lečenju svih žarišta u organizmu. Na tim osetljivim zonama često se javljaju simptomi velikog broja oboljenja, pa stručnjaci tvrde da se pažljivim posmatranjem ona mogu uočiti mnogo pre nego što naprave ozbiljne zdravstvene probleme.

Izgled lica

Pobornici ove metode lečenja tvrde da je koža lica ogledalo rada unutrašnjih organa. Ukoliko neki od njih ne obavlja svoju funkciju dolazi do pojave crvenila, bubuljica, fleka i različitih promena na koži. Evo na koje probleme ukazuju promene na određenim delovima lica:
* Deo čela iznad obrva projektuje stanje creva.
* Promene u predelu između obrva ukazuju na loš rad jetre. Ponekad, problemi u radu jetre praćeni su crvenilom očiju i pogoršanjem vida.
* Na slepoočnicama je zona žučne kese i kada ona ne radi kako treba na tom delu kože javlja se crvenilo, svrab, perutanje i bolovi.
* Obrazi pokazuju stanje pluća
* Vrh nosa pokazuje kako radi srce, dok nozdrve predstavljaju bronhije i vezu sa plućima.
* Usta odražavaju stanje želuca. Pojava pukotina i perutanje u uglovima usana ukazuju na loš rad želuca.
* Brada je oblast polnih organa (kod žena jajnici, kod muškaraca prostata).
* Ukoliko oči suze kada prelazite iz hladne u toplu prostoriju, to je jasan pokazatelj da organizmu nedostaje kalijum. Suze, takođe mogu da signaliziraju na nervozu i patologiju slezine. Takođe, problemi sa PH vrednostima “čitaju” se u očima.

Izgled jezika

Kod dijagnostikovanja na osnovu jezika posmatraju se veličina, oblik i boja (jezik zdravog čoveka je roze), a svaka promena svedoči o problemima sa unutrašnjim organima.
* Ukoliko je jezik crven, to je znak povišene temperature, ili prisustva nekih toksičnih materija u organizmu. Jako crvena boja ukazuje na upalu pluća, promene na bubrezima, ili neku od infektivnih bolesti.
* Bled jezik jasan je znak anemije.
* Plavkast jezik može da ukaže na poremećaje rada srca.
* Žute naslage najčešće ukazuju na loš rad žučne kese.
* Bele naslage upozoravaju na probleme sa želucem.

Izgled ruku

Koreni ove metode potiču iz Indije, a spisi govore da je još Hipokrat u 5. veku p. n. e povezao ispupčenost na noktima sa oboljenjima pluća. Od 1926. godine postoji i posebna nauka dermatoglifika, koja se bavi ovim pitanjima. Stručnjaci iz ove oblasti tvrde da se na osnovu izgleda ruku vrlo precizno mogu dijagnostikovati oboljenja kao što su miom materice, plućne bolesti, psorijaza, dijabetes, glaukom, oboljenja kičme i želuca.
* Centar dlana ukazuje na psihičko stanje, zona šake prema korenu palca je projekcija rada pluća. Kada čovek ima problema sa plućima osetljiv je na pritisak u ovom predelu. Zone na unutrašnjoj strani ručnog zgloba mogu ukazati na poremećaj u radu debelog creva, pankreasa, želuca i polnih organa.
* Bele tačkice na noktima, brazde i ispupčenja, naročito na srednjem i domalom prstu znak su poremećaja metabolizma, a često i nervoze.

 
Natrag
Top