"Alo, policija! Mama me tera da jedem spanać"

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
"Alo, policija! Mama me tera da jedem spanać, vodite je!"








"Hoću da prijavim mamu zato što me tera da jedem spanać, a ja ga ne volim"; "Vidim kengura sa konzervom na glavi u Tašmajdanskom parku”; "Koliko je sati?”, samo su neke od prijava koje sugrađani svakodnevno upućuju policajcima u Komandno-operativnom centru (KOC) policijske uprave grada Beograda.


Komandno-.jpg



KOC u proseku mesečno primi do 2.000 poziva. Od toga samo 30 do 35 odsto zaista bude u nadležnosti MUP-a, dok je 10 odsto zlonamerno i uvredljivo. Ostatak čine pozivi građana koji prijavljuju najrazličitije stvari koje su na granici banalnog i komičnog, ali jedno je sigurno - nisu u nadležnosti policije.

- Deca svakodnevno zovu. Imali smo dečaka koji je “prijavio“ mamu zato što ga tera da jede spanać. Tu su bili i dečaci koji su igrali basket i pošto poražena ekipa nije ispunila deo dogovora, pobednici su pozvali policiju da reši stvar - kaže za “24 sata“ Zoran Stanković, jedan od pet šefova smene KOC-a.

Broj 92 (od 2013. godine 192) neretko okreću i stariji sugrađani koji ponekad žele da se samo ispričaju s nekim i da dobiju malo pažnje.

- Javila se jedna starija sugrađanka koja je pitala: “Da li ja mogu vama nešto da otpevam. Ja mnogo lepo pevam, a nikada nisam imala priliku da nastupim u javnosti.“

S obzirom na to da sam videla da nemam izbora, morala sam da je pustim da otpeva jednu strofu. Zovu da pitaju da li i mi vidimo leteće objekte, vanzemaljce, da prijave ljude koji im izlaze iz televizora, komšije koje ih špijuniraju i slične stvari čiji su uzrok senilnost i bolest - priča Tanja Tanasijević koja radi u KOC-u.

Jedna sugrađanka prijavila je da komšija tuče ženu jer iz njihovog stana dopire strašna buka, a kada je policija otišla ispostavilo se da bračni par malo glasnije vodi ljubav.

Iako ovakvi pozivi zaposlenima u KOC-u predstavljaju problem, oni se trude da budu tolerantni i predusretljivi.

- Ne ljutimo se na građane zbog ovakvih stvari. Naprotiv, raduje nas to što imaju dovoljno poverenja u policiju pa nas zovu da reagujemo, čak i onda kada to nije u našoj nadležnosti - kaže Stanković.

Ipak, on upozorava da zbog lažne prijave i zloupotrebe tog broja mogu uslediti krivične prijave.



Izvor:
Vestionline.com

 
Natrag
Top