Alfa plam stao, teško u fabrikama

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Alfa plam stao, teško u fabrikama
[/h] Izvor: Tanjug

Niš/Vranje/Kragujevac/Kraljevo -- Menadžment kompanije Alfa plam iz Vranja doneo je odluku da danas i sutra ovaj najveći srpski proizvođač grejnih tela, obustavi proizvodnju.

21211949564ed4d8e85f50c478555926_orig.jpg
Generalni direktor kompanije Velin Ilić rekao je da je glavni i jedini razlog za ovaku odluku led koji je okovao kompletnu fabriku, sve interne saobraćajnice i ceo krug.
„Odluku smo doneli zarad bezbednosti svih radnika, jer je, zbog debolog lednog pokrivača u celom krugu, gotovo nemoguće ući u fabriku“, kaže Ilić.

On je objasnio da tehnološki proces proizvodnje u Alfa plamu zahteva veliku pokretljivost radnika i stalno kretanje više viljuškara po krugu, što je ovim ledom praktično onemogućeno.

„Sa saradnicima sam dogovorio da ne radimo danas i sutra, a u međuvremenu ćemo dogovoriti šta i kako od srede“, kazao je generalni direktor kompanije Alfa plam iz Vranja Velin Ilić.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Preduzeća u sastavu MIN Holdinga neće raditi i na posao dolaze samo dežurne ekipe. Najznačajniji privredni kolektivi u sastavu MIN Holdinga kao što su Vagonka, Lokomotiva i FAM neće raditi, rekli su u tom holdingu.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Privredni kolektivi u Nišavskom, Pirotskom i Topličkom okrugu rade otežano a vremenske neprilike dodatno će pogoršati nepovoljne rezultate privređivanja, kaže sekretar Regionalne privredne komore u Nišu Dragan Paunović.

Pojedini privredni kolektivi doneli su odluku da prekinu proizvodnju do kraja ove sedmice i na posao dolaze samo ekipe za održavanje energetskih postrojenja.

"Otežan je dolazak radnika na posao, otežan je transport, a kolektivi imaju dodatne troškove za grejanje", kazao je Paunović.

On je napomenuo da je komora u kontaktu sa privrednicima i da se još prikupljaju podaci koji će ukazati na prave razmere otežanog poslovanja zbog snega i niskih temperatura.

Vlasnik niške kompanije za proizvodnju prehrambenih proizvoda "Jumis" Milovan Kocić rekao je da u toj firmi nisu prekidali proizvodnju. On je rekao da 230 radnika u toj kompaniji dolazi na posao, ali da je paradoks da su niške ulice očišćene, a da se krug Elektronske industrije, gde je sedište "Jumisa", nalazi pod snegom.

7526331194f2fae6e6c051763679561_orig.jpg
U privatnim kompanijama u krugu Elektronske industrije na posao dolazi oko 2.000 radnika, ali zbog nerešenih odnosa sa EI Holdingom krug je i dalje pod snegom i teško se dolazi do fabrika, kazao je Kocić.

Privatne kompanije su primorane da se snalaze i u pogledu grejanja, jer još uvek nije uredjena mreža za gas u krugu EI Holdinga. Gas je stigao do placa, ali mreže unutar kruga još uvek nema i mi na te probleme ukazujemo godinama, rekao je Kocić.

"Svako se u ovom periodu loših vremenskih prilika i otežanog dolaska radnika na posao snalazi prema svojim mogućnostima", kazao je ranije predsednik Unije poslodavaca u Nišu Zoran Stojković.

157772544f2fbb674ef6e536106446_orig.jpg
On je potvrdio da su pojedini poslodavci i menandžmenti najavili da ove sedmice neće raditi ili da će zbog tehnološkog procesa proizvodnju svesti na nužni minimum.

Stojković je rekao da za sada nema preciznijih podataka o gubitku privrede zbog rada sa smanjenim kapacitetima, kao i da će ti podaci biti poznati kasnije.


[h=2]Problemi i u Kraljevu[/h] Sneg i niske temperature zadaju velike probleme i kraljevačkoj privredi, pa je zato deo preduzeća redukovao kapacitete.

Vlasnik i direktor preduzeća „Amiga“ Miroslav Tlačinac kaže da građevinska operativa ovog preduzeća radi samo u Kragujevcu za „Fijat“, jer su radnici u zatvorenom prostoru, dok su svi ostali građevinski poslovi sezonski obustavljeni.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Od oko 350 radnika „Magnohroma“ više od polovine je na plaćenom odsustvu. Direktor Đorđe Kosanović kaže da je redovna januarska pauza u delu Fabrika elektrotermičkih proizvoda produžena i na februar, a u Fabrici vatrostalnih materijala radi manji broj radnika neophodnih za održavanje postrojenja.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
I u proizvodnim pogonima“Amige“ kapaciteti su smanjeni na 60-70 odsto, jer ima problema sa dopremanjem materijala, manipulacijom u krugu preduzeća, a i deo radnika iz okolnih sela sa mukom stiže do radnog mesta.

U preduzeću „Radijator“, koje proizvodi kotlove, za sada nije bilo redukcije posla iako ima manjih problema sa pristizanjem materijala i otpremom robe.


[h=2]U Kragujevcu redovno[/h] Vremenski uslovi u Kragujevcu usporavaju rad privrede, ali proizvodni procesi nisu ugroženi zato što se ovaj grad, za sada, uredno snabdeva energentima, izjavio je predsednik Regionalne privredne komore Kragujevac Dušan Puača.

Naglašavajući da je situacija teža u opštinama van Kragujevca, Puača je rekao da u tim sredinama privreda nije toliko intenzivirana s jedne strane, a s druge, početkom poslovne godine sva preduzeća imaju smanjene porudžbine, koje uglavnom mogu isporučiti do kraja prvog kvartala.

"Činjenica je da loši vremenski uslovi utiču na rad privrede, ali u ovom trenutku nije moguće dati precizne podatke u kojoj meri", rekao je Puča.

Da se zbog loših vremenskih uslova i snega koji praktično neprestano pada nekoliko dana usporavaju isporuke, potvrdio je i direktor preduzeća "Promotor irva" Slobodan Radović.

19756792254f2fbb67908d1630226018_640x360.jpg
"Naš kamion je upravo danas u Slovačkoj na istovaru robe poslovnom partneru i kasnio je šest sati, zbog loših vremenskih uslova", rekao je Radović koji je kao i drugi kragujevački privrednici napomenuo da sve dokse preduzeća uredno snabdevaju strujom, vodom i grejanjem prozivodnji proces nije ugrožen.

U šumadijskoj opstini Rača čine sve da putevi budu prohodni, kako zbog građana, tako iz zbog kompanije "Jura", rekla je predsednica opštine Dragana Živanović i naglasila da su od 26. januara u toj varošici angažovane dodatne mašine i preduzetnici kako bi se saobraćaj koliko-toliko odvijao normalno.

"Zbog toga opština, iz skromnog budžeta, već ima neplaniranih troškova od oko dva miliona dinara, ali su putevi očišćeni kako bi gradjeni i industrija funkcionisali", rekla je Živanovićeva i ukazala na drugi problem te varošice a to je stanovništvo na seoskom području koje je u toj varošici razuđeno, pa oni imaju problema kako da dođu do najbližih trgovina ili lekara.

 
Natrag
Top