Aleksandar Mlađenović - Ivo Andrić kao inspiracija i duhovni vođa

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Aleksandar Mlađenović - Ivo Andrić kao inspiracija i duhovni vođa




Izvor: Glas Srpske 02.07.2011 18:00
Autor: Mirna Pijetlović

Nisam čest gost na kolonijama, ali poziv u Banjaluku nisam mogao da odbijem. Od prijatelja sam čuo da je grad prelep i u to sam se i uverio čim sam došao. Ljudi su tako topli i srdačni i u Beograd definitivno nosim pozitivna iskustva sa kolonije.

130


Rekao je ovo za "Glas Srpske" akademski slikar, grafičar i docent na Akademiji umetnosti u Beogradu Aleksandar Mlađenović, koji je na likovnoj koloniji u Banjaluci uradio dvije slike srednjeg formata, metar sa metar, inspirisane Ivom Andrićem.

- Ipak, kolonije su izuzetno dragocene za umetnika iz dva razloga. Prvi je upoznavanje kolega iz različitih kulturnih sredina i "izvlačenje" iz ateljea, u koje smo uglavnom svi zatvoreni na neki način. Bogatstvo je i upoznavanje nove sredine i ljudi, te izmeštanje iz svog okruženja doprinosi čoveku da se mentalno i duhovno otvori - kaže Mlađenović.
On ističe da promjena sredine može da utiče i na određeno eksperimentalno istraživanje samog sebe i stvaranje umjetničkih djela, te pružanje novih pogleda na budući umjetnički rad.

- Upravo su mi se razvile neke nove ideje, baš na koloniji u Banjaluci, a koje nosim u sebi već duže. Slike koje sam uradio na koloniji pripadaju ciklusu na kojem već radim neko vreme, a tema se bavi uzvišenim i banalnim - istakao je Mlađenović.

Kako je pojasnio, u njegovim radovima se sučeljava nešto uzvišeno, pa je na koloniji uradio sliku koja kao motiv ima dodjelu Nobelove nagrade Ivi Andriću.

- To uzvišeno kombinujem sa nečim što je svakodnevno i banalno. Ciklus koji radim u vezi je i sa čitanjem istorije na jedan drugačiji način. Radio sam slike inspirisane i drugim velikanima naše istorije, ali je Ivo Andrić je stvarno neko kome moramo da se divimo i treba da nam služi kao uzor, ne samo u domenu stvaralačkog, nego i ljudskog koje je nekada mnogo važnije nego samo stvaralaštvo - naglašava umjetnik Aleksandar Mlađenović.

On se pored umjetničkog bavi i prosvjetno-pedagoškim radom, te naglašava da danas mladi umjetnici moraju da se bore za svoje mjesto na umjetničkom nebu, jer je današnje vrijeme surovo za umjetnike.
- Danas je materijalno toliko nadvladalo duhovno i zato je naročito teško, jer su prave vrednost bukvalno "satrte". Negativna strana globalizacije koju doživljavamo svi podjednako, i mi u Srbiji i umetnici u Republici Srpskoj, dovodi nas u mediokritetski položaj i umetniku je jako teško da se probije, naročito mladom - mišljenja je Mlađenović.

On dodaje da su se umjetnici uvijek borili za svoje mjesto, a umjetnost je i te kako važna, jer povezuje duhovne vrijednosti, a "ljubav, vera i nada moraju da budu glavne stvari koje će pobediti sve negativno".

- Iskušenja su velika i izazovi su veliki, što je nekada i dobro da se čovek ne "uljuljka", ali mlade negde sprema na borbu za opstanak. Tako da, osim što ih usmeravamo u likovnom smislu, mi ih mnogo učimo i o životu, o razvoju mentalnog procesa, te logike rada u timu. To je važno kada izađu "ispod staklenog zvona" Akademije - zaključio je Aleksandar Mlađenović.
 
Natrag
Top