Alberto Moravia

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
thumbs_alberto_moravia.jpg

Alberto Moravia (Rim, 28. novembar 1907. - Rim, 29. septembar 1990.) bio je talijanski književnik, porijeklom Židov iz Moravske.

Moravia se rodio u Rimu 1907. S devet godina obolio je od tuberkuloze kostiju koju je, uz poboljšanja i pogoršanja zdravstvenog stanja, konačno prebolio 1925. Zbog bolesti školovao se neredovito i jedva završio gimnaziju. Bolest je, kaže Moravia, bila prva najvažnija činjenica u njegovom životu. Druga najvažnija činjenica bio je fašizam . Bolesti i fašizmu Moravia pripisuje toliku važnost, jer je zbog njih i pretrpio i sam učinio ono što inače nikada ne bi. «Ono što oblikuje naš karakter jesu stvari koje smo primorani činiti, a ne one koje činimo svojom voljom». Nakon izlaska iz sanatorija Moravia se posvetio pisanju svog prvog romana, Ravnodušni ljudi, istodobno surađujući u časopisima književne avangarde – "900" i "Pegaso". Godine 1929. Moravia dijelom sam financira objavljivanje Ravnodušnih ljudi. Roman je izazvao kontroverze: fašistički orijentirana javnost osudila ga je.

Tridesetih je godina Moravia nastavio objavljivati, putovati Europom (London, Pariz, Grčka), posjetio je SAD (New York), Meksiko, Kinu. Istodobno se pogoršao njegov odnos s fašističkim režimom. Optužen je da je «nemoralan pisac»; ministarstvo kulture zabranjuje novinama da govore o njegovom romanu Le ambizioni sbagliate (objavljenom 1935), a po objavljivanju romana Maskarada (satira na temu diktature u imaginarnoj srednjeameričkoj zemlji) zabranjuje mu se da se u novinama potpisuje svojim imenom. Godine od dolaska Hitlera na vlast pa do pada fašizma u Italiji (1933-1943) bile su, po Moravijinim riječima, najgore u njegovom životu, a putovanja su, piše on dalje, možda bila način da umakne «ozračju zatrovanom lažima, strahom i konformizmom».

Četrdesetih i pedesetih godina intenzivno je objavljivao romane, pripovijetke, drame, pisao u novinama i časopisima: pripovijetke i putopisnu prozu objavljuje mu Corriere della Sera, a filmsku kritiku L'Espresso. Djela su mu prevedena na sve glavne jezike. Nastavio je putovati, posjetio je još Srednji Istok, Tursku, Egipat, Španjolsku, Rusiju, Indiju.

Godine 1952. Moravia je dobio talijansku književnu nagradu Strega (za zbirku pripovijedaka I racconti). Književnu nagradu Viareggio dobio je 1961. (za roman Dosada).

Od 1941. do 1962. bio je u braku sa spisateljicom Elsom Morante. Od 1962. do 1983. bio je u braku sa spisateljicom Daciom Maraini. Godine 1986. oženio je 45 godina mlađu Carmen Llera, s kojom je ostao do smrti.

Djela
„Ravnodušni ljudi“
„Rimljanka“
„Prezir“
„Dosada“
„Rimske priče“
" Bracna ljubav "
" Automat "

Procitala sam komplet svih njegovih knjiga i sve mi se svidjaju.Pise laganim,pitkim stilom,koji meni odgovara.Lijepo opisuje i docarava ljudske karaktere.Omiljena mi je " Rimljanka " i " Prezir ".
"Prezir" je odlicna knjiga,pisana lijepim stilom,bez suvisnih detalja, koncizna,puna psiholoskog naboja,odrzava paznju."

Automat " su kratke price.

" Bracna ljubav ".Knjigu cine dvije pripovijetke ,prva je " Maskarada ", a druga " Bracna ljubav " ,koja je slicna "Preziru ".

" Ravnodusni ljudi ",roman u kojem Moravia kao i uvijek razgolicuje ljude potpuno,prikazuje ih u njihovoj jednostavnosti, u njihovim trenutcima ispunjenim najnizim zeljama, mracnim ciljevima,pohotama.

"Rimljanka " prati zivot djevojke Adrijane,njena osjecanja i razmisljanja, opisuje zivot kakav vodi zbog bijede i nemastine.Postaje prostitutka, ali njen lik ostaje do kraja moralan,jer postuje ljudske vrijednosti,ona je dobrodusna i blaga.
 
Natrag
Top