Akvaristika-Hrana slatkovodih riba

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Akvaristika-Hrana slatkovodih riba

Postoji široki spektar hrane za slatkovodne ribe Zlatno pravilo je da ribe treba hraniti više puta dne dnevno, ali treba pri hranjenju treba davati samo onoliku količinu hrane koju će ribe konzumirati u vrlo kratkom roku. Drugim rečima kada ubacite hranu ona treba prosto da plane u trenutku.

AKVARIJUMSKE%20RIBICE.jpg


Najveća otrov za akvairjum je hrana koja se raspada na dnu akvarijuma, jer je ubačena veća količina od one koje ribe mogu da pojedu.

Razlikujemo dve osnovne vrste hrane: živu hranu (koja može biti u svežem obliku i obrađena živa hrana) i suva hrana.

Od živih hrana najpopularnije su: Tubifeks, larve Komaraca, Dafnija, morski račići... Sa živom hranom treba biti oprezan jer su one najčešći izazivač bolesti u akvarijumu, naročito Tubifeks (crvići). Ako se odlučite da hranite ribe Tubifeksom odlučite se z biljni tubifeks koji je manje prljav odtzv. životinjskog čije je stanište pored i u otpadnim vodama. Pravilo je da se Tubifeks po kupovini dobro ispere i čuva u frižideru. Naredna 3-4 dana treba redovno ispirati Tubifeks, jer se takoreći čisti (izbacuje izmet) u kojm je najvećibroj patogenih klica. Nakot perioda čišćenja u posudi u kojoj je Tubifeks mogu se dodati vitamini (Fishtamin). Pre samog ubacivanja Tubifeksa u akvarijum treba ga dobro iseckati i ponovo isprati. Ovo je dota komplikovan proces koji čak i da se dolovno ispoštuje nije garancija da je u tubifeksu ostala neka patogena klica koja može da zarazi ceo akavrijum.

Što se tiče larvi Kmaraca i Dafnija one nisu dostupne tokom cele godine, a njihovo sakupljnje iziskuje puno vremena, dok su morski račići, Artemija vrlo laki za uzgajanje u kućnim uslovima, ali su izuzetno skupi.

Od obrađene (smrznute) žive hrane najpopularnije je goveđe srce za koje mnogi akavristi imaju specijalne recepte koje ljubomono čuvaju. Goveđe srce očišćeno od žilica tanko naseckano i pomešano sa vtaminima, a zatim zmrznuto je izuzetna hrana za sve mesojede u ribljem carstvu.

Suva hrana je specijalno pravljena hrana za ishranu akvarijumskih riba, koje se obično prave u obliku listića, granula ili štapića. U svetu postoji veliki broj firmi koji se bave izradom ovih hrana koji je postao veliki biznis, a tehnološki proces njene izrade se graniči sa tehnologijom za pripremanje hrane za ljudsku ishranu.

Pošto svaka riba ima svoj režim ishrane proizvođači su se potrudili da naprave veliku količinu hrana na bazi biljnog i životinjskog porekla. Opet će se pojaviti Tubifeks ali u ovom slučaju ne sakupljan iz reka i otpadnih voda već specijalno uzgajan, a zatim obrađen i upakovan. Pored tubifeksa treba spomenuti i Dafniju, Kril, Shrimps i druge žive hrane. Pošto se veliki broj riba hrani biljnom hranom obradom i mešanjem najhranlivijih bljnih vrsta u ponudi je veći broj hrana na bazi bilja u kojma je neizostavni dodatak Spiruline mrske alge koja je iuzetno hranljiva. Biljna hrana se obično prav u obliku litića i granula.

Naravno sve suve hrane su dodatno obogaćene vitaminima koji daju vitalnost i povećavaju otpornost Vaših ljubimaca.

Nikada nemojte hranom za japanke i KOI šarane da hranite ostale tropske ribe i obrnuto, jer KOI i Jpanke zahtevaju hranu na bazi ugljenih-hidrata zbog njihovog probavnog sistema (nemaju želudac te se hrana razlaže u crevima) a, tropske i ribe koje se drže u akvarijumima zahtevaju u ishrani hranu na bazi proteina.




Izvor: Svet u slici i reči
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
Mikro crvi

Mikro crvi (Anguillula rediviva) su veoma sitne glistice, ne veće od 1 mm, bele boje i najlakše ih hranimo u kiseloj sredini. Mikro crve je veoma lako gajiti kod kuće u teglama ne većim od 2l, sa poklopcem kakve obično imaju tegle od krastavaca. Veći komad hleba dobro izmrvimo i poparimo vrućom vodom, ostavimo da se ohladi i zatim hleb dobro izmesimo i na dno tegle stavimo sloj 2 cm visok i na sredinu stavimo kulturu mikro crva. Za nekoliko dana sićušni crvići će gamizati uz zidove tegle, skoro do vrha, tada ih četkicom za vodene boje skidamo i stavljamo u mrestilišni akvarijum. Sa mikro crvima je najbolje hraniti mlađriba koje uzimaju hranu sa dna. Nekada su akvaristi mikro crve proizvodili na podlozi sa jogurtom koja je jako smrdela, a uz to mikro crvi su bili izmešani sa uskislim jogurtom i kada smo takvu smesu stavljali u akvarijum veoma brzo se kvarila voda. Ovako gajeni mikro crvi, na podlozi od hleba, su veoma čisti jer ih skidamo sa stakla tegle. Takvu teglu možemo držati u sobi jer se ne oseća, tek prilikom otvaranj teglese oseti blag miris pekarskog kvasca. Pri ovakvom gajenju mikro crva nemamo mnogo posla oko njihovog održavanja, samo treba paziti da se hleb previše ne presuši i ako se u nekom krajičku počne javljati plesan treba je odmah odstraniti.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Jedno od najcescih stanista ovih crva jesu burad, kace u kojima se cuva vino, upravo iz ovog razloga i dobijaju ime. Vinske jeguljice cesto sluze za ishranu mladji akvarijumskih riba kao zamena za ne tako jeftinu artemiju. Uzgoj ovih crva je veoma jednostavan ukoliko postoji odgovarajuca startna kultura. Postoje dva veoma jednostavna nacina na koji se moze vrsiti uzgoj vinskih jeguljica:

1. Koriscenjem mesavine od 1/3 jabukovog sirceta i 2/3 vode u tegli od priblizno 250-300 grama. U ovu mesavinu se ubacuje kriska jabuke i startna kultura vinskih jeguljca,

2. 1 supena kasika secera se razmuti u 1,5 litara vode. U ovu mesavinu se ubacuje samo startna kultura.

Posude u kojima se vinske jeguljice gaje treba drzati u mracnoj prostoriji ili u posudama izradjenim od tamnih materijala. U roku od nekoliko nedelja voda u posudi ce se zamutiti i tek tada uz pomoc uvelicavajuceg stakla mogu se uociti hiljade sicusnih, malenih jeguljica kako plivaju. Ukoliko se ucini da je razvoj jeguljica spor treba povecati kolicinu sećera i podeliti kulturu na dva dela. Jeguljice koje se dobijaju upotrebom jabukovog sirceta su mnogo kvalitetnije, ali problem predstavlja raspadanje jabuke na dnu posude koja stvara mulj i otezava sakupljanje jeguljica



izvor ; Akvarijum
 
Natrag
Top