Ajnštajn je pogrešio?

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Ajnštajn je pogrešio?


Holandski naučnici su uspeli da naprave veliki pomak u kvantnoj teleportaciji, koji bi mogao da opovrgne prigovor Alberta Ajnštajna i njegovu sumnju u fenomen kvantne isprepletanosti.

Prigovor Alberta Ajnštajna u vezi sa predstavom kvantne kriptografije, odnosno kvantne isprepletanosti koju je nazvao „jezivim dešavanjem u daljini“, mogao bi biti opovrgnut od strane naučnika u Holandiji, koji su uspeli da naprave veliki pomak u kvantnoj teleportaciji, piše britanski Indipendent.

Teleportacija.jpg

Kvantna teleportacija na udaljenosti od tri metra
Fizičari sa „Kvali“ instituta Univerziteta „Delft“ tvrde da su uspeli da teleportuju kvantnu informaciju između dva dela dijamanta koja su bila udaljena tri metra.

Iako u pitanju nije identičan proces teleportaciji predstavljenoj u naučno-fantastičnim filmovima, jedan od autora, profesor Ronald Hanson, kaže da je moguće da će teleportacija viđena u brojnim filmovima u budućnosti postati realnost.

Teleportacija%202.jpg

Kvantna informacija između dva dela dijamanta
„Mi smo teleportovali nešto što je bilo u stanju čestice. Ukoliko verujete da mi nismo ništa više od kolekcije atoma koji su na određeni način povezani, onda bi u teoriji bilo moguće teleportovanje sa jednog mesta na drugo. Iako je u praksi ovo malo verovatno, reći da se to nikada neće desiti je izuzetno opasno. Takav vid teleportacije nikada ne bih otpisao pošto ne postoje osnovni zakoni fizike koji bi ovo branili. Ali, ako se to desi, desiće se u dalekoj budućnosti“, objašnjava Hanson.

Međutim, ovo ne znači da Hansonovo otkriće neće imati efekta na sadašnjost, s obzirom na to da bi precizna teleportacija kvantne informacije bila ključni korak prema stvaranju kvantnih mreža koje bi bile znatno moćnije od današnjih superkompjutera.

Albert%20Ajnstajn.jpg

Albert Ajnštajn
„Glavna upotreba kvantne teleportacije bila bi kvantna verzija interneta i širenje mreže koju ćemo moći da koristimo da šaljemo kvantne podatke“, tvrdi profesor Hanson.

Sam Ajnštajn sumnjao je u postojanje kvantne isprepletanosti. U pitanju je fenomen u kojem su čestice, koje se nalaze na suprotnim krajevima univerzuma, neraskidivo povezane.

Šta god da se desi jednoj, istog trenutka se dešava i drugoj čestici. Međutim, uprkos neprihvatanju mnogih fizičara, ovo je pretpostavljeno teorijama kvantne mehanike mnogo pre nego što su naučnici imali tehnologiju da ih testiraju.

U pitanju je važno otkriće u fizici s obzirom na to da su naučnici uspeli da prebacuju kvantnu informaciju 100 odsto vremena. Ovo je znatno veći uspeh u poređenju sa ranijim eksperimentom koji su sproveli istraživači sa Univerziteta u Merilendu 2009. godine, kada je teleportovana informacija prenešena samo jednom u 100 miliona pokušaja.

RTS
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Vreme će pokazati da Ajnštajn nije u mnogo čemu bio u pravu.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
930
Kao na primer u cemu? Posto kazes "u mngo cemu" zanima me na sta ti ciljas?
 
Natrag
Top