Agrobanka se pripaja Poštanskoj štedionici

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Agrobanka se pripaja Poštanskoj štedionici





Vlada je usvojila je Predlog zakona o preuzimanju imovine i obaveza problematičnih banaka, što će omogućiti da se Nova Agrobanka pripoji Poštanskoj štedionici.


167007918850853e36acee8231021802_orig.jpg



Zakonom se predvidja prenos imovine i obaveza problematične banke na drugu finansijski sposobnu i stabilnu banku, što je, kako je Vlada obarazložila, jedna od najefikasnijih opcija za stabilizaciju bankarskog sektora i konsolidaciju na domaćem tržištu.

"Primenom ovog zakona će biti omogućeno rešavanje problema Nove Agrobanke (neadekvatno formirane za posebne namene u maju ove godine, po više osnova neuskladjene sa Zakonom o bankama, gde je država 100 odsto vlasnik), čiji je postojeći poslovni model dugoročno neodrživ", piše u saopštenju.

Narodna banka Srbije (NBS) je Agrobanci u maju ove godine oduzela dozvolu za rad zbog gubitka od 300 miliona evra, pa je prethodna Vlada Srbije osnovala Novu Agrobanku.

U saopštenju Vlade Srbije se dodaje da predložena rešenja omogućavaju prenos kvalitetne aktive i obaveza Nove Agrobanke na Poštansku štedionicu bez ugrožavanja njene stabilnosti, jer je Poštanska štedionica "najstabilnija banka na tržištu sa širokom poslovnom mrežom i čvrstom strukturom depozita".

"Ovim zakonom Vlada dobija ovlašćenje Skupštine Srbije da može brzo i efikasno da reaguje u slučajevima procenjene nestabilnosti banaka. Vlada ovim predlogom sistemskog rešenja, najozbiljnijim od izbijanja ekonomske krize 2008. godine, stvara uslove za trajnu stabilizaciju bankarskog sektora u Srbiji", ukazano je u saopštenju Vlade Srbije.

Istaknuto je da je Vlada, uz podršku NBS, "čvrsto rešena da eliminiše sve elemente nestabilnosti u bankarskom sistemu i svaki potencijalni slučaj reši u skladu sa principima pune stabilnosti finansijskog sistema, minimiziranja ukupnog troška za poreske obveznike i sprovodjenje trajnih i održivih rešenja".

Stručni timovi Ministarstva finansija i privrede, NBS i Agencije za osiguranje depozita su u pripremi tog rešenje, kako je navedeno, tesno saradjivali sa timom eksperata Medjunarodnog monetarnog fonda.


Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top