Agenti OBA tražili i lidera Studentske unije

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Agenti OBA tražili i lidera Studentske unije



slitunain.php



Izvor: Nezavisne novine Dragan Sladojević - 16.03.2011 21:00


BANJALUKA - Predstavnici Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH, koji su u prošli ponedjeljak od Danice Kojić, predsjednice Studentskog parlamenta Banjalučkog univerziteta, tražili da studenti protestuju i izazovu nerede u Banjaluci, isti dan dolazili su i pred vrata Unije studenata RS u ovom gradu, saznaju "Nezavisne".
Naš izvor otkrio je da među studentima kruži priča da su obavještajci, prije nego što su saslušali Kojićevu, otišli do prvog paviljona Studentskog centra, gdje se nalaze prostorije Unije. Međutim, kako saznajemo, tu nije bilo nikoga od predstavnika Unije studenata RS, tako da su "poljubili" vrata i otišli da traže predsjednicu Studentskog parlamenta Banjalučkog univerziteta.
Naša saznanja potvrdio je i Gordan Balaban, predsjednik Unije, koji priznaje da su takve priče došle i do njega.
"Dobio sam informaciju da su oni, navodno, bili i kod nas. Valjda su, kako sam nezvanično saznao, dolazili u naše prostorije u trenutku kada sam bio na sastanku s ministrom prosvjete i kulture RS Antonom Kasipovićem, a ako su zaista bili, desilo se to nakon 13 sati, kad inače nema nikoga u našim prostorijama", zaključio je Balaban.
Potvrdio je da, nakon što su ih navodno tražili u njihovim prostorijama, predstavnici OBA kasnije nisu tražili članove Unije studenata RS, niti su ih kontaktirali telefonom.
"Ja ponavljam da se, ako su zaista bili, ne može sa nama razgovarati na taj način. Mi ne poštujemo nikakvu policijsku državu, već tražimo da nam se pošalje dopis, odnosno najave se ranije", podvukao je predsjednik Unije studenata RS.
Slavko Glamočić, upravnik Studentskog centra "Nikola Tesla" Banjaluka, nije čuo da su obavještajci dolazili u dom, ali i ne isključuje mogućnost da su na brzinu ušli, vidjeli da nema nikoga u prostorijama Unije, pa se vratili.
Prošlo je deset dana kako kruži priča da su predstavnici OBA, bez prethodne najave Rektoratu Univerziteta Banjaluka, ispitivali Kojićevu i tako prekršili Zakon o visokom obrazovanju BiH, a sve te dane iz Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH ne potvrđuju niti demantuju da su to bili zaista oni.
Obavještajci su, kako je ranije ispričao izvor "Nezavisnih", od studenata tražili da izazovu nemire u Banjaluci, čime su, istakao je naš sagovornik, pokazali da im je cilj nasilje u najvećem gradu RS.
Njihove postupke osudili su brojni predstavnici vlasti, nevladinog sektora i Univerziteta, među kojima i Milorad Dodik, predsjednik RS, Anton Kasipović, ministar prosvjete i kulture RS, i rektor Banjalučkog univerziteta Stanko Stanić. Kritikama su se pridružili i Maja Prosan, student ombudsman Univerziteta u Banjaluci, ali i Gordan Balaban, predsjednik Unije studenata RS.
 
Natrag
Top