Afera Agrobanka

Član
Učlanjen(a)
08.09.2010
Poruka
242
Prinudna uprava uništila Agrobanku

Izvor: Tanjug 08. 08. 2012 8:10




agrobanka.jpg

(Foto: Mondo)

Beograd
– Dušan Antonić odbacio je danas u Beogradu kao neosnovane špekulacije da je banka poslovala sa gubitkom dok je on bio na njenom čelu.

Nekadašnji predsednik Izvršnog odbora Agrobanke tvrdi da je ona 2010. godinu završila sa dobitkom od 1,1 milijardi dinara.

Prinudna uprava u banci je napravila gubitak od 300 miliona evra uvođenjem privremenih mera Narodne banke Srbije (NBS), izjavio je Antonić za beogradsku TV B92, mada je kazao kako nije siguran da je to učinjeno na štetu likvidnosti banke ili njenog bilansa.

Po Antoniću, prinudna uprava je uvedena početkom jula 2011. i NBS nije dozvolila da menadžment Agrobanke izvrši reprogram i obnavljanje kredita.

Odgovarajući na optužbe da je Agrobanka odobravala kredite bez mehanizama obezbeđenja, Antonić je rekao da je banka imala uređenu proceduru za odobaravanje zajmova, što je moglo da se vidi i na Internet stranici te banke.

Objašnjavajući zašto je bila manja vrednost nekretnina u odnosu na kredit koji je banka odobravala, Antonić je rekao da je ona u momentu davanja bankarskog zajma vredele više nego nekoliko godina kasnije i dodao da menadžment banke ne snosi odgovornost za to, jer objektivno nije bio u stanju da predvidi promene okolnosti na tržištu u narednim godinama.

U odgovoru na pitanje da li je uobičajeno da se u banci sa većinskim državnim kapitalom dele veliki bonusi menadžmentu, Antonić je rekao da je ukupno dobio 600.000 evra i napomenuo da je za 40 godina rada u banci 2010. dobio 300.000 evra i još jednom za desetogodišnji rad još 300.000 evra.
„Sve moje nagrade su bile u funkciji razvoja banke“, rekao je Antonić.

Antonić je izrazio spremnost da se pojavi pred istražnim organima, ukoliko ga pozovu, napominjući da svoje reči moze da potkrepi papirima i ugovorima.

Agrobanka je zbog gubitka od 300 miliona evra izgubila dozvolu za rad i poslednjih meseci je u žiži interesovanja srpske javnosti.

Spekuliše se da je upravo na ovu banku mislio potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, kada je nedavno najavio da će do kraja avgusta biti razrešena afera u jednoj banci u Srbiji.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Šef Agrobanke pobegao iz Srbije












Izvor:
B92.net









Bivši predsednik UO Agrobanke Dušan Antonić napustio jutros Srbiju i više nije dostupan policiji, saznaje B92. U međuvremenu, uhapšeno sedam njegovih saradnika.


152125751850229811232a1841038290_orig.jpg



Uhapšeni su Slavoljub Korićanac, Branimir Uzelac, Suad Hasović, Vehbo Papić, Boban Labović, Miloš Uzelac i Bojan Zarić.
Kako saznajemo, policija je imala nameru da Antonića danas privede na informativni razgovor. Međutim, on je napustio zemlju i policija sada traga za njim.
Nekadašnji predsednik IO Agrobanke ekskluzivno je juče za B92 govorio ko je kriv za minus od 300 miliona evra i priznao da je od banke dobio 600.000 evra.

Kako je rekao, on ne vidi problem u tome što je taj novac dobio u trenutku kada je nastala ekonomska kriza i napomenuo da je spreman da priča sa državnim organima o tome kako su se delili krediti, ukoliko ga pozovu. Međutim, u međuvremenu je otišao iz zemlje.

Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević potvrdio je za RTS da su danas uhapšeni čelnici Agrobanke i dva privatna preduzeća koja toj banci duguju više od 530 miliona dinara.

Tužilac je pomenuo da je jedno od ta dva privatna preduzeća "Drina Timber" iz Ljubovije. U medijima se prenosi da je suvlasnik tog preduzeća Milan Antonić sin bivšeg čelnika Agrobanke Dušana Antonića.

"Uskoro treba da počne saslušanje osumnjičenih", rekao je Radisavljević i dodao da je krivični postupak na samom početku, ali i da broj uhapšenih "nije konačan".

Kako je naveo, policija proverava sve sporne i nenaplaćene kredite koje je dala Agrobanka.

Dinkić: Građani će plaćati gubitke Agrobanke

Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić je, gostujući u Vestima B92, izjavio da se mora ispitati ko je napravio gubitke u Agrobanci, kao i da će svi oni koji su ih napravili odgovarati.

"Ono što znam je da je sredinom prošle godine Agrobanka bila u plusu sedam miliona evra, a ispostavilo se da ima minus 300 miliona evra. Mora se utvrditi kako se stvorio uopšte minus, to se mora razrešiti", rekao je Dinkić.

On očekuje da Narodna banka Srbije uradi ozbiljnju reviziju bankarskog sektora i zajedno sa ljudima iz Agencije za osiguranje depozita napravi plan za sanaciju banaka koje su se našle u problemima.

Dinkić je istakao da za situaciju u Agrobanci treba da odgovaraju svi koji su napravili te gubitke, koje će sada nadoknađivati građani Srbije.

Prema njegovim rečima, on nije taj koji treba da utvrdi krivičnu odgovornost, već su za to zaduženi istražni i sudski organi. Dinkić je rekao i da je "potpuno nemoguće da se ne uoči takva stvar" i da treba videti ko je bio predstavnik države u tom preduzeću, odnosnoi šta je radila kontrola Narodne banke Srbije.

"Mislim i da je nekorektno da neko u toj banci dobije bonus od 600.000 evra, u momentu kada je utvrđen minus od 300 miliona evra", kaže za B92 ministar finansija i privrede.

Narodna banka Srbije je u maju oduzela dozvolu za rad Agrobanci zbog minusa od 300 miliona evra. Prethodno je u decembru 2011. uvedena prinudna uprava. Nakon gašenja banke njene obaveze i depozite je preuzela nova Agrobanka koju je osnovala Vlada Srbije.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Afera Agrobanka: Uhapšen Dušan Antonić i sedam njegovih saradnika










Izvor:
Novosti.rs








POLICIJA je u sredu po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal uhapsila osmoricu osumnjičenih za zloupotrebe u Agrobanci. Iako je pokušao da pobegne, u sredu je na graničnom prelazu sa BiH kod Sremske Rače uhapšen i Dušan Antonić, bivši prvi čovek ove banke. Iza rešetaka su se našli i Slavoljub Korićanac (57), Antonićev zamenik, Bojan Zarić (34), član Izvršnog odbora banke, Vehbo Papić (55), direktor sektora rizika i Boban Labović (55), direktor pravnih poslova Agrobanke.


agrobanka_620x0.jpg


Lisice su stavljene i Suadu Hasoviću (53), direktoru firme „Drina timber“ iz Ljubovije, Branimiru Uzelcu (62), direktoru „Hedkomerca“ iz Beograda i Milošu Uzelcu (33), nekadašnjem rukovodiocu „Drina timbera“. Sumnja se da je suvlasnik „Drina timbera“ Antonićev sin - Milan. Inače, ova firma je zvanično u vlasništvu austrijskog preduzeća „Ekolimb“.

Policija je uhapsila ovu osmoricu posle višemesečne istrage oko svih zloupotreba i mahinacija u Agrobanci. Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević smatra da postoji osnovi sumnje da je veliki broj kredita odobrovan grupama povezanih preduzeća, a suprotno Zakonu o bankama, propisima NBS i internim aktima same Agrobanke.

To je imalo za posledicu nenaplative zajmove u iznosu od preko 200 miliona evra - tvrdi tužilac Radisavljević. - Saslušanja su u toku, a među privednima su i čelnici dve firme „Hed komerc“ i „Drina timber“, koje u ovom trenutku duguju Agrobanci za uzete kredite više od 530 miliona dinara.
Reč je, objašnjava Radisavljević, o preduzećima čiji je suvlasnik najbliži rođak jednog od bivših direktora Agrobanke.

Kako se sumnja, broj uhapšenih nije konačan, jer policija istražuje sve sporne i neisplaćene zajmove. Tužilaštvo za organizovani kriminal započelo je pretkrivični postupak februara ove godine, na osnovu izveštaja Uprave kriminalističke policije MUP Srbije, povodom spornih kredita koje je od 2006. do kraja 2011. godine odobrila i plasirala Agrobanka.

Antonića policija u sredu nije našla na prijavljenoj adresi u Beogradu. Sumnjalo se da je Antonić pobegao u Federaciju BiH, čije državljanstvo ima. „Novostima“ je potvrđeno da ima prijavljeno prebivalište u jednom selu u Tuzlanskom kantonu. Sumnjalo se da je napustio Srbiju, pošto je snimljen njegov intervju za jednu beogradsku televiziju. Ipak, policija je u sredu raspisala potragu za njim, koja je prosleđena svim graničnim prelazima. To se pokazalo kao pravi potez, jer je na Rači identifikovan i uhapšen.

Javnost je, inače, bila šokirana njegovom izjavom da je od banke dobio bonus od „samo“ 600.000 evra, a ne kako su mediji spekulisali 800.000 evra.
Da podsetimo, ukoliko ostane u BiH, prema bosanskohercegovačkim propisima, kao državljanin ove zemlje, zaštićen je od izručenja.
U pretkrivičnom postupku, koji je vođen prethodnih meseci, utvrđeno je da su čelnici Agrobanke odobravali kredite bez adekvatnog obezbeđenja. Kao garanciju zajmodavci su često pod hipoteku stavljali nekretnine čija je vrednost bila i nekoliko puta manja od odobrenog kredita. U nekim situacijama, pozajmice su se odobravile bez ikakvih garancija.

Utvrđuje se i ko je kriv što je Agrobanka tokom 2010.godine za plate i nadoknade članovima Izvršnog odbora potrošila više od 111 miliona dinara, gotovo duplo više nego godinu ranije. Upravni odbor je potpisao tu odluku, kao i nalog da se odobre teško naplativi krediti veći od 200 miliona evra.
Među poslednjim spornim kreditima koje je odobrilo rukovodstvo Agrobanke su oni dati zemljoradničkim zadrugama Arilje, Kotraža i Pecka... Na njih odlazi gotovo 50 miliona evra od isplaćenih 70 miliona.

Agrobanka je prva banka u Srbiji koja je propala, a da niko od nadležnih, ni Narodna banka Srbije, kao kontrolor, niti država kao vlasnik, nisu znali za gubitke, koji su dostigli skoro 300 miliona evra, kao ni kada su nastali. Tokom prošle godine, što pokazuju zvanični finansijski izveštaji, trezor ove banke je olakšan i to značajno. Sa čak 11 miliona evra dobitka banka je godinu završila sa čak 300 miliona gubitka. U istom periodu Dušan Antonić, prvi čovek Agrobanke, dobio je bonus od 600.000 evra, a na ovu isplatu niko od nadležnih nije imao primedbi.

Od trenutka otkrivanja malverzacija, krajem prošle godine, do danas, odgovornost se prebacivala sa centralne banke na Vladu Srbije, tako da će tužilaštvo morati da utvrdi ko je upropastio Agrobanku.

Krajem 2010. godine, ova domaća banka, pozitivno je poslovala, da bi se pred 2011. ispostavilo da su izveštaji fingirani i da su nenaplativi krediti premašili 290 miliona evra. Sumnja se da je bivše rukovodstvo davalo kredite bez provere i garancija mnogim preduzećima, čak i onima koji su zapali u stečaj, ali i da je novac rasipan za lične potrebe.

Kredite, ono što se u ovom trenutku zna, nisu bili u stanju da vrate „Habitfarm“ i to 60 miliona evra, „Velefarm“ i subotički „Azoterm“ po 20 miliona evra, „Vujić Valjevo“ deset miliona evra...

Naknadnim „češljanjem“ bilansa Agrobanke, došlo se do poražavajućih podataka, da je dubioza tolika da ne može da se pokrije iz sredstava same banke, pa je Narodna banka Srbije, krajem maja ove godine, odlučila da joj oduzme dozvolu za rad. Odmah je osnovana nova banka sa 90 miliona evra kapitala, dok je oko 300 miliona evra depozita i štednje građana spaseno i prebačeno u nove trezore. Čitava operacija izvedena je noć, pred vikend, a javnost je detalje saznala tek narednog dana. Interesantno je da je osnivanje potpuno nove banke, kako su je nazvali „banka za posebne namene“, plaćeno zapravo izdatim državnim obveznicama, odnosno da je korišćeno svega pet miliona u gotovini. Stara Agrobanka je mesec dana kasnije otišla u stečaj.

Akcionari Agrobanke iz zemalja Evropske unije traže da se preispita odluka o oduzimanju dozvole za rad tvrdeći da su oštećeni za 70 miliona evra. Jer, sve do pre godinu dana Agrobanka je poslovala profitabilno. To su pokazivali njeni izveštaji, kao i revizora i NBS. Na osnovu tih podataka država je, kao vlasnik 20 odsto akcija podržavala menadžment banke. Kako nam je potvrđeno u Vladi, činjenica da tužbama prete i akcionari iz Evrope posebno ih brine, jer bi, za ionako loše stanje u budžetu, bilo pogubno isplaćivanje bilo kakvih ošteta u ovom slučaju.

Narodna banka Srbije je i u ovom, kao i u slučaju kompletnog bankarskog sektora, vršila superviziju. Prema nezvaničnim informacijama iz NBS, svi izveštaji koji su stizali iz Agrobanke su vešto frizirani, a centralna banka je reagovala kada je to primetila.



 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Policija traga za Antonićevim sinom











Izvor:
B92.net








Osmoro osumnjičenih za "slučaj Agrobanka" su saslušani i određeno im je zadržavanje od 48 sati. Policija traga i za sinom prvog čoveka banke Dušana Antonića.


18122837255023a08b5ec56390690037_368x276.jpg



Policija je osumnjičene saslušala u prisustvu zamenika tužioca za organizovani kriminal.

Kako saznaje B92, oni će u roku od 48 sati uz krivičnu prijavu biti dovedeni i saslušani u Tužilaštvu za organizovani kriminal, a nakon toga će biti doneta odluka o daljem toku postupka.

Saslušano je pet osumnjičenih odgovornih lica u Agrobanci i tri osumnjičena odgovorna lica u preduzećima Drina timber i Hed komerc zbog nezakonitog odobravanja kredita pomenutim pravnim licima.

Zbog istog krivičnog dela, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova intenzivno tragaju za sinom Dušana Antonića Milanom Antonićem (1978), jednim od osnivača firme "Eso limb Gmbh" iz Beča, koja je osnivač privrednog društva "Drina timber" d.o.o. Ljubovija, i za Slobodanom Ratkovićem (1947), zamenikom direktora privrednog društva „Neadcommerce" iz Beograda.

Uhapšene članove Izvršnog odbora trebalo je da kontrolišu članovi Upravnog odbora banke sa Rajkom Latinovićem, direktorom PKB Imesa, na čelu. Nadzor je bio u rukama i člana Saveta za borbu protiv korupcije Danila Šukovića, Aleksandra Ilića iz Srbijašuma, Gorana Mrđanovića, ali i Zvonimira Nikezića, vlasnika konsultantske kuće "CES Mekon" i oca doskorašnjeg državnog sekretara ministarstva finansija, demokrate Dušana Nikezića. Tu su i dva dekana - Pravnog Mirko Vasiljević i Ekonomskog fakulteta Marko Backović.

"Glavna zamerka je bila NBS - što ne radi zakonski određene nadležnosti. NBS je po zakonu dužna da vodi kontrolu nad svim bankama koje čine bankarski sistem jedne zemlje", kaže Jelisaveta Vasilić, članica Saveta za borbu protiv korupcije.

Međutim, čak je i jedan član antikorupcijskog saveta sedeo u samom Upravnom odboru.Danilo Šuković nije se javljao na pozive B92, ali za agenciju Beta kaže da je sve što je dolazilo do Upravnog odbora "bilo čisto".

"Da je nešto ukazivalo na korupciju, ja bih onog momenta izašao iz Upravnog odbora. Ja nisam stekao dojam, tako da ne mogu ništa da kažem", rekao je on.

Jelisaveta Vasilić kaže da Savet o učešću Danila Šukovića nije raspravljao i dodaje da on nije u sukobu interesa, ali da sve ovo utiče na kredibilitet Saveta.

"Niko ovde nije dužan da prijavljuje gde još i šta radi i svako od nas ima pravo da posluje u svojoj oblasti", rekla je ona.

Upitana može li Savet da nastavi da radi u ovom sastavu posle svega što se saznalo, odgovorila je: "Pa mi se trudimo... Znate... Zatečena sam tim pitanjem! Mi se trudimo, ali ima drugih koji treba da procenjuju to".

B92 pokušao je da stupi u kontakt i sa dekanima Pravnog i Ekonomskog fakulteta, koji su takođe bili članovi Upravnog odbora, ali nisu reagovali na poslovanje banke, međutim oni su ili bili nedostupni ili nisu odgovarali na pozive i poruke.

Bivši predsednik Izvršnog odbora Agrobanke Dušan Antonić i sedmorica njegovih saradnika iz banke i privatnih firmi uhapšeni su juče zbog sumnje da su zloupotrebljavali kredite, a tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević rekao je da policija proverava sve sporne i nenaplaćene kredite te banke.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Milan Antonić,sin Dušana Antonića se javio policiji











Izvor:
Novosti.rs








Milan Antonić, sin Dušana Antonića koji je uhapšen u aferi "Agrobanka", javio se danas Direkciji policije i rekao da se nalazi na letovanju u Crnoj Gori, rečeno je Tanjugu u MUP-u Srbije.

Antonić je kazao da je iz medija saznao da ga policija traži i da će se odazvati na poziv, prenosi RTS.


Agrobanka_310x186.jpg



On je dodao da nije pobegao od krivične istrage i da će krenuti iz Crne Gore kako bi se javio specijalnom tužiocu za organizovani kriminal.

Nekadašnji predsednik Izvršnog odbora banke Dušan Antonić i još sedmorica osumnjičenih u istrazi afere "Agrobanka" uhapšeni su 8. avgusta, a određeno im je zadržavanje do 48 sati.

Policija je ranije saopštila da je Dušan Antonić, u periodu od 2006. do 2011. godine, kao predsednik Izvršnog odbora "Agrobanke", u saizvršilaštvu sa drugim članovima Izvršnog odbora i rukovodiocima sektora banke, banci naneo štetu od 32 milijarde dinara.

Uz Dušana Antonića, policija je osumnjičila za nanošenje štete "Agrobanci" i Bojana Zarića, Slavoljuba Korićanca, Bobana Labovića i Vehba Papića.
Osumnjičeni su korisnicima kredita na taj način pribavili protivpravnu imovinsku korist od 32 milijarde dinara, a na štetu "Agrobanke".

Među preduzećima koja su stekla protivpravnu imovinsku korist su i privredna društva "Drina timber" u Ljuboviji i "Hedkomerc" u Beogradu, koja su pod kontrolom Dušana Antonića, a u vlasništvu njegovog sina Milana Antonića i Miloša Uzelca.

Miloš Uzelac jedan je od čelnika firme "Eso limb" u Beču, koja je osnivač privrednog društva "Drina timber". Slobodan Ratković, za kojim se traga, zamenik je direktora preduzeća "Hed komerc".

Među osam do sada uhapšenih su i Branislav Uzelac, generalni direktor "Hedkomerca" i Saud Hasović, direktor firme "Drina timber".

Tužilaštvo za organizovani kriminal od februara ove godine, na osnovu izveštaja Uprave kriminalističke policije, vodi predistražni postupak povodom spornih kredita koje je u periodu od 2006. do kraja 2011. godine odobrila i plasirala "Agrobanka".





 
Natrag
Top