Advokatura protiv uvođenja fiskalnih kasa

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
U uvođenju fiskalnih kasa, koje je planirano za 1. mart iduće godine, srpska advokatura vidi pokušaj izvršne vlasti da joj naruši Ustavom garantovanu samostalnost. Podršku advokatskoj asocijaciji Srbije pruža Savet advokatskih komora i udruženja pravnika Evrope, koji je zatražio od predsednika Borisa Tadića, Skupštine i Vlade da zaštite osnovna ljudska prava koje bi fiskalizacija teško narušila.

Danas se u Beogradu održava konferencija advokata cele Srbije sa samo jednom tačkom dnevnog reda: fiskalizacija u advokaturi. Na skupu će biti predstavnici Ministarstva pravde, kao i Ministarstva trgovine koje je iniciralo da advokatura bude stavljena na listu profesija koje moraju da posluju preko fiskalne kase.

- Osim što znači stavljanje advokature pod kontrolu izvršne vlasti, fiskalizacija na posredan način ugrožava osnovne principe ove profesije garantovane Ustavom i zakonom o advokaturi. Pre svega, princip nezavisnosti profesije koja se, kako kažu u EU, samoreguliše. Ugrožava se i princip profesionalne tajne. Finansijski inspektor koji kontroliše fiskalne račune može da traži uvid u predmet da bi proverio koje su radnje obavljene i samim tim da dođe do određene dokumentacije koja ne može biti predmet finansijske kontrole, jer je možda BIA namestila kontrolu preko svog isturenog radnika. A nije dozvoljena ni sama sumnja da je to moguće da se desi - kaže za "Blic" Dragoljub Đorđević, predsednik Advokatske komore Srbije. Po njegovim rečima, finansijski inspektor može da zabrani advokatu rad do dva meseca, a da advokat nema pravo žalbe na tu odluku, pa bi klijenti koji su u hitnim postupcima, kao što je pritvor, mogli da ostanu bez adekvatne pravne zaštite, što bi narušilo ustavni princip na fer i pravičnu odbranu.
- Na sastanku u Ministarstvu trgovine primili su nas trećerazredni službenici. Jedna od njih tražila je da objasnim po čemu se to advokatura razlikuje od rada na kiosku. Ali, imamo podršku Ministarstva pravde - dodaje Đorđević.

Evidentiranje svake usluge
Odluku o fiskalizaciji advokature, u vidu uredbe, donela je Vlada, na osnovu Zakona o fiskalnim kasama. Od 1. marta 2010. advokati bi morali da svaku uslugu koju pruže evidentiraju putem fiskalnih kasa. Evropska asocijacija advokata, međutim, ukazuje najvišim nosiocima vlasti u Srbiji da se fiskalne kase „koriste jedino u komercijalnim delatnostima, kao što su supermarketi (trgovine)“ i ističe da „ne razume u potpunosti ciljeve uvođenja fiskalnih kasa u advokaturi“.

Autor: D. P. V.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Uh, kako me ovakve stvari ljute.
Znači svi mi moramo da radimo u okviru zakona, a oni su iznad.
Skoro sam zatvorila svoju radnju, preslatki gift shop, jer nisam mogla da opstanem. Između ostalog i zbog toga, što ništa iz radnje nije izašlo a da nije prošlo kroz kasu.
I kad čujem ovakve stvari, stvarno pobesnim. Em su im cene katastrofa, advokati ne počinju da rade ništa dok na računu ne vide pare. Za ono što rade, ne izdaju apsolutno nikakav račun. I još se bune. Nema smisla, stvarno.
 
Član
Učlanjen(a)
12.10.2009
Poruka
72
Supruga i ja imamo malu radnjicu nešto slično kao što je crvendac zatvorila i još ja radim knjigovodstvene usluge i kroz kasu kucam sve što mi proleti kroz radnju i kroz papire a oni kažu da im se ne ugozi privatnost predmeta, onda ne bi smeli ni kod nas da pregledaju poslovne knjige klijenata koje uslužno vodimo.
Ako ministarstvo finansija padne na tu priču onda treba da padne i cela priča o fiskalnim kasama.
Baš sam besan :-x
 
Natrag
Top