Acetilsalicilna kiselina - aspirin

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Acetilsalicilna kiselina - aspirin




Acetilsalicilna kiselina je estar sirćetne kiseline u obliku bezbojnih, sitnih igličastih ili listastih kristala ili belog kristalnog praška jedva primetnog mirisa na sirćetnu kiselinu i slabo kiselog ukusa. Rastvara se u etanolu, umereno se rastvara u etru i hloroformu, a teško u vodi. Čuva se dobro zatvoren na suvom mestu i zaštićen od svetlosti. Pod uticajem vlage postepeno hidrolizuje do sirćetne i salicilne kiseline.
Molekulska formula: C9H8O4
Strukturna formula:

DB00945.png


Acetilsalicilna kiselina ima antipiretičko, analgetičko, antiinflamatorno i antiagregaciono dejstvo.
Acetilsalicilna kiselina, odnosno aspirin, može se kupiti u svakoj apoteci. Izdavanje ovog leka je dozvoljeno i bez lekarskog recepta.

Pronalaženje informacija o acetilsalicilnoj kiselini - aspirinu

Putem elektronskih servisa koji su dostupni preko Interneta mouće je pronaći ogroman broj informacija u vezi sa acetilsalicilnom kiselinom, odnosno aspirinom.

Primenom Internet pretraživača Krstarica, kome se pristupa sa adrese www.krstarica.co.yu, i Google, čija adresa je Google, pronašla sam neke opšte informacije o acetilsalicilnoj kisalini i u okviru ovih rezultata adrese domaćih i stranih fabrika za proizvodnju lekova koje proizvode ovaj lek.Na ovim web stranicama nalaze se informacije o sastavu, delovanju, indikacijama, kontraindikacijama, načinu doziranja i primene, režimu izdavanja ovog leka i sl.

Pretragom elektronskih servisa koji pretražuju informacije iz oblasti naučnih istraživanja ( Web of Science, Science direct i Scirus ) može se doći do naučnih časopisa u kojima se nalaze originalni naučni radovi ili njihovi citati u kojima se govori o različitim istrživanjima u vezi sa acetilsalicilnom kiselinom.

Pretraga

Pretragu sam započela primenom servisa Google ( Google ). Za ključnu reč acetylsalicylic acid dobila sam 42300 rezultata. U okviru ovog rezultata dalje sam vršila pojedinačna pretraživanja za sledeće ključne reči:
structure - 6760
determination – 4610
HPLC – 1730
potentiometry – 33
spectrophotometry – 305 rezultata.
Za ključnu reč aspirin postoji 2020000 rezultata. Zatim sam izvršila pojedinačna pretraživanja za sledeće ključne reči:
structure - 128000
determination - 48900
HPLC - 7570
potentiometry - 81
spectrophotometry – 780 rezultata.

Dalje, informacije sam tražila na domaćem servisu Krstarica ( www.krstarica.co.yu ). Za ključnu reč acetylsalicylic acid dobila sam 85 rezultata. U okviru toga, pretraživanjem za sledeće ključne reči, dobila sam:
structure – 44
determination - 36
HPLC - 44
potentiometry - 22
spectrophotometry – 34 rezultata.
Krstarica za ključnu reč aspirin daje 97 rezultata, a pretraga za pojedinačne ključne reči:
structure - 53
determination - 52
HPLC - 51
potentiometry - 28
spectrophotometry – 4 rezultata.

Elektronski servis Scirus, kome sam pristupila sa sajta Srpskog hemijskog drustva ( www.shd.org.yu ), pri pretraživanju deli rezultate u dva tipa: journal results ( JR ) i web results ( WR ). Za ključnu reč acetylsalicylic acid pronašla sam 14446 rezultata ( 7887 JR, 6559WR ). U okviru ovog rezultata vršila sam pojedinačna pretraživanja za sledeće ključne reči:

structure – 2265 ( 897 JR, 1368 WR )
determination – 2060 ( 1131 JR, 929 WR )
HPLC – 811 ( 497 JR, 314 WR )
potentiometry – 34 ( 22 JR, 12WR )
spectrophotometry – 283 ( 204 JR, 79 WR ) rezultata.
Za ključnu reč aspirin postoji 164011 rezultata ( 49032 JR, 114979 WR ).
Pojedinačnim pretraživanjem u okviru ovog rezultata za sledeće ključne reči, dobila sam:
structure – 18563 ( 3740 JR, 14823 WR )
determination – 10926 ( 3293 JR, 7633 WR )
HPLC – 2324 ( 1194 JR, 1130 WR )
potentiometry – 95 ( 48 JR, 47 WR )
spectrophotometry – 735 ( 467 JR, 268 WR ) rezultata.

Elektronskim servisima Science direct i Web of Science pristupila sam preko KoBSON – a ( Konzorcijum biblioteka Srbije za objedinjenu nabavku ), koji se nalazi na Internet adresama
nainfo.nbs.bg.ac.yu/Kobson/page i
www.nbs.bg.ac.yu

Science direct za ključnu reč acetylsalicylic acid pronašao je 2367 radova. Dalje pretraživanje u okviru ovih rezultata daje:
structure - 88
determination - 145
HPLC - 54
potentiometry - 2
spectrophotometry – 36 rezultata.
Za ključnu reč aspirin pronalazi preko 10000 rezultata i u tim okvirima pretraživanjem za sledeće ključne reči:
structure - 351
determination - 357
HPLC - 126
potentiometry - 2
spectrophotometry – 80 rezultata.

Web of Science za ključnu reč acetylsalicylic acid pronalazi 941 rezultat. Pojedinačno pretraživanje za sledeće ključne reči daje:
structure - 24
determination - 73
HPLC - 31
potentiometry - 2
spectrophotometry – 14 rezultata.
Za ključnu reč aspirin pronalazi 6812 rezultata i daljim pretraživanjem za navedene ključne reči:
structure - 104
determination - 97
HPLC - 49
potentiometry - 0
spectrophotometry – 7 rezultata.

Na sajtu Tehnološkog fakulteta ( tehnol.ns.ac.yu ) može se pregledati fakultetska biblioteka, međutim nisam dobila rezultate za ključnu reč acetylsalicylic acid, odnosno aspirin.

Na sajtu biblioteke Matice srpske ( www.bms.ns.ac.yu ) pretraživanje za ključnu reč acetylsalicylic acid nije dalo rezultate, dok sam za ključnu reč aspirin dobila 8 rezultata.

Kako pretraživanje Biblioteke departmana za hemiju nije moguće elektronskim putem, otišla sam lično, ali nisam uspela da pronađem literaturu vezanu za acetilsalicilnu kiselinu.


Razlike među rezultatima, koje dobijamo primenom različitih pretraživačkih servisa, postoje zbog toga što servisi obuhvataju radove objavljene u različitim vremenskim periodima i imaju mogućnost pregleda različitih časopisa.

Do sada nisam imala iskustva sa radom na Internetu i ovo pretraživanje informacija u vezi sa acetilsalicilnom kiselinom, odnosno aspirinom, omogućilo mi je da steknem neka osnovna, početna znanja u vezi sa tim, koja ću, nadam se, imati prilike da proširujem i primenjujem u svom daljem školovanju i radu.

Takođe sam uvidela da se putem elktronskih servisa može doći kako do ogromne količine podataka, tako i do konkretnog podatka koji nam je potreban i to na relativno jednostavan način.
 
Natrag
Top