Abas istinski partner za mir

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Abas istinski partner za mir[/h]



Tel Aviv -- Predsednik Izraela Šimon Peres rekao je da Izrael u palestinskom predsedniku Mahmudu Abasu ima istinskog partnera za pregovore na palestinskoj strani.


19814361465095865ed807b341796188_368x277.jpg



"Abu Mazen (Abas) je osudio teror i zarekao se da pod njegovim rukovodstvom neće biti treće intifade (ustanka protiv izraelske okupacije)", kazao je Peres.
"On (Abas) razume vrlo dobro da rešenje za palestinski problem izbeglica ne može biti unutar izraelske teritorije, kako se ne bi izmenio demografski karakter Izraela, ali on je pružio ruku Izraelu da se obnovi mirovni proces", dodao je izraelski predesednik.

Abas je u petak, u intervjuu za izraelski televizijski Kanal dva, simbolično priznao da ne polaže pravo na grad Safed koji je napustio kao dete za vreme rata za nezavisnost Izraela 1948. godine.

"Palestina je za mene u granicama iz 1967. godine, sa istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom, to je Palestina, ja sam izbeglica, živim u Ramali, Zapadna obala i Gaza je Palestina, sve je ostalo Izrael", kazao je Abas.

Palestinska uprava je danas saopštila da se Abas nije odrekao prava palestinskih izbeglica na povratak na njihove domove u Izraelu.

Njegove reči, koje su primljene kao da to dovode u pitanje, očito je Peres dobro primio, ali su u pojasu Gaze naišle na ljutite reakcije. Hiljade Palestinaca je demonstriralo na toj teritoriji, kojom vlada islamistički Hamas, rival Abasovom Fatahu.

Abas je u intervjuu rekao da nema nameru da se vrati u svoj dom u Safedu kao stanovnik, već samo možda kao turista. "Želim da vidim Safed. Moje je pravo da ga vidim, ali ne da živim tamo".

Lider Hamasa u pojasu Gaze Ismail Hanije rekao je u petak, nakon tradicionalne molitve u podne, da Abas "nema prava da odustaje od prava izbeglica i ne govori u ime izbeglica".

Mada se Abasova izjava dopala Peresu, u kabinetu izraelskog premijera Benjamina Netanijahua je rečeno da su to prazne reči, odnosno da "reči ne prate dela". Tako je tvitovao portparol izraelskog premijera Ofir Gendelman.

Abas, napisao je on "odbija da obnovi mirovne pregovore u poslednje četiri godine, uprkos seriji koraka koje je preduzeo premijer Netaanijahu i da diskutuje o bezbednosnim merama koje su od vitalne važnosti za bezbednost izraelskih građana", napisao je Gendelman.

Izrael i dalje poziva na obnovu pregovora bez preduslova, a Abas je do sada odbijao da im se vrati ako Izrael ponovo ne zamrzne izgradnju domova za Jevreje, ne samo na okupiranoj Zapadnoj obali, već i u anektiranom istočnom Jerusalimu.


Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top