29: Novak slomio Marija za madridsku krunu!

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
29: Novak slomio Marija za madridsku krunu!
Novak Đoković savladao je Endija Marija sa 6:2, 3:6, 6:3 u finalu turnira iz Masters 1000 serije u Madridu.

Izvor: B92

Getty Images

Novak je tako osvojio 64. titulu u karijeri, čime se izjednačio sa Pitom Samprasom i Bjernom Borgom.

Đoković sada vodi sa 23-9 protiv Marija u međusobnim susretima, 4-0 na šljaci, a dobio je i 12 od prethodnih 13 duela.

Finalni meč nije obeležio kvalitetan tenis kakav smo navikli da gledamo u njihovim mečevima. Mari je bio neprepoznatljiv u prvom setu, brojnim greškama olakšao je posao Novaku, koji je bez problema došao do vođstva.

Preokret se dogodio u četvrtom gemu drugog seta, kada je Novak duplom greškom poklonio brejk rivalu, a do kraja nije bio blizu brejka jer je Škot odlično servirao.

Treći set bio je najdramatičniji – Novak je poveo sa 2:0, ali je ponovo duplim greškama (dve u gemu) vratio Marija u igru.

Greške Marija i bekhend paralela na samu liniju donele su brejk Đokoviću za 4:2, ali tu nije bio kraj. Pri rezultatu 5:3 Novak je spasao 0:40, zatim i još četiri brejk lopte, da bi napokon realizovao treću meč loptu i došao do važne pobede.

To je peti Novakov trofej ove sezone, posle Dohe, Australijan opena, Indijan Velsa i Majamija. Đoković je drugi put slavio u Madridu, prvi put od 2011. godine, a sada ga čeka turnir u Rimu.






Tok meča:

Mari je nervoznije počeo, dve olake greške do 15:30, a onda je usledio prodoran forhend Đokovića za dve vezane brejk lopte. Na prvoj je Novak poslao forhend u mrežu, a na drugoj je stigao drop šot rivala i u nastavku maestralnim volejom osvojio poen – 1:0.

Naredni gem Đoković je osvojio bez izgubljenog poena, došao je do 15:30 u sledećem, ali je usledila jedna greška i dobri servisi Marija koji se tako ’upisao’ – 2:1.

Novak je ponovo sa lakoćom osvojio svoj gem, a Škot se slabo kretao i pravio je mnogo grešaka. Zato Đoković nije morao da uradi ništa posebno kako bi došao do novih šansi za brejk (15:40), a već prvu je realizovao lepo izgrađenim poenom i insajd-aut forhendom

Mari je potom uzeo gem na svoj servis, ali Novak je kontrolisao poene sa osnovne linije, forhend ga je odlično služio i bez većih problema priveo je set kraju – 6:2.

Đoković je prvi set završio za pola sata, a u gemovima na svoj servis izgubio je samo tri poena.


Getty Images
Mari je zaigrao energičnije na startu drugog seta, napravio je viner bekhend dijagonalom i osvojio je početni gem.

Ubrzo se igra potpuno rasplamsala, Novak je lako uzeo svoj gem, a potom smo videli nekoliko izvanrednih razmena u trećem gemu, glasan uzvik Marija i dobar drugi servis Škota za vođstvo 2:1.

Zatim je Đoković nenadano pao, vezao je nekoliko grešaka i Škot je došao do prvih brejk lopti u meču, 15:40. Propustio je na prvoj Mari čist zicer, ali Novak nije iskoristio poklon, već je uzvratio istom merom – dupla greška i vođstvo Škota 3:1.

Mari je gem počeo sa dve brze greške, ali je onda vezao četiri neodbranjiva servisa i materijalizovao je brejk (4:1). Škot je znatno poboljšao servis, dok je Đoković ispao iz ritma, pa do kraja seta nije imao šansu za brejk – Mari je drop šotom završio set sa 6:3.


Getty Images
Činilo se da će Novak lako osvojiti gem na početku trećeg seta, poveo je 40:15, ali je promašio jedan lak forhend i gem je došao do izjednačenja. Tada je agresivnim drugim servisom Đoković osvojio poen, ispustio je glasan uzvik, a onda je forhendom okončao gem za 1:0.

Nedugo zatim Đoković je stigao drop šot Marija i osvojio poen za 15:40. Realizovao je već prvu brejk loptu – forhendima sa mnogo spina forsirao je bekhend rivala, Škot je uzvraćao niskim lopticama, ali je Novak napadom promenio stranu i iznudio grešku protivnika za vođstvo 2:0.

Novak je u sledećem gemu osvojio izuzetno dug poen i poveo sa 30:15, ali usledio je novi pad. Dupla greška, zatim Marijeva linija za brejk loptu, a onda i nova dupla greška kojom je gem poklonjen (2:1).

Posle dva brza gema, usledio je gem sa tri Marijeve greške sa osnovne linije, posle kojih je Novak došao do 15:40. Đoković je iskoristio već prvu priliku, smestio je bekhend paralelu na liniju i poveo sa 4:2.

907288333572f8dfdb5664890122352_w640.jpg

Getty Images
Za razliku od prethodnog puta, Đoković je ovoga puta kapitalizovao brejk. Istina, ponovo je bilo 15:30, ali tada je Novak dobio jedan dug poen, bio je strpljiviji i sačekao je pravu priliku za napad.

Tada se dogodila jedna interesantna situacija – sudija Lajani opomenuo je Đokovića zbog prekoračenja vremena, a Mari je rekao da nije Novak kriv, već je krivicu za to preuzeo na sebe. Posle toga je konačno u pomoć došao i prvi servis, pa je sa dva brza poena srpski teniser poveo sa 5:2.

U sledećem gemu Mari je spasao meč loptu asom, zatim je smanjio na 5:3, a Đoković je nervozno, sa tri uzastopne greške, poklonio 0:40 rivalu.

Zatim je Đoković dobio dug poen dočekavši grešku protivnika, usledio je napad i smeč, da bi Mari neočekivanom greškom propustio i treću brejk loptu.

Gem se razvio u pravu dramu, Mari je propustio još četiri brejk lopte, a Novak je na meč lopti poslao forhend u mrežu. Konačno, treća je bila i sreća, pa je Đoković završio meč za dva časa i šest minuta igre.
jio 64. titulu u karijeri, čime se izjednačio sa Pitom Samprasom i Bjernom Borgom.

Đoković sada vodi sa 23-9 protiv Marija u međusobnim susretima, 4-0 na šljaci, a dobio je i 12 od prethodnih 13 duela.

Finalni meč nije obeležio kvalitetan tenis kakav smo navikli da gledamo u njihovim mečevima. Mari je bio neprepoznatljiv u prvom setu, brojnim greškama olakšao je posao Novaku, koji je bez problema došao do vođstva.

Preokret se dogodio u četvrtom gemu drugog seta, kada je Novak duplom greškom poklonio brejk rivalu, a do kraja nije bio blizu brejka jer je Škot odlično servirao.

Treći set bio je najdramatičniji – Novak je poveo sa 2:0, ali je ponovo duplim greškama (dve u gemu) vratio Marija u igru.

Greške Marija i bekhend paralela na samu liniju donele su brejk Đokoviću za 4:2, ali tu nije bio kraj. Pri rezultatu 5:3 Novak je spasao 0:40, zatim i još četiri brejk lopte, da bi napokon realizovao treću meč loptu i došao do važne pobede.

To je peti Novakov trofej ove sezone, posle Dohe, Australijan opena, Indijan Velsa i Majamija. Đoković je drugi put slavio u Madridu, prvi put od 2011. godine, a sada ga čeka turnir u Rimu.
 
Poslednja izmena:
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Đoković: Važna titula pred Rim i Rolan Garos
Novak Đoković izjavio je posle osvajanja titule u Madridu da mu je prijao odmor posle rane eliminacije u Monte Karlu.

Izvor: B92

Getty Images

“Prva četiri meseca sezone odigrao sam neverovatno i poraz u Monte Karlu desio se s razlogom jer mi je bilo potrebno vreme da ponovo napunim baterije. Tri nedelje bile su više nego dovoljne da povratim svežinu i da se vratim spreman“, rekao je Đoković.

“Došao sam nešto ranije u Madrid, navikao sam se na uslove i odigrao sam fantastičan turnir koji će mi dati samopouzdanje za Rim i naravno za Rolan Garos, gde želim da budem u najboljoj formi“, dodao je prvi teniser sveta.

U finalu je Đoković pobedio Endija Marija sa 6:2, 3:6, 6:3 i osvojio je 29. trofej iz Masters serije.

“Odigrao sam izvanredno prvi set, a onda sam u drugom setu napravio nekoliko grešaka i izgubio svoj servis. Nisam mogao da se vratim, počeo je da servira vrlo dobro, pogotovo na T liniju i sa ’djus’ strane, vrlo precizno i jako. Moglo je tada da ode i na drugu stranu. U trećem setu se činilo da ću privesti kraju meč na 5:2, on je ponovo dobro odservirao, a u poslednjem gemu bilo je vrlo gusto, izvukao sam se servisom i forhendima“, osvrnuo se Novak na poslednji gem u kojem je spasao sedam brejk lopti.

Đoković je sada osvojio 64 trofeja u karijeri, koliko i Pit Sampras i Bjern Borg.

“Tek sada za to saznajem i prija mi što sam u društvu takvih legendi na koje sam se ugledao, pogotovo na Samprasa. Ponosan sam na taj podatak i on me motiviše za dalje“, zaključio je Novak.


 
Poslednja izmena:
Natrag
Top