24 sata: Smešna imena domaćih firmi

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]24 sata: Smešna imena domaćih firmi
[/h]
Da bi došli do klijentele, vlasnici malih firmi po Srbiji često se odlučuju da preduzeću daju neobično ime.


v225326p0.jpg



Tako možete jesti u kafanama "Joca bankrot", "Bolje tu nego tam" ili "Čalabrčak". Posebno su domišljati vlasnici pogrebne opreme sa imenima "Plamen", "Večno konačište", a najpoznatiji je svakako bio „Veseli plamičak" koji više ne postoji.

Iako marketinški stručnjaci ističu da naziv firme ne može presudno uticati na poverenje potrošača, vlasnici privrednih subjekata u Srbiji prosto se utrkuju u originalnosti imena. Primetno je da ćirilice gotovo i da nema na natpisima iznad ulaza u ugostiteljske objekte, trgovinske radnje ili u bilo koju firmu, ali zato nacionalni identitet brane žargoni. Tako, na primer, „Srbende” se mogu obući u radnji „Odeća džabalesku”, a najesti u hamburgernici „Mljac, mljac” ili sendvičari „Do jaja”.

"Naziv smo izabrali zbog slenga koji simboliše kvalitet, ali i zbog toga što naše specijalitete pravimo upravo od jaja. Imamo majonezne salate, sendviče i gotovo jela i radimo uspešno već deset godina", kaže Miloš Mladenović, tehnolog u sendvičari „Do jaja” u Zemunu.

U poplavi stranih, pre svega engleskih naziva firmi svojom neobičnošću izdvajaju se „Bumbarius elite” za radnju ili „Due Fratelli” za kineski restoran. Imajući to u vidu, pravo osveženje predstavljaju domaći izrazi bez obzira na to što zvuče možda još smešnije. Tako se još priča o krematorijumu iz Čačka „Veseli plamičak”, iako više ne postoji. Slavu tog imena sada ponosno nosi preduzeće za
protivpožarne aparate iz Požarevca.

"Postojimo već 15 godina, a imenu je kumovao sin Goran na kojeg se i vodi firma. Naziv nam je bio i više nego simpatičan", kaže Vladislav Stojković.

Na konkursu gradova koji imaju firme sa najviše čudnih imena Požarevac bi se svakako našao u najužoj konkurenciji. Naime, u ovom gradu novac zarađuje još jedna porodična firma smešnog imena - „Drnda”.

"Mi smo najpoznatije pogrebno preduzeće u bivšoj Jugoslaviji za prevoz pokojnika iz inostranstva. Primera radi, prevozili smo i telo Slobodana Miloševića. Ime je nastalo po pradedi čija se majka zvala Dinda pa su ga zvali Steva Dindin. Međutim, deca su ga u šali prozvali Steva Drndin, da bi kasnije dedu, oca i mene svi oslovljavali sa Drnda", smeje se Radiša Mihajlović, vlasnik pogrebnog preduzeća „Drnda”.

U Lazarevcu se jedna kafana zove "Pinpilo", u Prištini je čuven lokal "Bila su vuku odlična meta. Ko? Pa 3 praseta", a poznat je i beogradski restoran "Holesterol". U Hrtkovcima je čuvena trgovinska radnja "Uvaljivač", a po Srbiji ljudi koriste i špediciju "Mučenički transport", stolarsku radnja "Žižak" u Valjevu, diskont pića "Drinkić", poznat je i autolimar "Sudar". Jedna prodavnica računara ima zanimljivo ime - "Macola".

(MONDO)



 
Natrag
Top