15 saveta o igrackama

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Treba biti posebno oprezan kada se kupuju igračke za decu mlađu od tri godine.

662_decak-kostim-zeka.jpg


1. Ne kupujte ”jeftino đubre”. Često je bolje kupiti poznate marke u specijalizovanim prodavnicama. Budite posebno oprezni ako ipak kupujete igračke na pijaci ili na drugim privremenim prodajnim mestima.

2. Prvo pitajte pa onda kupite. Tražite informacije o igračkama u prodavnici. Tražite uputstva za rukovanje, po mogućstvu u pisanoj formi. Sva upozorenja trebaju biti na srpskom jeziku.

3. Mekane životinje i lutke trebaju podnositi pranje. Oči, njuške, dugmad i ostale detalje trebaju biti dobro pričvršćeni.

4. Nemojte kupovati igračke od krhke, lako lomljive plastike. Deci mlađoj od tri godine potrebne su igračke koje su posebno izdržljive. One trebaju da izdrže da ih dete baca, lupa i grize a da se ne polome.

5. Bacajte tanka plastična pakovanja pre nego što ih dete dohvati. Bacajte takođe i polomljene igračke.

6. Skinite takođe sve plastične oznake, plastične niti koje drže cedulje sa cenama, kao i drugo. Sitne stvarčice koje mogu otpasti i koje dete može strpati u usta mogu biti opasne.

7. Budite oprezni sa predmetima u Kinderjajima. Mogu biti opasni ako se zaglave u grlu deteta.

8. Na zvečkama, cucle-prstenima i drugim igračkama za decu koja još ne sede sama, ne smeju biti nikakvi delovi koji su ispupčeni ili lepljeni i koji se mogu skinuti i zapušiti disajne puteve, ako ih dete strpa u usta.


9. Uzmite igračku u ruke. Materijal kojim je igračka napunjena obično pucketa ako je opasan (na primer plastične kuglice), ili se oseća kao zrnat. Pitajte prodavača čime je igračka napunjena. Ne sme biti ni loše ušivenih šavova koji se mogu otparati. Probajte sami da ih malo povučete. Na mekanim životinjama slaba tačka je često šav između nogu.

10. Lopte i druge okrugli predmeti trebaju u najboljem slučaju biti najmanje 5 centimetra u prečniku.

11. Budite sumnjičavi prema mekanoj plastici koja smrdi. Razlog može biti da igračka sadrži štetne hemikalije.

12. Krede, drvene bojice, olovke i slično trebaju biti namenski za malu decu. Olovke za odrasle mogu biti opasne ako ih dete posisa ili poliže ili ako crta sa njima na svojoj koži.


13. Konopci i uzice na igračkama, dečjem krevetcu i dečjim kolicima ne smeju biti duže od 22 centimetra. Ovo važi i za igračke za malu decu na kojima su omče, čvorovi ili nešto drugo što se može pretvoriti u omču oko vrata deteta.

14. Kada dete počne samo da se uspravlja na ruke i kolena u svom krevetcu, t.j. od prilike kad bude imalo šest meseci, sklonite igračku koja je zategnuta preko celog krevetca. Dešavalo se da su deca visila preko takvih igračaka i da im je pretila opasnost da se uguše.

15. Pokušajte izbegavati igračke jakog zvuka. Pištolji, mobilni telefoni i piskave životinje mogu oštetiti sluh deteta. Kontaktirajte savetovalište za potrošačka pitanja u svojoj opštini ako imate neka pitanja u vezi igračaka i sigurnosti.

Autor: Konsumentverket
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Igračke sa oznakom CE sigurne igračke!



Često vidimo "CE obeležavanje" na nekim proizvodima koje kupujemo, ali šta to zaista znači? Pod sloganom "CE obeležavanje čini tržište Evrope tvojim! Evropska komisija sprovodi informativnu kampanju o CE obeležavanju. Znakovi za obeležavanje koje proizvod ima znači da je u saglasnosti sa svim relevantnim propisima EU, što čini za pravom da se reklamira i prodaje širom EU. Unošenjem CE oznake na proizvod, proizvođač izjavljuje, na njegovu jedinstvenu odgovornost, usklađenu sa svim relevantnim zakonskim odredbama, posebno onih kojima se obezbeđuje zdravlje, bezbednost, i zaštita životne sredine. Pravne i ekonomske posledice ne usklađivanja i zloupotrebe su toliko velike da će odvratiti ogromnu većinu legitimnih preduzeća od ne poštovanja ovih zakona.-ova kampanja je prevashodno usmerenja ka ekonomskim rukovodiocima, da podignu nivo svesti i razumevanja o CE obeležavanju.
Komesar za idustriju i preduzetništvo, potpredsednik Antonio Tajani je rekao: "Nama je potrebna vidljivost i poverenje javnosti u CE obeležavanju. Naša kampanja ima za cilj da promoviše bolje razumevanje značenja iza obeležja i svrhe njegove upotrebe. Međutim, ovo poverenje takođe zavisi od pouzdanosti sistema na kojima se CE oznaka zasniva. Tako će se pojačati poverenja potrošača i korist proizvođača i distributera."
Nije potrebno da su svi proizvodi koji su prodani u EU nose oznaku CE. To se odnosi na oko 23 različite kategorije, kao što su igračke, električni proizvodi, mašine, lična zaštitna oprema i liftovi.
CE označavanje ne znači da je proizvod napravljen u Evropskom Ekonomskom Prostoru (EEA), već samo kaže da je proizvod ocenjen pre nego što je stavljen na tržište i samim tim zadovoljava zakonske zahteve ( npr. Usklađen nivo bezbednosti). To znači je proizvođač odobrio da je proizvod usaglašen sa svim relevantnim osnovama zahteva ( npr. zdravlje i bezbednost) primenjenih direktiva, ili ga je pregledao obavešteno telo o usaglašenosti ocenjivanja.

Za proizvode proizvedene u EU, to je odgovornost proizvođača da izvrši procenu usaglašenosti, da postavi tehnički dosije, da donese EC deklaraciju o usglašenosti i da postavi CE oznaku na proizvod. Distributor mora da potvrdi prisustvo oba CE obeležja i potrebna prateća dokumenta. Za proizvode uvezene i zemalja trećeg sveta, uvoznik mora da proveri da proizvođač izvan EU je preduzeo potrebne korake i da je dokumentacija dostupna na zahtev. CE obeležje čini život lakšim za preduzeća i državne vlasti.
Za evropsku industriju, obeležavanja pruža EU preduzećima sa pristupom celom jedinstvenom tržištu, bez potrebe da stekne 27 pojedinačnih odobrenja od državnih vlasti, čime su smanjeni troškovi i teret usklađenosti uz održavanje visokih standarda.
Za državnu vlast, olakšava kontrolu za rukovanje svake agencije u vremenu kada je asortiiman robe dostupan na tržištu EU u eksponencionalnom usponu, bez ugrožavanja standarda.
Međutim, jačanje kontrole obaveštenih tela i poboljšanje tržišnog nadzora je poboljšanje reputacije CE obeležja i povećanje poverenja potrošača.
Stupanjem na snagu revidiranih unutrašnjih tržišnih paketa zakona za robu, uloga i kredibilitet CE obeležja je ojačan.

Procedure, mere i sankcije primenjene na falsifikovanje/zloupotrebu CE oznake su utvrđene odgovarajućim administrativama države članice i krivičnim pravom. U zavisnosti od težine prekršaja, privredni rukovodioci mogu biti obavezani novčanom kaznom i u nekim okolnostima , kaznom zatvora. Međutim, ako se proizvod ne smatra za neposredan rizik bezbednosti, proizvođaču može biti data druga šansa da osigura da je proizvod u skladu sa važećim zakonima, pre nego što bude obavezan da skloni proizvod sa tržišta.
Komunikaciju kampanje čine, između ostalih inicijative, trideset CE obrazovnih manifestacija/seminara za privredne rukovodioce, profesionalna udruženja, udruženja potrošača i novinara.

Autor: MamaiBeba.rs / Priredio i uredio: Danijel Đ.
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Moram ti reci da radim u Vele prodaji i gracaka i da ni poznate igracke (dobre marke kako rece)nisu ono sto su bile.Po novom zakonu u EU o koriscenju ftalata ,aditiva ,boje i olova u igrackama jako je poostrena kontrola kvaliteta.Tako da sve svoje stare zalihe oni salju na istok i prodaju nama (jer to su igracke sa Zapada -kvalitet?????).Mora se reci da postoji u igrackama KINA I KINA,sto je nebo i zemlja u kvalitetu ali i u ceni iste robe.Poznata je afera sa Aventovim flasicama i cuclama koje su imale vise aditiva u plastici od dozvoljenog (inace izaziva samo rak bubrega).U EU su iste povucene sa trzista dok se kod nas prodaju u svakoj apoteci (kao nesumnjiv kvalitet)... Jednom recju carinska kontrola je slaba i nije detaljna (na sleper od 150-200 artikala ispita se kvalitet 2-3 u najboljem slucaju).... To vam je sistem u drzavi .niko se nije pitao kako to Kinezi u voze svu tu silnu robu bez potvrda o kvalitetu ,bez placenog pdv-a (kada ste poslednji put dobili fiskalni racun kod Kineza).Mislite o tome....
 
Natrag
Top