10 zabluda o fitnesu

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
08. 09. 2011.
PRESS


10 zabluda o fitnesu

Uputstva za početnike Ne slušajte savete iskusnijih vežbača već se u teretani ponašajte kako vama prija

TERETANA.jpg

Kada je reč o vežbanju, početnici vrlo lako upadnu u zamku loših saveta. Oni uglavnom dolaze od prijatelja iz teretane koji se drže sopstvenih pravila vežbanja i ishrane, koja, uprkos tome što oni možda imaju više staža u teretani od vas, ne moraju da budu ispravna. Ovo su deset najčešćih zabluda o vežbama na koje su mnogi „pali".

1. Ako se ne znojiš, nešto ne radiš dobro

Znojenje je pokazatelj koliko vode gubite iz organizma, a ne pokazatelj kvaliteta vežbanja.

2. Trčanje na traci manje opterećuje kolena od trčanja na asfaltu

Za opterećenje zglobova odgovorna je vaša težina, a ne podloga na kojoj trčite. To znači da je svejedno trčite li po traci, asfaltu ili prirodnoj podlozi. Ono što možete da uradite da biste smanjili taj pritisak jeste da kombinujete trčanje s drugim kardio vežbama (npr. vožnjom bicikla).

3. Hidratacija je sve

Pijuckanje vode ili nekog drugog energetskog pića svakako je vrlo bitno i neophodno za hidrataciju, ali ne utiče na snagu.

4. Mišići se pretvaraju u salo po prestanku vežbanja

Govorimo o dva apsolutno različita tipa tkiva koji nemaju mogućnost međusobne transformacije. Njihova povezanost je sledeća: što je veća mišićna masa, više je energije potrebno za njeno „održavanje", pa samim tim organizam troši više kalorija koje između ostalog crpi i iz masnog tkiva. Suprotno tome, ako se smanji mišićna masa, dolazi do manje energetske potrošnje pa se sav višak unesenih kalorija „odlaže" u masne ćelije.

5. Istezanje sprečava povrede

Jedno američko istraživanje sprovedeno nad 2.700 trkača pokazalo je da je mogućnost povrede trkača koji su se istezali u vremenskom razdoblju od pet minuta jednaka mogućnosti povrede trkača koji se uopšte nisu istezali.

6. Mnogo trbušnjaka

garantuje lepo oblikovan, mišićav stomak
Uzalud vam stotine trbušnjaka dnevno ukoliko pre toga ne smanjite masno tkivo koje sprečava da ti lepo oblikovani mišići (koji se kriju ispod sala) dođu na videlo. Ishrana je ključna po pitanju skidanja sala sa stomaka!

7. Višak sala može da se istopi u sauni

U sauni će iz vas jedino izaći voda i toksini koji se eventualno nalaze u njoj. Slaninica ostaje!

8. Bez bola nema napretka

Često ćete čuti da mora da boli da biste posle vežbanja videli rezultate. Pogrešno. Vežbanje može da bude teško i čak može da izazove lagani bol koji je najčešće povezan s upalom mišića, ali pravi konkretan bol za vreme vežbanja znak je ili da nešto radite pogrešno ili da ste se povredili. Ukoliko osetite takav bol, stanite, odmorite se i ako bol prođe, nastavite s vežbanjem. Ako ne prođe, svakako posetite lekara.

9. Dizanjem tegova previše ćete nabildovati mišiće

Ovde govorimo o ženama koje ne žele da dižu tegove da im se mišići ne bi previše nabildovali. Bez straha, ženska mišićna masa nije ista kao kod muškaraca i ukoliko se ne posvetite profesionalno bodi bildingu, vaši mišići, uprkos vežbanju na spravama s teškim tegovima, neće nikada nalikovati na muškarčeve.

10. Neredovno i lagano vežbanje nema efekta

Pogrešno je odustati od bilo kakve vežbe bez obzira na dinamiku i intenzitet. Ukoliko ne možete da izdvojite 30 minuta dnevno za vežbanje, probajte da vežbate tri puta dnevno po deset minuta. Dokazano je da čak i umerena fizička aktivnost smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara. Uostalom, kako nikakva fizička aktivnost može da bude bolja od umerene?

 
Natrag
Top