10 trikova za poboljšanje pretraživanja na Google-u

Učlanjen(a)
11.06.2009
Poruka
505
Ukoliko često koristite Google da biste pronašli odgovore na pitanja koja vas zanimaju, znajte da postoje trikovi koje možete da iskoristite da bi vam pretraga bila uspešnija, ali i da biste došli do boljih rezultata. Mi smo ovom prilikom izdvojili naših 10 najomiljenijih.
google_lego.gif

1. Koristite opciju „site:“ operator da biste ograničili pretrage na određenu lokaciju. To je posebno zgodno zbog toga što na mnogim sajtovima zbog postojanja ugrađene alatke za pretraživanje često ne možete da dođete do rezultata koje ste tražili (a neki sajtovi nemaju opciju traženja). Na primer ako tražite WWD postove o GTD, da bi pretraga bila uspešnija, ukucajte GTD site:webworkerdaily.com.

2. Koristite Google kao dodatak za spelovanje ili slovne greške. Naime, dovoljno je da željenu reč samo ukucate u Google i odmah ćete znati da li ste je pravilno napisali, a sam sajt će vam predložiti kako da tačno napišete reč. Ukoliko pak želite da dobijete tačnu definiciju reči obavezno ukucajte „define:“, a pretraživač će vam ponuditi različite definicije iz svih online rečnika koji postoje. Na primer: define: parasympathetic.



3. Koristite Google kao digitron - probajte da unesete kalkulaciju tipa: 110 * (654/8 + 3). Da, znamo da vaš kompjuter ima ugrađen digitron, ali ako većinu dana provodite koristeći pretraživač, ukucavajući računicu u polje za pretragu pretraživača uštedećete na vremenu.

4. Saznajte tačno vreme u bilo kojoj zemlji u svetu. Ova opcija je naročito zgodna ukoliko želite da se uverite da osoba koju zovete ne spava. Samo ukucajte „time“ i ime grada. Na primer probajte: time San Francisco.

5. Brza konverzija valuta je još jedna veoma zgodna aplikacija. A Google takođe može i da prebaci valutu u valutu, na primer, da izračuna koliko je 100 funti u dolarima. Ruku na srce, reč je samo o mejnstrim valutama, pa ako vas bude zanimalo koliko dinara iznosi peruanska valuta nuevos soles, odgovor nećete naći.

6. Koristite OR operator. Ovo može biti korisno ako istražujete određenu temu, ali niste sigurni koje ključne reči će vratiti informacije koje su vam potrebne. Opcija je naročito korisna u sponi sa „site:“ operator. Na primer, možete da probate ovakvu pretragu: GTD ili „getting things done“ site:webworkerdaily.com

7. Pretraživanje možete da suzite uz pomoć opcije - operater. Na primer, ukoliko tražite informaciju o „Američkom idolu“, ali ne želite da vam izađu bilo kakvi podaci o Sajmonu Kovelu, probajte sledeću opciju: „american idol“ -cowell.

8. Google može da pretražuje web i da pronalazi specifična dokumenta koristeći opciju „filetype:“ operator. Na primer, ukoliko tražite PowerPoint fajlove o GTD, ukucajte: GTD filetype:ppt.

9. Pretražujte numeričke opsege pomoću opcije operator. Na primer, želite da pronađete sve informacije o olimpijskim događajima koji su se održali 1950. godine, dovoljno je da u polje za pretraživanje ukucate: Olympics 1950..1960.
10. Potrebno vam je da saznate lokaciju određenog broja telefona? Google će vam to i reći, a čak će vam pokazati i mapu, samo ukucajte 415.
 
Član
Učlanjen(a)
04.11.2009
Poruka
7
Ovo sam sve skoro znao ajde sada jedna VELIKA pomoc.
Hteo bi sa "nekog" sajta da poskidam sve .rar datoteke, mali su fajlovi ali ih ima dosta pa bi mi trebalo verovatno ceo dan da ih poskidam.
Imam free download manager koji poseduje mogucnost skidanja celog sajta ali sam odustao od ove opcije(ali cu se vrnem ako ne nadjem resenje na menager).
Dakle ja bih u gooooooogle kucao filetype:rar site:www.****.rs ali ne moze ovako nece probajte vi. Mozda neke zvezdice pomognu one nam sluze kada ne znamo sta da stavimo. Verovatno da moze samo ja ne znam.

Pomoc.
Dodajem
http://www.filestube.com/ poseduje mogucnost pretrazivanja specificnih fajlova u mom slucaju rar. Ali izgleda da ne mogu u filestube da stavim da pretrazuje samo jedan sajt.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.09.2010
Poruka
21
opcija pod 10. Potrebno vam je da saznate lokaciju određenog broja telefona? Google će vam to i reći, a čak će vam pokazati i mapu, samo ukucajte 415.

Kako ukucam broj telefona? U cemu je fora? Probao sam moj broj i nikako...
 
Član
Učlanjen(a)
26.08.2009
Poruka
47
Ovo sto si postavio treba malo bolje objasnjenje posto to uopste nerazumijem a i mnogi ostali ,molim da malo bolje objasnis i postavis slike ako treba kao i ostali?????'
 
Natrag
Top