10 načina kako proćerdamo novac

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
10 načina kako proćerdamo novac






Novac curi na sve strane? Svi imamo 'rupe' kroz koje novac odlazi iz našeg budžeta, a razlog je često puta neznanje.Raspolaganje novcem u modernom se društvu svodi na neku vrstu talenta - ne postoje školski predmeti koji bi nas tome podučili.

women-with-money.jpg



Ipak, raspolaganje novcem je sve, samo ne talent. To je veština koju, kao i sve ostalo, možemo (a i morali bismo) naučiti. Čak i kada mislimo da se prema novcu odnosimo racionalno, neverovatno je koliko puta podbacimo, a da toga nismo ni svesni. Pogledajte popis situacija u kojima novac najčešće odlazi "u vjetar":



1.Kupovina namirnica bez kalkulatora i popisa

Pre nego što krenete u kupovinu, ne bi bilo loše da sastavite popis namirnica koje vam trebaju. Sastavljanje popisa možete olakšati planiranjem obroka u toku nedelje.
Osim toga, ne preterujte s artiklima na akciji – ako ih kupite desetak, opet ćete potrošiti mnogo novca. Isto pravilo vredi i za kupovinu odeće, posebno u vreme sniženja. Sastavite popis odevnih predmeta koji vam zaista trebaju i nemojte kupovati ništa osim toga.


2.Nove kolekcije su precenjene


Znate li da mnoge odevne predmete možete kupiti
online, putem različitih oglasa, foruma i sl? I to za znatno niže cene.


3.Uporedite cenu pakovanja


Prilikom kupovine namirnica nemojte gledati samo cenu pojedinog pakovanja, već i cenu kilograma koja je obično ispisana sitnim slovima ispod cene pakovanja. Tako ćete primetiti da npr. ispod pakovanja od 400 grama piše znatno niža cena za kilogram, nego ispod pakiranja od 100 grama. Ukoliko je u pitanju namirnica koju redovito koristite, isplati se kupiti veće pakiranje jer ste na njemu dugoročno uštedeli.


4.Dugovi se neće isplatiti sami


Kamate na minus na tekućem računu odličan su primer kako novac odlazi "u vjetar". Verovatno minus ne možete zatvoriti preko noći, ali možete pokušati, npr.
online prodajom odeće ili stvari koje više ne nosite. Novac koji zaradite na taj način možete spremati "sa strane" ili na štedni račun, dok ne skupite svotu s kojom biste podmirili barem deo duga i na taj način smanjili kamatu.


5.Ne kršite pravila


Nepropisno parkiranje, prebrza vožnja, neprimereno zaustavljanje na putu, pričanje mobilnim tokom vožnje – sve su to stvari koje vas u sekundi mogu 'olakšati' za najmanje 5.000 dinara!


6.Više usluga u jednoj


Umesto da sve usluge objedinite u jednome paketu, vi ste klijent nekoliko različitih kompanija. Pratite ponude i odaberite onu koja vam nudi kompletnu uslugu za najmanje novca.


7.Rasipate energiju


Ako planirate provetriti stan, nemojte to raditi kada imate uključeno grejanje. Jednako tako, toplinu ćete u stanu zadržati duže ako imate spuštene roletne. Svetlo vam je potrebno samo u onoj prostoriji u kojoj boravite. Kada perete zube, voda iz slavine zaista ne mora teći celo vreme itd.


8.Možete čekati pad cena


Naprosto
morate imati najnoviji smartfon! Jasno vam je da ćete tu istu stvar moći da kupite i za šest meseci i to po znatno nižoj cijeni. Prepustite vašim prijateljima čast da nešto kupe prvi – vi budite onaj koji je to kupio za najmanje novca.


9.Ne preterujete s proslavama


Na rođendansku proslavu svog deteta potrošili ste više nego što ste planirali. Ili, još gore, niste uopše planirali koliko ćete potrošiti. Obećali ste sami sebi da u subotu nećete potrošiti više od 3.000 dinara, ali to se ipak dogodilo. Nemojte dozvoliti takve situacije, a ako se ne možete kontrolisati ponesite sa sobom samo onoliko gotovine koliko "smete" potrošiti.


10.Uzimajte kusur


Popili ste kavu koja košta 160 dinara, konobaru ste dali 200 dinara i niste uzeli ostatak. Otišli ste u prodavnicu po namirnice i prodavaču odlučili ostaviti 30 dinara koliko je bio kusur. Razmislite ponovo. Iako je lepo ostavljati napojnice, možda će vas sledeći podatak naterati na razmišljanje. Pokušajte mesec dana uzimati ostatak novca, koji biste inače ostavili. Kada dođete kupi, odložite taj novac u posebnu kutiju i na kraju meseca proverite koliko ste novca sakupili. Mogao bi vas iznenaditi podatak koliko tu ima novca. To je iznos koji svaki mesec "poklanjate". Možete ga pomnožiti i s 12 meseci.

Prilikom kupovine u trgovini najbolje je plaćati karticom. Na taj način plaćate tačne iznose i ne dolazite u iskupenje ostaviti onih napojnicu.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top