Zvanična definicija braka više ne važi?

Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
izvor: 021
brak.jpg


Amerikanci sve više smatraju da je brak zastareo vid zajedničkog života i da za stvaranje porodice nisu potrebni svedbana zvona, sudbonosno "da", zaveti pred Bogom.

Stav Amerikanaca se sve više i brže okreće od braka, pokazuju statistički podaci iz SAD-a prema kojima 52 odsto mladih od 18 godina i više, živi u zajednicama koje nisu bračne.

Takođe, u najnovijoj anketi Istraživačkog centra "Pju", protiv sklapanja braka se izjasnilo 39 odsto anketiranih dok je 1978. takvih bilo 28 odsto.

Na "novo promišljanje o braku", kako kažu stručnjaci, uticali su odrastanje uz razvedene roditelje, finansijska kriza i siromaštvo.

Svako treće dete u SAD raste u zajednici sa jednim od razvedenih roditelja, ili u porodici koja je stvorena bez sklapanja braka, podaci su federalne statističke službe.

Statistički preciznije - 29 odsto mladih Amerikanaca ispod 18 godina starosti živi u razvedenim (14 odsto) i u vanbračnim (15 odsto) porodičnim prilikama.

U anketi centra "Pju", na pitanje da navedu šta smatraju porodicom, Amerikanci su naveli sijaset različitih definicija. Za većinu je to bila bračna zajednica muškarca i žene sa ili bez dece, ali je u proseku četiri od pet anketiranih navelo da porodicu čini muško-ženski par koji ne mora da bude venčan, ili jedan od roditelja sa detetom, dok se tri od pet anketiranih opredelilo za zajednicu osoba istog pola.

Promene stava o porodici su najviše uočene kod mladih u dobi od 18 do 29 godina koji, inače, imaju lberalnije stavove od starijih generacija.

Promena stava o braku je uzrokovana, tvrde stručnjaci, ekonomskom situacijom. Ove godine je za 13 odsto povećan broj vanbračnih zajednica, što ukupno iznosi 7,5 miliona muškaraca i žena širom SAD.

Stručnjaci smatraju da ljudi ne žele da se, u situaciji nesigurne zaposlenosti i finansija, bračno obavezuju da izdržavaju partnere.

Državna statistička služba namerava da iduće godine promeni zvaničnu definiciju porodice u SAD i da pod tim pojmom budu obuhvaćne vanbračne zajednice osoba suprotnog ili istog pola, bez ili sa decom rođenom ili usvojenom. Time će se uticati na promenu okvira državne brige o porodici i socijalnim davanjima koje obezbeđuju i odobravaju federalne i državne agencije.

Danas, na primer, vanbračna zajednica zaposlenih roditelja sa decom nije "porodica", što se ogleda u svakom njihovom suočavanju sa administracijom.

Uprkos rastućem stavu da sklapanje braka nije neophodno, anketa je ipak pokazala da 67 odsto Amerikanaca misli pozitivno o budućnosti braka i porodice, što je znatno više u odnosu na pozitivno mišljenje o obrazovnom sistemu (50 odsto), ekonomiji (46 odsto) i moralu (41 odsto).

Istraživanje o tome šta Evropljani misle o porodici i braku, nije urađeno, ali s obzirom na to da su razvodi, kao i vanbračne veze, sve češći i na Starom kontinentu, može se pretpostaviti da su istomišljenici sa Amerikancima.

U Srbiji, na primer, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, svaki četvrti sklopljeni brak razvede.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Mozda to parce papira i nije toliko bitno Amerikancima a sve manje i Balkancima ali mislim da ce brak kao institucija ipak imati kod nas dosta istomisljenika da jedino sa papirom brak moze da opstane.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Po meni je brak institucija koja postoji sa ili bez potpisa,nije mi bitno da brak bude regulisan zakonom.Jos uvek nisam ozvanicila vezu nikakvim papirom a kad se na to budem odlucila,bice jedino i iskljucivo zbog deteta.Mislim da je veci problem kod nas sto mnogi veruju da brak,kao uspesna institucija,sa ili bez papira,ne postoji,kao ni u uspesan zajednicki zivot pa sami sebe(gruba rec ali mi pametnija ne pada na pamet,nista cudno...) osudjuju na samacki zivot koji mozda u pocetku prija ali mislim da,uglavnom,niko tako ne zeli do kraja...Mislim da je svima potreban neko...

Joj,em odoh sa teme em nalupah pa ko uspe da desifruje... wacko2
 
Natrag
Top