Žensko zdravlje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Dobra vest za lečenje neplodnosti

28. 08. 2011. 08:00h| Vestionline

Dobra vest za lečenje neplodnosti


Stručnjaci Hongkonškog univerziteta su identifikovali molekul koji vezuje semenu tečnost za jajnu ćeliju, što predstavlja prodor koji obećava nove načine lečenja neplodnosti.


Utvrđeno je da molekul pod nazivom "sialil-LuisX" (SleX) je, predstavlja agens povezivanja semene tečnosti i jajne ćelije, što otvara mogućnost da se kod neplodnih žena ispita da li mozda nije u pitanju nedostatak te supstance, prenosi AFP.

174453_jajna-celija_f.jpg
Otkriven molekul bitan za oplodnju jajne ćelije

U takvim slučajevima mogao bi da se primeni tretman pod nazivom intracitoplazmička injekcija spermatozoida, kojim se samo jedan spermatozoid direktno ubrizgava u jajnu ćeliju.

Među 195 doniranih neoplođenih jajnih ćelija pacijentkinja, honkonški tim je utvrdio SleX na samo 70 odsto. Ovo otkriće bi, kako se procenjuje, moglo da nađe kliničku primenu u roku od dve godine.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, neplodnost pogađa oko petnaest odsto parova u reproduktivnom dobu.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Menopauza

Menopauza

menopauza1.jpg

8 biljaka za sretniju menopauzu

Menopauza nije baš omiljeno životno doba za mnoge žene.
Sa sobom donosi brojne tegobe poput valova vrućine, nesanice, depresije, iritabilnosti, smanjenog libida.
Neravnoteža hormona u menopauzi povećava rizik od osteoporoze i kardiovaskularnih bolesti.
Dobra vijest je da zdravi način života, kvalitetna prehrana te redovite vježbe mogu pomoći u smanjenju neugodnih simptoma menopauze i njezinih posljedica.
Pomoći mogu i neke biljke, kojima je posvećen ovaj članak.

Većina biljaka za menopauzu imaju estrogensko djelovanje, zbog toga što sadrže fitoestrogen - prirodni estrogen.
Menopauzu u glavnom obilježava nedostatak hormona estrogena, zbog čega se i pojavljuju neugodni simptomi.
Fitoestrogen djeluje poput ljudskog estrogena i nadomješta manjak ovog hormona u organizmu.
Međutim, postoje i biljke koje imaju progesteronsko djelovanje (divlji jam, konopljika) i te, koje reguliraju rad endokrinog sustava i uspostavljaju normalnu razinu hormona u organizmu (maca, žuti noćurak i kopriva).

1.Ginseng
Ginseng (panax ginseng) je drevna biljka, koju narodi Kine, Koreje i Amerike koriste već nekoliko tisuća godina.
Ginseng ima jedinstveni sastav, zahvaljujući kojem pomaže kod mnogih zdravstvenih problema, uključujući tegobe menopauze.
Ginseng sadrži fitoestrogene, čija kemijska struktura je vrlo slična ljudskom estrogenu.
Upravo zbog toga ginseng je odlična pomoć u menopauzi, koju prvenstveno karakterizira nedostatak estrogena.
Ginseng može olakšati umor, manjak energije, probleme sa pamćenjem i poremećaj sna. Osim toga, ova biljka je najjači afrodizijak, tonik i pomlađivač organizma.
Druge biljke, koje karakterizira visoki sadržaj prirodnog estrogena su:

  • Ginkgo biloba
  • Dong Quai (Angelica sinensis)
  • Black Cohosh (Cimicifuga racemosa)
  • Crvena djetelina (Trifolium pratense)
  • Sladić (Glycyrrhiza glabra, licorice)
  • Shatavari (Asparagus racemosus)
  • Ashwagandha (withania somnifera)

2.Maca
Maca (Lepidium meyenii) je biljka podrijetlom iz Perua. Ovu biljku Peruanci koriste iz davnina kao hranu i lijek za povećanje energije i izdržljivosti, regulaciju hormona te poboljšanje libida.
Danas, macu smatraju jednom od najučinkovitijih biljaka za ublažavanje tegoba menopauze.
Maca poboljšava rad endokrinog sustava, koji je odgovoran za rad hormona. Na takav način maca uspostavlja hormonsku ravnotežu u organizmu.
Ova biljka također poboljšava seksualnu funkciju kod žena te povećava energiju i izdrživost.
Upravo zbog toga mnogi liječnici macu smatraju bezopasnom prirodnom alternativom hormonskoj terapiji.
Za žene u menopauzi, maca je posebno blagotvorna. U menopauzi, pad razine hormona može uzrokovati probleme sa pamćenjem, smanjeni libido i valove vrućine. Maca uspostavlja prirodnu ravnotežu hormona i uklanja simptome menopauze.

3. Konopljika
Konopljika (Vitex Agnus castus) je samonikla biljka, koja raste na Mediteranu, Južnoj Europi i Centralnoj Aziji.
Konopljika ne sadrži hormone. Njeno djelovanje se temelji na smanjenju lučenja prolaktina putem dopaminergičkih neurona.
Time se uspostavlja ravnoteža progesterona i estrogena u menstrualnom ciklusu.
Konopljika smanjuje estrogen, FSH i prolaktin, a povećava progesteron.

4.Black Cohosh
Black Cohosh (Actaea racemosa) je biljka iz porodice Ranunculaceae, koja prirodno raste na istočnoj obali Sjeverne Amerike.
Američka plemena već odavno koriste ovu biljku za ublažavanje cijelog niza ženskih tegoba.
U 18. stoljeću uveden je ekstrakt ove biljke u ginekologiju. Od četrdesetih godina prošlog stoljeća, koristi se u Njemačkoj kao prirodna hormonalna supstancija za regulaciju klimakterijskih tegoba te predmenstrualnih i menstrualnih poremećaja.
Nekoliko tvari u korijenu ove biljke - acetin, formonetin i triterpen - djeluju kao prirodni estrogen.
Black Cohosh pruža učinkovitu pomoć kod valova vrućine, nesanice, depresije i drugih tegoba menopauze.

5.Poljska preslica
Poljska preslica (Equisetum arvense) pripada vrlo staroj grani papratnjača. Pripravke od poljske preslice koristili su još Grci i Rimljani.
Vjerovali su da ova biljka zaustavlja krvarenje, pomaže protiv ulcera i rana, tuberkuloze te bubrežnih bolesti.
Ova biljka je bogata glikozidima i čuva zdravlje hormonalnog sustava, srca i kostiju, zbog čega se posebno preporučuje ženama u menopauzi.
Čaj poljske preslice sprječava osteoporozu, izgrađuje kosti i pomaže brzom zarastanju prijeloma.
Poljska preslica može spriječiti valove vrućine, nadutost i umor. Osim toga, pomaže kod urinarnih tegoba i bubrežnih kamenaca.

6.Kopriva (urtica dionica)
Kopriva je čudesna biljka, koja pomaže kod brojnih zdravstvenih problema, uključujući i tegobe menopauze.
Kopriva njeguje endokrini sustav, koji je odgovoran za rad hormona. Ova biljka je odličan izvor kalcija, magnezija, klorofila, kroma te drugih važnih nutrijenata, neophodnih ženama u menopauzi.
Kopriva normalizira rad hormona, poboljšava zdravlje kostiju, kardiovaskularnog sustava i bubrega, regulira razinu šećera u krvi, daje energiju i vitalnost.
Koprivu možete koristiti u salatama, praviti od nje zelene kašaste sokove, kuhati ju kao lisnato povrće ili praviti čaj. Preporučuje se da pijete dvije čaše čaja od koprive dnevno.

7.Ashwagandha
Ashwagandha (withania somnifera) je samonikla biljka, koja raste na području Mediterana i Afrike. Međutim, najveću popularnost ova biljka je stekla u Indiji, gdje se uzgaja u velikim količinama i koristi se u ayurvedskoj medicini.
Ashwagandha je biljka vrlo širokog spektra - djeluje na probavni, kardiovaskularni, respiratorni, živčani i reproduktivni sustav.
Smanjuje stres, jača imunitet i pomlađuje organizam.
Ayurveda smatra da ashwagandha može uspješno pomoći i u smanjenju tegoba menopauze.
Ashwagandha povoljno utječe na endokrini sustav i pomaže uspostaviti ravnotežu hormona u organizmu. Osim toga, ova biljka poboljšava rad ženskih reproduktivnih organa, smanjuje upale i povećava plodnost.

8.Ulje žutog noćurka
Žuti noćurak (Oenothera biennis) je Južnoamerička biljka, koja je u Europu stigla u 17.stoljeću.
Žuti cvjetovi ove biljke otvaraju se u večernjim satima, ali samo nakratko. Uvenu još prije izlaska sunca, ali sljedeće večeri novi cvjetovi će već krasiti ovu fascinantnu biljku.
Žuti noćurak smatra se jednim od najbogatijih prirodnih izvora esencijalnih masnih kiselina - alfa-linolenske kiseline (LA) 72% i gama-linolenske kiseline (GLA) 9%.
GLA je dragocjeni sastojak koji je potreban našem tijelu. Gama linolensku kiselinu možemo pronaći samo u nekoliko vrsta biljaka, a žuti noćurak je jedna od njih.
GLA služi kao izvor prostaglandina, koji pomaže u regulaciji hormonske ravnoteže u organizmu i održavanju zdravlja u dobi menopauze.
Ulje žutog noćurka se posebno preporučuje ako patite od valova vrućine i noćnog znojenja.

Prehrana je bitna
Ne zaboravite na važnost zdrave prehrane.
Barry Sears i mnogi drugi nutricionisti smatraju, da uz pomoć hrane moguće je sa velikom preciznošću regulirati razinu hormona u organizmu.
Mnoge namirnice sadrže prirodne fitoestrogene i mogu itekako pomoći u doba menopauze. Između ovih namirnica su….

  • soja i sojini proizvodi
  • sjemenke - lan, sezam, suncokret
  • integralne žitarice i mahunarke
  • orašasto voće - badem, kikiriki
  • češnjak i crveni luk
  • datulje
  • kesten
  • lubenica
  • alfalfa
  • šparoge
  • trešnja
  • mrkva
  • nar
  • batat
Tjelesna aktivnost je od najveće važnosti
Vježbe podižu nivo estrogena u organizmu, značajno smanjuju rizik od osteoporoze i srčanih bolesti, doprinose gubitku kila, smanjuju stres, valove vrućine, iritabilnost i nesanicu.
Čak iako nemate dobru kondiciju, nikada nije prekasno započeti sa vježbama.
Uživajte u hodanju, vožnji biciklom, aktivnom radu u vrtu, plivanju, kardio treningu na spravama i plesu sa Vašim partnerom.

Menopauza nije razdoblje patnje, nego prirodan proces, koji prolazi svaka žena. Zdrava prehrana, vježbe i ljekovite biljke osigurat će Vam da kroz ovo razdoblje prođete lako i sretno.

Izvor: Alternativa



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Koliko često treba raditi PAPA test?

Koliko često treba raditi PAPA test?

Blic Žena

Američko udruženje za porodiljstvo i ginekologiju izdalo je uputstvo u kome savetuje da se PAPA, tj. Papanikolau test, ne radi pre navršene 21. godine života. Posle toga treba da se radi svake dve godine do navršenih 29 godina, a posle toga na svake tri godine.

225_ginekolog_hf.jpg

To predstavlja veliko odstupanje od prethodnog uputstva koje je savetovalo da se sa ovim testom počne od 18. godine života, i to jednom godišnje. Slično uputstvo se primenjuje i u Kanadi, s tim što se sa testom može početi ranije samo ukoliko je osoba seksualno aktivna pre svog 21. rođendana.

Razlog za ovo novo uputstvo zapravo je vrlo retko obolevanje od raka grlića materice u starosnoj grupi 18-21 godine života, koja je ranije bila ciljna grupa za rano otkrivanje ove bolesti. Ravoj bolesti je dosta spor i potrebne su godine da se ona razvije, što opravdava uputstvo da se PAPA test radi u vremenskim intervalima dužim od godinu dana.

Ovo uputstvo je donešeno da bi se sprečili brojni nepotrebni testovi žena koje nemaju rak grlića materice.
Papanikolau (PAPA) test sastoji se u uzimanju brisa sa grlića materice koji se zatim šalje u laboratoriju da se vidi da li postoje promene ili nenormalne ćelije koje bi ukazale na mogućnost prisustva raka. Problem je u tome što humani papiloma virusi koji su česti i prenose se seksualnim odnosom mogu prouzrokovati promene u ćelijama koje su potpuno bezopasne. Da bi se tačno odredilo da li su te promene na ćelijama bezopasne ili potencijalni rak, potrebno je, međutim, napraviti nekoliko kontrolnih pregleda sve dok rezultat ne postane potpuno normalan.

U nekim slučajevima, žene će biti izložene biopsijama sumnjivog mesta ili nekim drugim testovima, iako bi se ćelije normalizovale same od sebe. Eksperti se nadaju da će novo uputstvo postati standard u ovoj oblasti.
Doktori će morati da obrate više pažnje na starosnu grupu od kasnih tridesetih do 50 godina; ta grupa je najrizičnija zbog većeg broja seksualnih partnera ili zbog toga što žene nikada nisu išle na pregled.

Ovo uputstvo bi moglo ponovo da se promeni u zavisnosti od ishoda kampanje koja je za vakcinaciju devojčica protiv humanog papiloma viorusa. Vakcina štiti protiv dva soja ovog virusa koji najčešće izaziva rak grlića materice. Smatra se da će nova generacija devojaka biti vakcinisana i da će samim tim procenat raka grlića biti smanjen, tako da će i potreba za PAPA testom biti manja.

To, međutim, ne znači da se vakcinisanim osobama neće raditi PAP test, pošto HPV vakcina ne štiti od svih virusa koji mogu izazvati rak grlića materice.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Da više ne crvenite: Odgovori na 16 škakljivih pitanja

Da više ne crvenite: Odgovori na 16 škakljivih pitanja


Da li ste ikada čuli da se neko stidi zbog pritiska ili kamena u bubregu? Naravno da niste, ali zato sigurno znate makar jednu osobu koja smatra da je depresija teška duševna bolest koju treba sakriti ili da je sramota ako tokom odnosa ne doživi orgazam. Neke boljke, tegobe i dileme izazivaju stid, pa se pomoć retko traži. Ovo su samo neka od pitanja koje muče žene i na koje su naši stručnjaci odgovorili.

19702shy19143057hf.jpg


Tokom seksa iz vagine ponekad ispuštam vazduh. Zvuk je neprijatan, kao kad imam gasove. Osećam se užasno.
Do ispuštanja „vaginalnih gasova“najčešće dolazi tokom seksualnog odnosa jer određeni položaji dodatno podstiču ovu pojavu. Češće se dešava kod žena koje su rađale, jer one imaju slabije vaginalne zidove, pa samim tim i kontakt nije sasvim „pasent“, već ima prostora za prolaz vazduha. Međutim, to je sve prirodno. Ako vam to ipak mnogo smeta i stid vas je, recite partneru da u jednom aktu ređe penetrira. Prolazak vazduha iz vagine može da se smanji Kegelovim vežbama, a kako se one rade, reći će vam vaš ginekolog, koji će pregledom utvrditi ima li, osim opuštenih mišića vaginalnog zida, još nekih razloga za ovu pojavu. Ipak treba da znate da nije vazduh najveći problem. Zvuci i sekrecije u intimnom kontaktu su normalni, pa ako osećate preveliku nelagodu zbog toga, možda niste dovoljno bliski s partnerom.

Imam 34 godine, normalan brak i dvoje dece. Međutim, od pre pola godine ne mogu da spavam jer stalno mislim na kolegu koji mi se strašno dopada. Šta da radim?
Prvo bi trebalo da shvatite da su zaljubljenost i ljubav dva odvojena osećanja, koja imaju sasvim različite psihološke mehanizme. Zaljubljenost nije nužno „prva faza“ ljubavi, te tako ne znači da ste zbog zaljubljenosti u kolegu prestali da volite supruga.
Često su takva zaljubljivanja signal da se žena ponovo vratila sebi, naročito posle dve trudnoće i dve simbioze sa decom. To znači da se u vama probudila „devojka“ čije emotivne potrebe nisu zadovoljene u braku. Moguće je da ste se i vi i muž previše uživeli u uloge roditelja zaboravljajući da ste žena i muž. Da biste razrešili svoje dileme, nađite načina da tokom nedelje neko vreme provedete sami, bez dece. Tako ćete možda pobediti svoju potrebu za zaljubljivanjem.

Zaljubila sam se u 17 godina starijeg muškarca, a ja imam 20. On je mnogo iskusniji u seksu od mene i bojim se da mu neću biti zanimljiva.
Kao što mladi ljudi imaju fantazije o seksu sa starijima i iskusnijima, tako i stariji ponekad maštaju o mladoj osobi koju će „učiti“. Vi, zapravo, nemate problem. On je svestan vaših godina i vašeg iskustva, ali je ipak zainteresovan za vas. Prema tome, ne treba da se trudite da budete stariji i iskusniji nego što jeste da biste mu bili zanimljivi.
Ne takmičite se sa ženama s kojima je bio, već budite ono što jeste, opustite se i dozvolite sebi da doživite ono što želite. Ako vas to pitanje jako muči, slobodno mu se poverite kroz šalu. Verujem da će njegov odgovor odagnati vaše strahove.

Imam 33 godine i nevina sam. Raskidam svaku vezu čim dođemo do odlaska u krevet. Imam seksualnu želju, ali i jak otpor. Kako da izađem iz začaranog kruga?

Vaš strah od seksualnog odnosa veoma je izražen i dugotrajan jer uzroci verovatno potiču još iz detinjstva. Međutim, na osnovu vašeg kratkog pisma naslućujem i da imate izražen strah od bliskosti i intimnosti sa osobom suprotnog pola. Ako uspete da voljenoj osobi saopštite svoje strahove, bićete na korak od rešenja problema. Međutim, ukoliko vam se to čini nemogućim, najbolje je da zatražite pomoć psihoterapeuta. Zbog vaših godina drugi predlog je bolji.

Moj momak želi oralni seks, a meni se to gadi. Šta da radim?
Danas se oralni seks smatra uobičajenim delom seksualne igre, ali samo ako odgovara i jednom i drugom partneru. Svako prisiljavanje ili ucenjivanje stvara otpor i bespotrebne nesuglasice u odnosu koji može da bude skladan i funkcionalan. Zato mu objasnite da ne treba da vrši pritisak na vas, a vi ćete možda vremenom poželeti da to uradite s njim.

Moj partner prebrzo svršava. Zašto se to događa i kako da mu pomognem?
Prevremena ejakluacija javlja se kod osoba koje i u drugim životnim siutacijama zbog svog temperamenta reaguju brzo i eksplozivno. Ako je partner napet i zabrinut, nemojte da se ljutite, već pokušajte da ga razumete i da usporite ritam seksualnog odnosa. Važno je da ostanete uz njega, ali ne i da budete frustrirani. Ako sami ne nađete rešenje, pomoći će seksualna psihoterapija.

Imam 50 godina i nikada nisam doživela orgazam za vreme odnosa. Šta sa mnom nije u redu?
S vama je sve u redu. Jednostavno, postoje žene koje konstitucionalno nisu u stanju da dostignu orgazam vaginalnim putem, ali mogu da ga dostignu manulenom ili oralnom stimulacijom klitorisa. Ako tokom seksualne igre možete da dostignete orgazam na bilo koji način, smatra se da je to zadovoljavajući odnos.

Da li je analni seks normalan? Moj dečko to traži od mene, a ja ne znam da li to iko radi i da li da mu udovoljim.
Istraživanja seksualnosti u opštoj populaciji pokazuju da analni seks među heteroseksualnim partnerima uopšte nije redak kao što se misli, ali je to tema o kojoj se nerado govori. Ako pođemo od stava da je u seksu prihvatljivo sve što odgovara i jednom i drugom partneru, onda vam preostaje samo da procenite da li želite da se upustite u to.

Imam 16 godina i htela bih da stupim u seksualne odnose. Znam da moram da koristim kondom, ali se plašim da će kondom ostati unutra.
Lepo je što tako mlada osoba razmislja o zaštiti od polno prenosivih bolesti, a ne samo o trudnoći. Ne bojte se da će kondom ostati unutra, mala je mogućnost da se to dogovodi. Ako do toga ipak dođe, pokušajte da ga izvučete prstom ili se obratite ginekologu koji će ga bezbolno ukloniti.
Ne koristite kondome koji su izlagani toploti niti one koji su dugo nošeni po džepovima i novčaniku.
Genitalna regija ne treba da se maže lubrikantima niti mlekom za telo, jer u kontaktu veći deo tih sredstava, kao i toplota, čine kondom poroznijim i lakše dolazi do pucanja.
Inače, da biste bili što sigurniji i opušteniji, pre stupanja u seksualne odnose obratite se ginekologu koji će vam, ukoliko proceni da je to u redu, preporučiti pilule za kontracepciju.

19703shywomanf.jpg


Sama sam i povremeno masturbiram. Da li je to normalno i hoću li, kada nađem dečka, moći da imam normalan seksualni odnos?
Masturbacija je sasvim normalan i poželjan vid seksualne aktivnosti tokom dužih perioda bez seksa, i to važi za žene isto koliko i za muškarce. Istina je, doduše, da samozadovoljavanje može da dovede do navikavanje na jedan oblik stimulacije koji kasnije može da oteža postizanje orgazma u odnosu s partnerom. Ipak, budući da je seks veoma prirodna stvar, žena koja je seksualno funkcionalna brzo i lako će se ponovo navići na regularan seks.

Imam jak sekret, koji neprijatno miriše, zbog čega tokom seksualnog odnosa ne mogu da se opustim. Neprijatno mi je da odem na pregled, a volela bih da rešim problem. Šta da radim?
Simptomi koje navodite ukazuju da je najverovatnije reč o trihomonijazi, poznatoj i kao peta grupa vaginalnog sekreta. Bolest se javlja relativno često, a karakteriše je izrazito neprijatan, penast, zelenkastožut sekret, jakog mirisa. Prepoznaje se i po bolnom mokrenju, jakom svrabu, nelagodnosti tokom seksualnog odnosa i bolovima u donjem delu trbuha.
Sekret izaziva Trichomonas vaginalis, mikroorganizam iz grupe protozoa koji u vagini može da živi godinama, bez ikakvih simptoma. Bez obzira na to da li i kod muškarca postoje simptomi, moraju da se leče oba partnera, a lekaru treba otići čim se pojave prve tegobe.

Da li kondilomi sami nestaju i da li je tačno da mogu da izazovu i rak grlića materice?
Kondilomi su polno oboljenje koje izaziva humani papiloma virus. Reč je o virusnoj infekciji koja se prenosi isključivo polnim odnosom, naročito ako se često menjaju partneri. Od rizičnog seksualnog odnosa do pojave bradavica može da prođe i više od godinu i po dana, a najefikasnije se uklanjaju radio-talasima ili laserom.
Pojavu kondiloma treba ozbiljno shvatiti jer neki tipovi virusa mogu da izazovu rak grlića materice. Zato se obavezno javite lekaru kako bi utvrdio o kom tipu virusa se radi i zavisno od toga da li treba da se skidaju ili samo prate.
Neki virusi se istina i sami povuku, što zavisi od njihove vrste, ali i imuniteta organizma. Ipak, bolje je ne čekati da se to desi, već otići lekaru da on uradi tipizaciju virusa.

Moj seksualni život je postao očajan jer mi je vagina suva. Postoje li neka sredstva koja mogu da koristim da rešim ovaj problem?

Suvoća vagine je veoma čest problem koja kvari seksualni odnos. Javlja se iz više razloga, ali i sami možete dosta da uradite da stanje popravite. Duža i raznolika predigra dovoljna je većini žena da brže ovlaže. Uživajte u upoznavanju partnerovog tela , kao i svog sopstvenog na neki drugi način. Seksu na brzaka ništa ne fali ali će u dopunskom vremenu i vaš partner doživeti puno zadovoljstava.
Lubrikanti su zgodni, ali koristite samo odgovarajuće. Dobri lubrikanti su izrađeni na bazi vode i nemaju ni mirisa ni boje. Prodaju se u apotekama ili drogerijama. Nekoliko kapljica nanetih oko klitorisa mogu da pomognu. Žene koje imaju problem s klimakteričnom suvoćom mogu da započnu hormonsku terapiju jer će uz pomoć njih vagina održavati svoju normalnu vlažnost.


Već izvesno vreme osećam svrab na genitalijama i bol za vreme odnosa. Posle odnosa vagina mi je crvena i otečena. Očajna sam. Mužu ništa ne govorim, a plašim se da nemam neku polno prenosivu bolest. Šta je u pitanju?
Simptomi koje ste naveli pokazuju da vi najverovatnije imate problem s gljivicama, tačnije s kandidom albikans, koja je izazvala upalu vagine. Kako se upala ne bi pogoršala, obavezno treba da odete na pregled kod ginekologa i ne uzimajte nikakvu terapiju na svoju ruku. Sami smete jedino da radite lokalno ispiranje rastvorom sode bikarbone i da primenjujete poseban higijensko-dijetetski režim, a to znači da ne treba da nosite tesan ni sintetički donji veš i da ne konzumirate slatkiše i gazirana pića.


Ušla sam u menopauzu i izgubila svaku želju za seksom. Zašto se to događa?
Na polnu želju utiču brojni faktori. Ključnu ulogu imaju kvalitet seksualne veze, fizičko zdravlje, ali i proces starenja i hormonske promene u menopauzi. Dakle, godine i ulazak u menopauzu jesu važan razlog za gubljenje želje za seksom, ali nisu i jedini. Na neke od tih faktora možete da utičete i da ponovo probudite libido, ali seksualnu energiju iz mladosti teško da ćete vratiti. Niste naveli da li imate stalnog partnera. Ako ste sami, treba da znate da susret s novom privlačnom osobom deluje kao odličan stimulans i strast lako može da bukne između slobodnog muškarca i žene u srednjim godinama i koji su zaboravili šta znači seks. Ako imate partnera, nađite način da osvežite vezu.
Treba da znate da je ključni hormon za podsticanje libida i kod žena i kod muškaraca testosteron. On se kod žena proizvodi u jajnicima i nadbubrežnim žlezdama a njegov nivo u menopauzi opada. Dakle, valja ga nadoknaditi. Međutim, to sme da se radi samo pod lekarskim nadzorom kako se ne bi pojavila neželjena dejstva.


Kako se odstranjivanje dojke zbog raka odražava na seksualni život žene i da li žena koja ide na zračenje može da ima seksualne odnose?
Psihičke promene koje donosi lečenje raka dojke mogu privremeno uticati na žensku seksualnost. Tako se žene, naročito one koje su imale mastektomiju, mogu neprijatno osećati kada su neodevene pred partnerom. Takođe, neželjeni efekti hemioterapije mogu da dovedu do privremenog gubitka želje za seksom. Veoma je važno i ponašanje i razumevanje partnera. On mora da bude spreman da u seksualni odnos uđe bez straha da će povrediti ženu. Dobro je da parovi razgovaraju o problemima vezanim za seks, pa će vremenom njihov seksualni život biti ispunjen kao i pre lečenja. Neophodno je da parovi znaju da rak nije zarazan, te se nikako, pa ni seksualnim putem ne može preneti na drugu osobu. Žene ne postaju radioaktivne od zračenja i, kada idu na zračenje, mogu imati normalan seksualni život.

Izvor: Blic žena




 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Da li su higijenski ulošci opasni?

[h=1]Da li su higijenski ulošci opasni?
[/h] Izvor: B92 | Staša Rosić

U potrošačkom društvu mnogo se govori o predmetima, njihovoj ceni, praktičnosti i korisnosti. Međutim, higijenski ulošci nepravedno bivaju zapostavljeni iako dolaze u dodir sa možda i najosetljivijim delom ženskog tela.

10070764244ed412fb6c2af139571467_orig.jpg

SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget / Flickr.com
Ako brinete o vašem zdravlju, verovatno redovno proveravate deklaracije na namirnicama i kontrolišete šta unosite u sebe.

Slično važi i za kupovinu garderobe, pa birate pamučni, svileni, sintetički ili već kakav odevni predmet. Tu vam proizvođači mnogo olakšavaju i stavljaju na etiketu od kojih materijala se njihova tkanina sastoji.

Međutim, kada je reč o higijenskim ulošcima, deklaracije nema. Proizvođači „zaštite za one dane“ izgleda nigde u svetu nisu obavezni da je navedu.

Bilo kako bilo, ulošci, ma kojih materijala dele se na one koji su presvučeni sintetičkim materijalima ili pamukom.

U današnje vreme gotovo svi na dnu imaju plastični, lepljivi deo koji uložak drži na donjem vešu i sprečava da menstrualna krv procuri na garderobu.

Međutim, kod nekih žena može da se javi neželjena reakcija na uloške, ali po svemu sudeći, ona ne zavisi od materijala od kog je uložak izrađen, nego od prirode vagine.



[h=2]Ulošci i kondilomi – mit ili istina[/h] Na internet forumima i uopšte svim ženskim razgovorima često se naglašava da ulošci mogu da uzrokuju kondilome. Da li je zaista tako?

Dr Zoran Stanković, ginekolog za decu i adolescente Službe za dečju i adolescentnu ginekologiju Instituta za majku i dete “Dr Vukan Čupić” uveren je da žene pronalaze pogrešnog krivca.

„Zabluda je da su ulošci krivci za kondilome. Oni mogu biti samo okidač, ali nikako i uzrok.

Naime, veštački materijali od kojih su ulošci izrađeni sprečavaju dotok vazduha do genitalnog područja. Ukoliko žena već ima neku bakteriju u vaginalnom sekretu, vlažnost koja se zadržava zbog nedostatka vazduha pogoduje njihovom daljem razvoju. Isto je i sa kondilomima“, objašnjava on.

Dr Stanković dodaje i da higijenski ulošci nikako ne mogu biti izazivač kondiloma, jer su oni pre svega posledica pada imunog sistema. Sve ostale priče o štetnosti uložaka su slične.

Recimo, postojalo je mišljenje da određene marke uložaka sadrže HPV virus ili da ga izazivaju.

Dr Svetlana Đurišić, dermatovenerolog Dermatima smatra da je to nemoguće.

„Virus koji stvara, recimo, kondilome se prenosi direktnim konatktom sa zaraženom osobom i ne može se dobiti iz uložaka. Najlonski ulošci mogu omekšavanjem sluzokože da omoguće lakše širenje i teže lečenje već inficirane osobe“, objašnjava ona.

Dr Đurišić objašnjava da ulošci mogu biti problematični samo u slučaju da osoba razvije alergijsku reakciju na najlon.

„Najlon je vrlo čest alergen i sam po sebi može izazvati konatktnu reakciju. Ovakva reakcija manifestuje se jakim svrabom, crvenilom, a kroz nekoliko dana i sekrecijom.

Osim alergijske reakcije ulošci koji nemaju pamučnu površinu stvaraju vlažnu sredinu koja je vrlo pogodna za razvoj štetnih bakterija ili gljivica“, objašnjava ona.

U ovakvim slučajevima, uglavnom se razvijaju gljivice iz roda Candida albicans koje se često nalaze na površini genitalija, ali u malom procentu i ne izazivaju tegobe.

Međutim, kada joj se prirede uslovi za rast nošenjem uložaka koji ne propuštaju vazduh, može izazvati svrab, osetljivost i „brašnast“ sekret.



[h=2]Dnevni ulošci[/h]
9272395864ed412fbae296229315770_v4%20big.jpg

SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget / Flickr.com


Dnevni ulošci su možda opravdanije ozloglašeni. Njihova funkcija je da spreče da svakodnevni sekret koji izlazi iz vagine (kod zdravih žena je on minimalan) dospe na gaćice.

Dr Stanković objašnjava da svakodnevno nošenje bilo kakvog uloška može da izazove iritaciju sluzokože.

Kao i higijenski ulošci i dnevni sprečavaju dotok vazduha i stvaraju pogodno tle za razvoj bakterija.

Dodatni problem predstavlja to što su dnevni ulošci parfimisani, a to može dodatno da nadraži sluzokožu. Naime, koža lakše razvija alergijske reakcije na parfeme.

„Parfem u dnevnim ulošcima služi da zamaskira neprijatan miris vaginalnog sekreta. Međutim, to može biti veoma štetno za zdravlje žene. Svaki miris tela ima svoju ulogu, a neprijatan miris vaginalnog sekreta upućuje da je možda došlo do neke bakterijske ili gljivične infekcije.

Umesto da odu kod ginekologa i reše uzrok, žene samo maskiraju posledicu. S druge strane, neke žene veruju da miris njihovog sekreta nije lep. To je problem koji treba da reše same sa sobom i prihvate svoje telo onakvo kakvo jeste“, objašnjava dr Stankovic.

Nema zvaničnog stava lekara o tome kakve uloške treba nositi i da li neki deluju štetno.

Da li će vam neki prijati a drugi ne, ne možete znati sve dok ih ne isprobate. Ako mislite da je to kockanje sa zdravljem, uvek imate jednu sigurnu opciju – nosite pamučne uloške sa mrežicom preko.

Jeftiniji su, prozračniji i sigurno neće podstaći ni jedan od pobrojanih problema.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Menopauza: Kad kosti pucaju kao staklo

Menopauza: Kad kosti pucaju kao staklo

Kakve sve posledice vas mogu zadesiti kod prestanka rada jajnika? Unos vitamina i fizička aktivnost mogu da sačuvaju zdravlje i pomognu da se klimaks lakše podnese

zdr-kosti.jpg
Pravilna ishrana i fizička aktivnost umnogome
mogu da pomognu da žena lakše podnese klimaks

MENOPAUZU mnoge žene doživljavaju stresno. U njihovom organizmu se zbog trajnog prestanka hormonske aktivnosti jajnika dešavaju brojne promene, a nedostatak estrogena povećava i rizik od pojave različitih oboljenja - kardiovaskularnih, osteoporoze i „Alchajmera“. Sa menopauzom počinje brže starenje, a lekari upozoravaju da je važno da se ovaj period u životu žene shvati kao „alarm“ za prevenciju neprolaznih posledica menopauze.

Pravilna ishrana i fizička aktivnost umnogome mogu da pomognu da žena lakše podnese klimaks.

- Hrana bogata kalcijumom i vitaminom D je ključna za zdrave kosti. Savetuje se da se polovina dnevnih potreba kalcijuma unosi mlečnim proizvodima, a ostalo hranom biljnog porekla ili ribom. Od povrća to je brokoli, spanać, kelj, a od drugih namirnica - susam, suve smokve, kajsije, bademi. Dnevne potrebe kalcijuma su od 1.000 do 1.200 miligrama i ukoliko one nisu zadovoljene, organizam određenim mehanizmima izvlači kalcijum iz kosti, slabi ih, stvara krtim i podložnijim prelomu. Zbog previše proteina u ishrani treba izbegavati meso, so i kafu, jer može da dovede do neželjenog gubljenja kalcijuma putem bubrega - kaže profesor dr Branka Kovačev-Zavišić, internista - endokrinolog iz KC Vojvodina, jedan od četiri autora filma i brošure „Čvrsto sam rešila“, koji predstavlja savremeni vodič za zdrav život žene u menopauzi.

Kad je reč o vitaminu D, glavni njegov izvor je koža koja ga stvara pod uticajem UV zraka tokom sunčanja. Mali broj namirnica sadrži ovaj vitamin, a ženama u postmenopauzi dnevno treba od 800 do 1.000 jedinica.
Zdravu ishranu mora da prati i fizička aktivnost. Dr Slobodan Branković, specijalista fizikalne medicine, savetuje redovne vežbe, jer odsustvo fizičke aktivnosti dovodi do gubitka koštane mase:
- Najbolje se pokazao brzi hod na otvorenom ili pokretnoj traci, aerobik vežbe, skakanje, plesanje. Vežbe treba raditi do granice prijatnosti, a to je od 70 do 80 odsto od ličnog maksimuma.
Profesor dr Aleksandar Dimić, internista-reumatolog, kaže da kod jedne od tri žene u postmenopauzi dolazi do značajnog smanjenja koštane čvrstine koje može da protiče bez jasnih znakova i simptoma, sve dok ne dođe do preloma.
- Najzastupljeniji su prelomi podlaktice i kičmenih pršljenova, ali oni su uglavnom samo prethodnica preloma kuka, koji su posebno ozbiljni. Samo jedna trećina bolesnika sa prelomom kuka se potpuno oporavi, a jedna petina ne doživi godinu dana posle preloma - upozorava prof. Dimić.

SVAKI NAREDNI PRELOM TEŽI

PREMA rečima profesora dr Nade Pilipović, interniste-reumatologa, kod svake druge žene posle 50. godine, čvrstina kostiju se može smanjiti toliko da ne može da izdrži ni malo opterećenje. A, kada jednom dođe do preloma, višestruko se povećava rizik od narednih lomova kostiju.

Izvor: Večernje novosti









 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Žene koje su stalno na dijeti, teže zatrudne

Žene koje su stalno na dijeti, teže zatrudne

Mladim ženama koje nameravaju da postanu majke stručnjaci savetuju da je bolje da imaju nekoliko kilograma više nego manje, jer najnovije studije pokazuju da je verovatnoća mršavih žena za trudnoću mnogo manja nego kod onih nešto punijih.

79919_dijeta11_f.jpg

Mršavost može otežati da žena zatrudni prirodnim putem zbog pada nivoa estrogena

Autor studije, američki stručnjak za plodnost Ričar Šerban kaže da se opasnosti pothranjenih osoba u velikoj meri ignoriše, s obzirom da se veća pažnja posvećuje zdravstvenim rizicima osoba sa viškom kilograma. Problem se pogoršava sa kultom mršavosti u kojem sve više devojaka i mladih žena nastoji da imitira premršavi izgled manekenki i slavnih ličnosti.

Šerban, koji vodi Centar za začeće u Čikagu, analizirao je čak 2.500 pokušaja veštačke oplodnje sprovedene u njegovoj klinici tokom osam godina. Žene su bile prema težini podeljene u tri grupe, i to vrlo mršave, punije i one sa prekomernom težinom.

Čak 50 posto žena normalne težine, odnosno sa par kilograma viška uspele su da ostanu u drugom stanju, kao i 45 posto žena u grupi debelih. Samo 34 posto žena u grupi vrlo mršavih uspelo je da zatrudni. Poznato je da mršavost može otežati da žena zatrudni prirodnim putem zbog pada nivoa estrogena.

Izvor: 24 sata


 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Tamna strana pilule za kontracepciju

Tamna strana pilule za kontracepciju

Napadi besa, depresija, promene raspoloženja, gojaznost ili gubitak želje za seksom, samo su neke od neželjenih efekata pilule za kontracepciju. Pilula koja je prošle godine proslavila 50. rođendan potpuno je promenila način na koji doživljavamo veze i seksualnost. Ona ne samo da ima efektnost od 99 odsto u sprečavanju trudnoće, ako se pravilno koristi, već umanjuje rizik od raka, srčanih bolesti i moždanog udara. Ipak, ova vrsta kontracepcije ima svoju tamnu stranu o kojoj je malo priča. Pilula ima snažan uticaj na našu psihu.

9089_kontracepcija_if.jpg


Prošle godine britanski stručnjaci objavili su rezultate istraživanja koje je trajalo 40 godina, a u kom su učestvovale žene koje su koristile i koriste pilulu veoma dugo. Reazultati su pokazali da žene koje je koriste žive nešto duže od onih koje je ne koriste.

PSIHIČKE POSLEDICE


Svi mi dobro znamo neželjene efekte koje pilula može da ima na naše fizičko zdravlje: vrtoglavica, gojaznost, povećan rizik od duboke venske tromboze – ipak, malo toga je rečeno o psihološkim rizicima. Tim stručnjaka sa univerziteta Sterling koji je vodio istraživanje o tome kako i da li pilula utiče na ženin izbor partnera, rekao je da su došli do podataka koji pokazuju kako žene koje koriste pilule biraju muškarce koji su pažljivi, brižni i smireni, a izbegavaju avanturiste, opasne i one koji se ne vezuju. Prema njihovim rečima, teorija se zasniva na hormonima u piluli – estrogenu i progestenu – a koji navode ženu da se kloni mačo tipova i onih koji ne žele brak i decu. Ovo je poslednji dokaz koji potvrđuje ono što smo svi sumnjali – pilula utiče na našu psihu, i to dobrano. Pa, ipak uprkos svim nalazima i dokazima, doktori i dalje ne mogu sa sigurnošću da objasne ili potvrde da li pilula zaista može da promeni ponašanje žene.

- Ono što je naučno dokazano jeste da estrogen i progestogen povećavaju nervnu funkciju mozga, ali do koje mere to utiče na ponašanje teško je reći - kaže profesor Safron Vajthed dodajući da znamo da estrogen utiče na limbički sistem u mozgu koji je povezan sa raspoloženjem – ali naučnici nisu sigurni odakle i zbog čega se javljaju promene raspoloženja.


TRAŽI SE ALTERNATIVA

U poslednje vreme mnoge žene odlaze kod lekara kako bi se raspitale za alternativni metod kontracepcije nakon što su doživele dramatične promene raspoloženja tokom perioda u kom su uzimale pilulu. I svi se slažu da su psihičke i fizičke neprijatnosi i problemi koje su žene iskusile korišćenjem pilule više nego evidentni, ali šta je sa naučnim dokazima?


Jedno od novijih akademskih istraživanja koje se bavilo uticajem pilule na emotivno stanje je došlo do podataka da je kod korisnica ovog vida kontracepcije depresija izražena za 17,6 odsto više u odnosu na žene koje je ne koriste, a kod kojih stepen depresije iznosi 9,8 odsto.

Profesor Kulkarni koji je vodio ovo istraživanje izjavio je sledeće:


- Tokom ove studije proučavali smo kako varira raspoloženje među korisnicama različitih vrsta pilula i došli smo do podataka koji jasno govore da promene rapoloženja variraju u zavisnosti od tipa pilule koja se pije. Naime, došli smo da podatka da je kod žena koje koriste pilulu sa nižim procentom estrogena promena raspoloženja mnogo izraženija u odnosu na one koje piju pilulu sa višim procentom ovog hormona ili onih koje je uopšte ne koriste. U stvari, svi parametri govore da ove žene boluju od kliničke depresije. Kontroverza u čitavoj ovoj priči jeste da su žene koje piju pilule sa vioskom dozom estrogena mnogo bolje raspoložene od onih koje uopšte ne piju pilulu. Ovo sugeriše da različite količine estrogena u oralnim kontraceptivima imaju različite efekte na raspoloženje.

PILULA SMANJUJE LIBIDO

Ipak, ova studija nije u potpunosti završena, a nije ni objavljena. Ali već godinama unazad žene se žale na smanjen libido tokom korišćenja pilule. Istraživanje koje je sproveo nemački univerzitet Hajdelberg pokazalo je da ovaj vid kontracepcije dramatično smanjuje nivo želje za seksom i uživanje u njemu. Međutim, veliki broj lekara opšte prakse i dalje ostaje skeptičan na rezultate mnogobrojnih istraživanja. Doktorka Dijana Monsour konsultant za ginekologiju i reproduktivno zdravlje u bolnici Nort Ist kaže:


- Neželjeni efekti na emocije kod žena koje koriste pilulu se u najvećem broju slučajeva ni ne pojavljuju. Naše raspoloženje varira i lako je optužiti pilulu za depresiju. Bilo kakav naučni dokaz vezan za ovu tvrdnju je veoma nategnut.

Naš stručnjak, specijalista ginekologije Slavica Vasiljević iz ordinacije "Merida" je sledećeg mišljanja:

- Svaka žena koja se odluči da koristi pilulu treba da ode kod svog izabranog lekara radi uzimanja detaljne anamneze lične i porodične kako bi se izbegao svaki mogući rizik. Ukoliko se nakon pregleda pokaže da ne postoje rizici korišćenje pilule je daleko bolji izbor od prekida trudnoće, koji je uobičajeni način kontracepcije u našoj sredini, nažalost. Što se raspoloženja i libida tiče rezultati navedenih istraživanja mogu da se odnose na žene koje su inače psiho labilne i apriori imaju snižen libido pa se to vezuje za pilulu.

Blic Žena
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Parametritis

Parametritis

Parametrijum predstavlja vezivno tkivo spoljašnje strane grlića materice koje se rasprotire bočno, duž mišića karličnog dna, do zida male karlice, ispod peritoneuma, a iznad svodova vagine. Deli se na bočni, prednji i zadnji parametrijum.

Parametritis.jpg


Uzrok nastanka

Najčešći uzročnici su streptokoke, stafilokoke, ešerihija koli i dr. Zapaljenjski procesi se uglavnom prenose limfnim i krvnim putem sa grlića materice, perkontinuitatem sa obolelog peritoneuma male karlice. Najčešći razlozi za nastajanje parametritisa su pobačaji, posle porođaja, posle instrumentalnih manipulacija na grliću materice, posle histerosalpingografije i insuflacije jajovoda.

Klinička slika


Klinička slika akutnog parametritisa se karakteriše povišenom temperaturom, jezom i drhtavicom, ubrzanim pulsom, otežanim mokrenjem i defekacijom, bolom u donjem delu trbuha. Pri pregledu se opipava ograničena bolna infiltracija čvrste konzistencije. Ukoliko je proces izuzetno napredovao, infiltrati se šire lepezasto i dopiru do zidova male karlice, sa vidno izbočenim zadnjim svodom vagine. Nekada može nastati apsces kao komplikacija.

Dijagnoza


Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, ginekološkog pregleda, l aboratorijskih analiza.

Lečenje


Lečenje podrazumeva hospitalizaciju, primenu antibiotika širokog spektra i simptomatsku terapiju.

Stetoskop
 
Poslednja izmena:
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Vulvitis

[h=1]Vulvitis
[/h]


Infekcija malih i velikih usana stidnice poznata je kao zapaljenje vulve.

vulvitis.jpg


[h=2]Uzrok nastanka[/h]Najčešći etiološki faktori:

infektivni faktori (streptokoke, stafilokoe, bacil koli, gonokok, ešerihija koli) su gnojni uzročnici čija uloga postaje značajna pri povredi ili maceraciji vulve. Takođe uzročnici mogu biti i trihomonas, candida albicans, gliste i stidne vaši.

neinfektivni faktori (dijabetes melitus, hipoestrogenemija, fizička i hemijska trauma) su predisponirajući faktori. Takođe može se javiti u sklopu dermatitisa, ekcema, alergija na sapune, toalet papir, deterdžente, kupke.

[h=2]Klinička slika[/h]
Klinička slika se karakteriše svrabom, crvenilom, otokom i bolom vulve.

[h=2]Dijagnoza[/h]
Postavlja se na osnovu kliničke slike, inspekcije i otkrivanja etioloških faktora.

[h=2]Lečenje[/h]
Vulvitis izazvan gnojnim prouzrokovačima se leči ispiranjem dezinfekcionim sredstvima i sulfonamidskim preparatima, vulvitis gonoroičnog porekla penicilinom. Trihomonadni vulvitis se leči upotrebom flagyl-a i orvagyl-a uz obaveznu lečenje oba partnera, dok se vulvitis izazvan candidom albicans sanira nistatinom, dactarinom i canestenom.

[h=2]Prevencija[/h]
Sastoji se u održavanju higijene genitalnih organa, čistoći rublja i izbegavanju nošenja suntetičkog rublja, kao i uske odeće.

Stetoskop
 
Natrag
Top