Žensko zdravlje

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
[h=1]Tri koraka za čistoću V-zone [/h]



Redovna i pravilna nega intimne regije važna je za zdravlje svake žene.


news_11049.jpg


Tri načina pravilnog održavanja higijene tamo dole…

PAŽLJIVO OČISTITE GENITALIJE

Kada se tuširate ili kupate u kadi uvek koristite "blage" preparate. Posle sapunjanja dobro isperite ostatke sapuna ili kupke, i to toplom vodom, jer ćete tako sprečiti zadržavanje ostataka sapunice koji mogu da nadraže kožu u vašoj "V-zoni“.

NIKADA NE PERITE VAGINU IZNUTRA

To je uostalom i nepotrebno jer je
svakodnevno tuširanje sasvim dovoljno da biste postigli toliko potrebnu čistoću genitalija. Samim ispiranjem unutrašnjosti vagine, potiskujete bakterije u vaginalni kanal, što može izazvati infekcije. Takođe, hemikalije u preparatima mogu nadražiti vaše usmine. Jak mlaz vode spira korisne bakterije koje se nalaze u vaginalnoj regiji i stvara pogodno tle za razvoj štetnih mikroba.


IZBEGAVAJTE PROIZVODE SA ADITIVIMA

Hemikalije koje se nalaze u parfimisanim sapunima, gelovima za tuširanje, uljima ili talku mogu da budu veoma iritantne. Izbegavajte i antibakterijske sapune jer oni isušuju kožu i nadražuju predeo "V-zone", gde je koža tanka i veoma osetljiva. Uostalom, obični sapuni su mnogo efikasniji u borbi protiv klica i bakterija nego sredstva koja su antibakterijska.







Izvor: S media
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Papa test obavezan svake tri godine

Papa test obavezan svake tri godine

Izvor: Tanjug


Žene bi trebalo da rade Papanikolau test na tri godine kako bi proverile stanje grlića materice, a test ne bi trebalo raditi pre 21. godine čak i ako su bile seksualno aktivne, smatraju američki naučnici.


8678112914f61dc068ed57299673266_orig.jpg

Izgled citološkog brisa po metodi Papanikolau (Foto: kat m research / Flickr.com)

Preporuka da se test uradi na svakih tri ili pet godina je bazirana na dokazima da se rak grlića materice sporo razvija tako da je malo verovatno da bi posle negavitnih rezultata papa testa u roku od nekoliko godina bolest mogla da uznapreduje.

"Žene koje su dobile rak ili umrle od te vrste raka su one koje nisu išle na redovne kontrole", rekla je doktorka Virdžinija Mojer iz Preventivnog servisa i dodala da žene koje nekoliko godina ne urade pregled nisu problem već one koje uopšte ne odlaze na testove.

"Moramo da privučemo žene koje godinama nisu radile papa test da to urade. Žene koje ne odlaze na kontrole su tragedija", upozorila je Mojer.

Papa test bi, smatraju stručnjaci, trebalo da se radi na svake tri godine kod žena između 21. i 65. godine ili na svakih pet godina kada se Papa testovi rade zajedno sa teston na HPV (Humani papiloma virus).

Žene mlađe od 30 godina ne bi trebalo da se testiraju na HPV zato što su seksualno prenosive infekcije uobičajene kod mladih ljudi i često same nestaju, bez tendencije da prouzrokuju rak.

Žene koje su starije od 65 godina i koje su redovno išle na kontrole mahom se može reći da su "mirne" kada je reč o raku, osim ako nemaju predispozicije da obole od kancera.

Takođe, žene koje su se vakcinisale protiv HPV-a bi trebale redovno da se kontrolišu. "Prečeste i preintenzivne kontrole često pronalaze benigne infekcije koje bi bilo bolje ostaviti da se same srede nego lečiti", kaže Filip Kastl iz Američkog udruženja za kliničku patologiju.

Prema njegovim rečima mnogo važnije od čestih kontrola je a svi dobiju osnovni nivo skrininga, a naročito siromašne žene.

 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
7 problema koje ne treba da tajite pred ginekologom






Ako vas obliva hladan znoj kada treba da uđete u ordinaciju vašeg ginekologa, znajte da je najvažnije da budete otvoreni i da doktoru iznesete svaki problem koji se tiče reproduktivnog zdravlja. Evo liste tegoba koje žene najčešće prećutkuju ginekologu.

5102_ginekolog-02-foto-DAK-press_iff.jpg


1. BOLAN ODNOS

Oko 15 odsto žena, u različitim fazama života, oseća neprijatnost i bol tokom odnosa. Ovaj problem ne smete da zanemarujete, pa osim što ćete o njemu popričati sa partnerom, obavezno na to ukažite i svom ginekologu. On će proveriti da li postoji neko oboljenje koje je krivac za takvo stanje. Nema razloga da se bilo kakva bol trpi, niti da vam bude neprijatno da potražite pomoć u rešavanju intimnih problema.


2. ZAŠTO SVRBI
Vaginalni svrab je neprijatan i mnoge žene se stide da ginekologu iznesu svoj problem. Obično misle da je uzrok tome infekcija, pa odmah troše novac na lekove i vaginalete od kojih im bude samo još gore. Svrab može biti znak seksualno prenosive ili bakterijske infekcije, javlja se zbog preosetljivosti na sapun, ili je znak upozorenja nekih ozbiljnijih oboljenja. Zato, ne prepisujte sebi lekove, već prepustite ginekologu da vam nakon pregleda odredi adekvatnu terapiju.

3. NEPRIJATAN MIRIS SEKRETA
Veliki broj žena je zabrinut kada oseti da je sekret poprimio neprijatan miris. Iako se najčešće ispostavi da je sve u redu, neophodno je obavite ginekološke analize. Obavezno gienkologu recite ako osećate još neke tegobe, ako što je svrab ili bol. To ukazuje da postoje indicije da je u pitanju infekcija ili bakterijski disbalans.


4. CURENJE MOKRAĆE
Povremeno blago curenje mokraće je uobičajena pojava za žene svih doba, ali je najkarakterističnije za one koje su u menopauzi i koje su rađale. Ova pojava je neprijatna, ali o njoj treba da razgovarate, jer se ovaj problem lako rešava i leči.

5. NAPADI TOPLOTE
Mnoge žene ćute o svojim napadima toplote, jer misle da je to normalan znak starenja i menopauze. Ipak, danas je uvaženo mišljenje da i o tome treba da razgovarate sa svojim ginekologom, jer ovaj simptom može da bude znak i za neku drugu bolest kao što je slabost tiroidne žlezde.


9539_b-stomak_if.jpg


6. PROMENA BOJE KOŽE

Promene na boji i u teksturi kože oko vagine može da bude znak beningnih promena, ali i lišajeva.


Usvakom slučaju treba da se leči, a ako prođe bez tretmana, može dovesti do tanjenja zidova vulve, bolnih odnosa i kidanja kožice.

7. BOLNE MENSTRUACIJE
One mogu biti znak različitih oboljenja. Čest razlog je endometrioza koja izazova jak bol, a ako se ne leči može da dovede i do neplodnosti.

Zato, ginekologu morate da prijavite svaku neprijatnost koju imate tokom menstrualnog perioda.


INTIMNA PITANJA

Razgovor o seksu je neprijatan sam po sebi, naročito ako treba sa „strancem“ da delite informacije o tome sa koliko partnera imate seksualni odnos. Iako deluje da ginekolog nije prva osoba koju treba da obavestite o tome, ipak se posavetujte sa njim koje mere zaštite od polnih bolesti treba da preduzmete, kako biste sačuvali reproduktivno zdravlje.









Izvor: Blic Žena
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Vene ne stopiraju hormone







Krvni sudovi i uzimanje hormonskih preparata: Samo ako se ustanovi da je cirkulacija u ekstremitetima usporena, nikako se ne preporučuju hormonske pilule


Ako žena mlađa od 35 godina ima proširene vene to jeste razlog za povećanu opreznost, ali ako ne puši i nije gojazna, bez straha može da koristi hormonske kontraceptive


MNOGE žene koje kod ginekologa odu po pilule za kontracepciju ili terapiju za nadoknadu hormona u menopauzi, iz ordinacija izlaze sa upozorenjem da zbog proširenih vena ne mogu da uzimaju ove tablete. Ali, nije uvek baš tako, a malo je ginekologa koji ovim pacijentkinjama objasne da opasnost od tromboze, u slučaju da uzimaju hormonske preparate, postoji samo ako im je venska cirkulacija usporena, što se ustanovljava ultrazvukom.

Profesor dr Gordana Radonjić-Lazović, načelnik Odeljenja ginekološke endokrinologije Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, kaže da proširene vene nisu prepreka za dobijanje ni hormonske kontracepcije, ni hormonske supstitucione terapije (HST) u postmenopauzi:

- Da li žena koja ima proširene vene može da uzima hormonske kontraceptive ili HST odlučuju ginekolog i vaskularni hirurg posle ultrazvučnog pregleda vena. Ne propisuju ih samo ukoliko vaskularni hirurg potvrdi da je cirkulacija usporena i da je zbog toga verovatnoća stvaranja tromba povećana.

Dr Radonjić-Lazović kaže da ako žena mlađa od 35 godina ima proširene vene to jeste razlog za povećanu opreznost, ali ako ne puši i nije gojazna, bez straha može da koristi hormonske kontraceptive. Može da ih uzima i između 35. i 45. godine, ako je nepušač, nije gojazna, ako nema neka druga oboljenja, a njeni bliži srodnici nisu obolevali od dijabetesa, infarkta ili moždanog udara. Ukoliko su svi ovi kriterijumi ispunjeni i posle 45. godine, bez ikakve bojazni može da uzima i hormonsku supstitucionu terapiju.

Profesorka Radonjić-Lazović naglašava i da ginekolozi izbegavaju da ženama koje imaju proširene vene propišu hormonske preparate zbog straha od trombofilije.

- Trombofilija je, međutim, relativno retka bolest i ne isplati se, a i nepotrebno je, da se svakoj ženi koja ima proširene vene radi analiza na trombofiliju. Moguće komplikacije od uzimanja hormonskih preparata izbegavaju se redovnim kontrolama, naročito tokom prva tri meseca, kada se i ispoljavaju eventualne neželjene reakcije. Kada se prebrodi ovaj tromesečni period, sigurno je da više ništa loše ne može da se desi i da je uzimanje preparata bezbedno!

Ako, pak, vaskularni hirurg i ginekolog zaključe da žena sa proširenim venama ne može da uzima hormonske preparate, profesorka Radonjić-Lazović preporučije da za prevenciju neželjene trudnoće koriste druge vrste kontraceptiva, a da za HST mogu da uzimaju estrogene biljnog porekla (fitoestrogene).

- Istina je da je njihovo dejstvo oko 100 puta slabije od fizioloških estrogena ali, ipak, pomažu organizmu u menopauzi. Štaviše, fitoestrogeni se u svetu sve više preporučuju ženama koje su zakoračile u sedmu deceniju, kada više ne mogu da koriste hormonsku supstitucionu terapiju.


TRNJENJE JE ZNAK UPOZORENJA

UKOLIKO ženama koje imaju proširene vene, tokom prva tri ciklusa uzimanja hormonskih preparata, trnu noge, imaju grčeve u nogama i rukama, "suvo" kašlju, nesigurne su pri hodu ili se javi bilo kakav iznenadan, neuobičajen simptom, trebalo bi što pre da se jave ginekologu koji je propisao terapiju. Lekar bi, potom, posle ispitivanja faktora koagulacije, trebalo da proceni da li su ovi simptomi posledica uzimanja hormonskih preparata i da li pacijentkinja može i dalje da ih uzima - naglašava profesorka Radonjić-Lazović.







Izvor: Novosti
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Tri tripično ženska problema





Imate jaku glavobolju? Pomišljate na najgore? Polako, opustite se. Neki simptomi mogu da vas pretvore u hipohondra – važno je da ne podležete panici.



6076_umor-foto-Dreamstime_iff.jpg

Simptom: stalno ste umorni



Ako ste prosečna zaposlena žena, uz to i majka, najčešći uzrok umora je nedostatak sna ili slobodnog vremena. Drugi razlog je nedostatak gvožđa zbog obilnih menstruacija. Ako ste pomislili da je u ptanju sindrom hroničnog umora, znajte da je to izuzetno teško stanje i ne liči na običan umor
Šta da radite: Uzmite slobodne dane i jedite dosta voća i povrća
Kad da posetite lekara: Ako umor prate bolovi ili gubitak telesne težine



5072_glavobolja-04_shutterstock_44191789_iff.jpg

Simptom: stalne glavobolje



Ni ne pomišljajte da imate ozbiljnih problema. Mnogo je verovatnije, naročito ako bol počinje krajem dana, da patite od tenzionih glavobolja, koje nastaju kad stres izaziva kontrakciju mišića glave i vrata.
Šta da radite: Ako patite od tenzione glavobolje, potrebno je lečiti uzrok, recimo stres, bolove u leđima ili zamor očiju. Ali bol možete da ublažite ako uhvatite pramen kose u blizini bolnog mesta i lagano ga vučete i uvrćete nekoliko sekundi. Tako stimulišete priliv krvi u lobanju i ublažavate pulsiranje u glavi
Kad da posetite lekara: Glabovolje praćene slabošću u udovima ili problemima s vidom zahtevaju hitan pregled.


10303_bol_iff.jpg

Simptom: obilna menstruacija



Najverovatniji uzrok je hormonske prirode. Prethodna menstruacija vam je verovatno bila slabija ili je niste ni dobili, pa sada vaše telo to nadoknađuje.
Šta da radite: Sačekajte sledeću menstruaciju, problem je možda samo privremen.
Kad da posetite lekara: Ako problem traje duže od tri meseca ili gubite previše krvi.






Izvor: Blic Žena
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Ovako možete da ublažite PMS!





Sprečite grčeve, promene raspoloženja i želju za hranom tako što ćete preuzeti kontrolu nad svojim telom i hormonalnim promenama koje su dosad vladale vama.


news_12133.jpg


Kako da sprečite da PMS zavlada vašim životom? Odgovor znaju stručnjaci za psihu i telo.

Psihijatri kažu...

SAN POMAŽE

PMS nije samo fizički problem, on snažno pogađa i emocije. Zato mnoge žene pate od promene raspoloženja, umora i razdražljivosti. Jedna od 20 žena ima teži oblik PMS-a, koji se naziva predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD). Za vreme PMS-a treba dobro da jedemo, vežbamo i omogućimo sebi dobar noćni san. To će smanjiti fizičke i emocionalne simptome. Međutim većini žena s PMDD-om je potrebna dodatna pomoć. Možda su to i lekovi, ali samo ako tako kaže lekar. I lečenje jarkim svetlom kao i tradicionalna psihoterapija mogu da budu od
pomoći.

Niste sigurni da li imate PMS ili PMDD? Ako vas simptomi ometaju u svakodnevnom životu, stvaraju probleme s prijateljima, porodicom i na poslu ili izazivaju ozbiljnu nesanicu i umor, porazgovarajte s lekarom. Nema potrebe da
svaki mesec nekoliko dana provodite u očajanju.

Nutricionisti kažu...

JEDITE PAMETNO

Izbegavajte hranu kao na primer keks, razne slatkiše ili čips. Koliko god da žudite za njima, zbog šećera i soli samo ćete se osećati lošije. Šećer će vam naglo skočiti, a onda pasti, što nikako nije dobro za raspoloženje. So može da utiče na zadržavanje vode, čime se povećava nadutost kojoj ste možda skloni. Dobro bi bilo i da ograničite unos kofeina jer on može da poveća bol koju osećate u dojkama.

Šta bi trebalo da jedete? Birajte žitarice punog zrna i "dobre" ugljene hidrate, u koje spada i zob. Oni regulišu nivo serotonina, koji proizvodi mozak, a čiji je rezultat popravljanje raspoloženja. Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama (kao što je losos) može da pomogne pri smanjivanju upala i ublaži grčeve. Tamno lisnato povrće puno je vode i vlakana, pa ćete biti siti i dobićete potrebnu tečnost. Lubenica i slično voće takođe su dobar izbor.

Ginekolozi kažu...

MISLITE NA VITAMINE

Da biste PMS držali pod kontrolom, telo mora da ima dovoljne količine vitamina B6 (dnevno od 100 do 200 mg) i vitamina E (od 200 do 400 IU). Ulje večernjeg jaglaca (eng. Oil evening primrose) bogato je retkom gadoleinskom kiselinom (GLA), koja, tvrde mnogi, olakšava menstrualne tegobe i hronične ekceme.

Ovi dodaci ishrani smanjuju osetljivost grudi i podižu raspoloženje i količinu energije. Imajte na umu i magnezijum, mineral poznat po umirujućem dejstvu. Jedno malo istraživanje pokazalo je da su žene koje su uzimale 360 mg magnezijuma tri puta
dnevno 15 dana pre menstruacije imale manje promene raspoloženja u PMS-u. Ležanje na kauču u to vreme vam se čini kao najprirodniji položaj, ali u stvari je vežbanje adekvatnija aktivnost i pomoć u ovom slučaju, piše Magazin.








Izvor: S media
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Menstrualni ciklus – iz dana u dan






Detaljan vodič prosečnog menstrualnog ciklusa od 28 dana.


news_12287.jpg


Sve ste verovatno upoznate s tim kako tokom menstruacije menjate različita raspoloženja i ponašanja, međutim menstruacija je samo deo vašeg menstrualnog ciklusa i prikaz stanja funkcionisanja vašeg organizma.

Na primer, redovne menstruacije s manje istaknutim uobičajenim simptomima pokazatelj su da su vaši hormoni na normalnim nivoima i da normalno rade, dok s druge strane, neredovne menstruacije mogu da znače, između ostalog, da u organizmu nemate dovoljan nivo estrogena – hormona koji je bitan ne samo za vaše reproduktivne organe i plodnost već i za zdravlje vašeg srca i kostiju.

Bitna je činjenica da sve hormonalne promene kroz koje prolazi vaš organizam tokom menstrualnog ciklusa, uveliko utiču na vaše psihičko i fizičko zdravlje – na pozitivan, ali i na negativan način.

Kako biste tačno saznali koji su to pozitivni, a koji negativni efekti hormonalnih promena za vreme menstrualnog ciklusa, i kada možete očekivati koji simptom, sastavili smo detaljan vodič kroz menstrualni ciklus iz dana u dan.

DANI 1-5: MENSTRUACIJA

Pozitivno: najgore od PMS-a je prošlo. Nivo estrogena i progesterona opada, a time se povlače i vaši nagoni za histerisanjem i sličnim ispadima.

Negativno: imate grčeve i bolove, a zahvaljujući niskim nivoima hormona, ne osećate se baš bajno u svojoj koži. (grčevi nastaju zbog toga što se ubrzavaju kontrakcije materice). Takođe, ako se bavite vežbanjem tokom menstruacije, to bi moglo da smanji bolove, ali će vam definitivno biti napornije.

Zanimljivost: navodno su mnoge umetnice i kreativke tokom menstruacije imale više ideja i kreativnih rešenja.

DANI 6-13: OSEĆATE SE FENOMENALNO

Pozitivno: kako vaša jajašca postaju zrela za ovulaciju, tako se podiže i nivo estrogena. Ujedno se pojačava protok krvi u mozak pa i takozvani hormoni sreće, serotonin i dopamin. Zbog svega toga oseća ćete se
odlično, fenomenalno, i fizički i psihički, a energije ćete imati na bacanje – pametno to iskoristite.

Negativno: nema…

Zanimljivost: tokom ove faze, navodno da možete bolje da “pročitate” druge ljude, pogotovo njihove ekspresije lica i emocionalna stanja.

DANI 14-15: OVULACIJA

Pozitivno: sada ste najplodniji, a skladno tomu, i vaš je seksualni nagon na vrhuncu isto kao i hormon luteinizacije (LH). Ako želite
bebu, jednostavno imajte seks do iznemoglosti u tom razdoblju.

Negativno: ako ne želite uskoro da postanete
majka, izbegavajte seks bez ikakve zaštite, i inače, a pogotovo u ovom razdoblju. Budite oprezni i bavite li se sportom jer neke žene mogu da imaju osetljiva kolena tokom ovulacije.

Zanimljivost: 20% žena može da oseti kada ovulira. Obično u donjem delu stomaka osete lagane, jako slabe grčeve.

DANI 16-28: PRIPREME ZA PMS

Pozitivno: nedelju pre menstruacije, vaše telo sagoreva 100 do 300 kalorija više na dan nego što je to uobičajeno, pa zato ni ne čudi da imate pojačan apetit. Međutim umesto da ispraznite frižider, pokušajte da se kontrolišete pa nadokandite to na primer lešnicima.

Negativno: početni rast progesterona može da izazove i pojačano masnu kožu, pa vam može iskočiti jedna, dve tri ili deset onih groznih, najodvratinjih bubuljica. Kako se približavate menstruaciji, nivo progesterona, ali i estrogena padaju, a to uzrokuje promene raspoloženja i smanjenu koncentraciju. Oko nedelju dana pre menstruacije, umor, pojačani apetit (posebno za određenom hranom) i natečene dojke u punom su zamahu. Zbog zadržavanja vode u organizmu mogli biste da dobijete čak do dve kile. Sve to možete ublažiti smanjenim unosom soli u organizam (so zadržava vodu) i vežbanjem (to će povećati nivo hormona sreće – endorfina).

Zanimljivost: ako na primer žudite za čokoladom, to može biti zato što vam nedostaje i magnezijuma, koga gubite zbog pada nivoa estrogena, piše Female.









Izvor: S media
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Borovnice i jagode odlažu mentalno opadanje starijih žena





Mentalne sposobnosti starijih žena koje često jedu borovnice i jagode sa godinama sporije opadaju nego kod njihovih vršnjakinja koje jedu malo tog voća bogatog flavonoidima, utvrdio je tim bostonskih medicinskih stručnjaka. Oni su tokom 16 godina pratili zdravstveno stanje više od 16.000 žena, koje su redovno popunjavale upitnike o navikama u ishrani.

17123_jagode-shutterstock_61813900_hf.jpg
3357_borovnice-inmagine_hf.jpg

Svake dve godine ispitanicama starijim od 70 godina su proveravane mentalne funkcije. Ustanovljeno je da one koje konzumiraju najviše borovnica i jagoda time odlažu kognitivno opadanje do dve i po godine, što se objašnjava antioksidantnim i antiinflamatornim svojstvima ovog voća.


Vođa istraživanja Elizabet Devor, iz bostonske bolnice Brigam, naglašava da je ovaj nalaz od izuzetno značaja za starije, kojih je u Sjedinjenim Američkim Državama sve više. Između 2000. i 2010. godine broj Amerikanaca od 65 i više godina se povećao za 15 odsto.

Već je ranije dokazano da flavonoidi i antioksidanti, kojih ima u bobičastom i jagodičastom voću, jabukama, citrusnom voću, čaju, crvenom vinu i crnom luku, smanjuju rizik i od srčanih bolesti, dijabetesa i raka.





Izvor: Blic Žena
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Vitamini B1 i B2 ublažavaju PMS







Veliki broj žena koje imaju problema sa predmenstrualnim sindromom (PMS) isprobale su gotovo sve da bi što lakše "preživele" te dane, od tableta protiv bolova do ugrejanih ćebadi. Najnovije istraživanje otkrilo je da simptome PMS-a najbolje ublažava vitamin B, koji je sastavni deo tamnozelenog povrća, gljiva, graška, žitarica, mesa, ribe i jaja.

4014_vitamin-B-stock-photo-alphabet-of-health-b-shutterstock_2892864_iff.jpg


Portal "Vitamin" prenosi da su žene koje su redovno jele hranu bogatu vitaminom B imale za 35 odsto manji rizik od simptoma PMS-a, nego one koje nisu jele tu vrstu hrane.
Čokolada i čizburger bogati su B vitaminima, odnosno tiaminom u vitaminu B1 i riboflavinom u vitaminu B2.
Ta dva vitamina ublažavaju simptome stresa, pri čemu stručnjaci ukazuju da tiamina najviše ima u celovitim žitaricama, orašastim plodovima i crvenom mesu, dok riboflavina ima u mleku, jajima, crvenom mesu i zelenom lisnatom povrću.
Ti spojevi, uključujući i serotonin i dopamin pomažu u regulisanju neugodnih simptoma PMS-a kao što su promene raspoloženja, depresija, bolovi i umor.
- Ako imate dovoljnu količinu vitamina B u organizmu, on će smanjiti predmenstrualni sindrom jer taj vitamin deluje na hemikalije u mozgu koje aktiviraju PMS - navedeno je u istraživanju.









Izvor: Blic Žena
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
[h=1]Sve prednosti i mane tableta za kontracepciju [/h]




Mnoge žene će iznenaditi činjenica da uzimanje kontraceptivnih tableta donosi više prednosti nego rizika.

news_13014.jpg


PREDNOSTI

Zaštita od trudnoće

Kada uz uzimanje kontraceptivnih tableta dođe do trudnoće, za to je zaslužna zaboravnost pri uzimanju tableta ili druge okolnosti, koje ometaju njihovu efikasnost. Jednostavne su za korišćenje i pouzdane u 99 posto slučajeva. U slučaju istovremenog uzimanja nekih drugih lekova, kao što su antibiotici, antireumatici ili antiepileptici, njihovo dejstvo se može umanjiti, izazvati međukrvarenja i može doći i do neželjene trudnoće. Kada je potrebno lečenje spomenutim lekovima,
bolje je koristiti dodatnu zaštitu, na primer kondom.

Redovan mesečni ciklus

Žene koje imaju neredovan mesečni ciklus od primene kontraceptivnih tableta imaju dodatnu korist. Naime, postoje brojni pozitivni uticaji na mesečni ciklus. Osim što uz uzimanje kontraceptivnih tableta menstruacija postaje redovna, mogu se smanjiti i bolovi koji je prate. Ženama koje
prirodno tokom menstruacije izgube puno krvi, prilikom uzimanja kontraceptivnih tableta količina krvarenja se smanjuje, a takođe se smanjuje i količina izgubljenog gvožđa.

Zaštita od raka i upala

Rak jajnika pogađa približno 160.000 žena godišnje širom sveta, dok je kod raka na sluznici materice brojka manja za samo 20.000. Najznačajnija prednost uzimanja kontraceptivnih tableta upravo je zaštita od raka jajnika i sluznice materice. Među korisnicama tableta broj obolelih od spomenutih vrsta raka umanjuje se za gotovo 50%. Pored toga oralni kontraceptivi smanjuju i mogućnost upala reproduktivnih organa i ginekoloških bolesti kao što su ciste.

Manje mioma

Miomi su dobroćudne izrasline tkiva na zidovima materice. Sastoje se od mišićnog i vezivnog tkiva i leže tik ispod površine, u zidu ili ispod sluznice materice u obliku čvora, okruglastog zadebljanja ili zadebljanja opne. Najčešće se pojavljuju između 35. i 45. godine starosti, a ima ih prema procenama čak svaka treća žena. Nisu opasni, ali uprkos tome mogu da uzrokuju
brojne teškoće. Uzimanje kontraceptivnih tableta umanjuje mogućnosti za njihov nastanak za skoro 20 posto na svakih pet godina uzimanja.

RIZICI

Bolesti srca i krvnih sudova


Srčani infarkt je posledica nastanka krvnog ugruška i oštećenja srčanog mišića. Kod žena koje uzimaju kontraceptivne tablete rizik za infarkt je 3-5 puta veći. Inače je kod mladih i zdravih žena srčano oboljenje vrlo retka pojava, veća opasnost postoji kod onih koje puše i koje uzimaju kontraceptivne tablete. Ova opasnost se dodatno povećava posle 35. godine starosti. Uz uzimanje tableta lagano je povećana i mogućnost moždanog udara ili povišenog krvnog pritiska. To povećanje je klinički beznačajno, ako žene uzimaju savremene preparate s niskim nivoima hormona. Činioci koji na povišeni krvni pritisak deluju snažnije od uzimanja kontraceptivnih tableta su prekomerna telesna težina i podaci o povišenom pritisku u porodici, piše Intimate Medicine.

Rak dojke

Iako su sprovedena brojna istraživanja o povezanosti raka dojke i uzimanja kontraceptivnih tableta, samo nekoliko ih je otkrilo jako malu povezanost između raka dojke i višegodišnjeg uzimanja tableta. Ni jedno istraživanje nije pokazalo povećani rizik oboljevanja od raka kod žena koje su posle 45. godine starosti u svom plodnom razdoblju uzimale tablete i onih koje ih nisu uzimale.

Kontraceptivne tablete ne štite od seksualno prenosivih bolesti, niti od HIV virusa, hepatitisa ili humanog papiloma virusa, koji izaziva rak grlića materice.








Izvor: S media
 
Natrag
Top